post_image

میزان شیوع ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان در آمارها متفاوت ولی نسبتا بالا و حدود ۳۲ تا ۴۲ درصد می باشد. در بعضی از مطالعات میزان شیوع در بین نوجوانان تا ۶۵ درصد گزارش شده است. در ۲۵ تا ۷۵ درصد بیماران ژنیکوماستی دوطرفه است. ژنیکوماستی در ۵۰ درصد ورزشکارانی که از آندروژن ها و استروئیدهای آنابولیزان سوء استفاده می کنند، ایجاد می شود.
ژنیکوماستی به بزرگی پستان در آقایان گفته می شود که ممکن است دردناک بوده و اغلب نامتقارن یا یکطرفه باشد. فیزیولوژی آن پیچیده بوده و علت ژنیکوماستی مادرزادی یا اکتسابی می باشد.

انواع ژنیکوماستی

  • در نوعی از ژنیکوماستی، بزرگ شدن سینه به خاطر تأثیر استروژن های جفت بر روی بافت پستان نوزاد (جنین) به وجود می آید، این حالت معمولا چند هفته تا چند ماه بعد از تولد با بازگشت سطح استروژن به حد طبیعی، خود به خود از بین می رود و به ندرت نیاز به درمان دارد.
  • در نوعی دیگر ژنیکوماستی به خاطر افزایش نسبت استرادیول به تستوسترون در بعضی از پسران ایجاد می شود و منجر به ژنیکوماستی تا ۶۵ درصد موارد می شود. علائم بالینی ممکن است خفیف بوده و مورد توجه قرار نگیرد، مگر آنکه در معاینه بالینی تشخیص داده شود. سن شیوع آن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و اغلب یکطرفه می باشد. معمولا این حالت در طی چند ماه تا چند سال از بین می رود.
  • یک نوع از ژنیکوماستی در سنین بالای ۶۵ سال ایجاد می شود و علت آن کاهش سطح پلاسمایی تستوسترون و تبدیل محیطی تستوسترون به استروژن می باشد (آروماتیزاسیون محیطی) و در نتیجه نسبت استروژن به تستوسترون افزایش یافته که منجر به ژنیکوماستی می شود. ژنیکوماستی در دوران پیری معمولد دوطرفه می باشد.

درمان ژنیکوماستی

در قدیم تنها چاره درمان ژنیکوماستی، استفاده از روش های جراحی بود ولی با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه راه بهتری به عنوان روش استاندارد و درمان بزرگی سینه در آقایان پیدا شده است که همان لیپوساکشن یا کمک امواج ماوراصوت (اولتراسوتیک) است. در این روش بدون نیاز به بی هوشی عمومی و فقط با بی حسی موضعی و ایجاد یک سوراخ کوچک چند میلی متری تمامی نسج سینه که شامل نسج سفت هم می شود، خرد شده و بیرون کشیده می شود.

لیپوساکشن با روش های معمولی نمی تواند نسوج سفت را خارج کند، در نتیجه، اثر مطلوبی در درمان ژنیکوماستی نخواهد داشت به همین دلیل لیپوساکشن اولتراسونیک به خاطر نتیجه بهتری که با کمترین اثر ایجاد می کند، روش استاندارد درمانی در درمان ژنیکوماستی شناخته شده است. پس از انجام این کار به علت اثر امواج ماوراصوت، پوست سینه جمع شده و شکل طبیعی سینه ها در آقایان حفظ می شود. بیمار نیازی به بستری نداشته و پس از انجام این پروسه گن مخصوص را پوشیده و به زندگی عادی خود می تواند باز گردد و این گن را باید تا ۲ ماه بعد حتما ببندد تا شکل طبیعی پوست حفظ شود.

بطور کلی برای درمان بزرگی سینه در آقایان در ابتدا باید علت ژنیکوماستی مشخص شود. ژنیکوماستی دوران بلوغ در اکثر موارد خود بخود رفع خواهد شد. اما اگر اختلال بزرگ شدن سینه ها در آقایان برای مدت طولانی باقی بماند، دیگر به‌طور خود بخودی رفع نمی‌شود. بررسی وضعیت هورمونی جهت مشخص شدن اختلالات هورمونی الزامی است که در اغلب موارد توسط متخصصان غدد داخلی انجام می‌شود. در صورتی‌که ژنیکوماستی در اثر مصرف داروها ایجاد شود، در بیشتر موارد با قطع مصرف دارو، برگشت‌پذیر نخواهد بود و نیاز به اقدام جراحی خواهد داشت.

برای آشنایی با ” درمان بزرگی سینه در آقایان ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر صفائی. زیبایی و سلامت. دکتر الهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره