علت زانو درد چیست

18217489861516525323224225316376847924328

زانو درد (Knee Pain) مشکل شایعی بوده که افراد در همه سنین را تحت تاثیر قرار می دهد. درد زانو می تواند ناشی از آسیب دیدگی ها همچون پاره شدن رباط و یا غضروف باشد.

بیماری ها و مشکلات همچون ورم مفاصل، نقرس و عفونت نیز می توانند باعث زانو درد شوند. خیلی از انواع زانو درد کم و معمولی با درمان خانگی و مراقبت بهبود می یابند.

اگرچه بررسی سوابق پزشکی و شرح حال بیمار و انجام معاینات فیزیکی به عنوان اولین گام در تشخیص پزشکی مشکلات زانو به شمار می‌رود، اما قابلیت دیدن دقیق بافت‌های داخل بدن هم می‌تواند ابزار قدرتمندی در جهت تشخیص قطعی این مشکلات باشد. اولتراسوند یک تکنیک تصویربرداری است که نه تنها یک ابزار تشخیصی قوی برای پزشکان متخصص محسوب می‌شود، بلکه می‌توان به منظور درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها و عوارض زانو هم از آن استفاده کرد.

علت و دلایل

معمولاً شکستگی کشکک زانو به دلیل یک ضربه شدید مستقیم به زانو مانند برخورد زانو به داشبورد اتومبیل در یک تصادف یا یک ضربه مستقیم از طرف حریف در هنگام ورزش اتفاق می‌افتد. شکستگی زانو ممکن است شامل یک شکستگی در ناحیه زانو یا شکستگی زانو از چند ناحیه باشد.

 آرتروز یا استئوآرتریت

به این بیماری ساییدگی زانو هم می گویند. آرتروز زانو به علت از بین رفتن غضروف مفصل ایجاد شده و در حالات شدید منیسک هم از بین می رود. علائم آن بصورت درد زانو و محدودیت حرکت و تورم زانو است. تشخیص ساییدگی زانو با معاینه و رادیوگرافی ساده داده می شود و درمان آن درمان های عمومی دردهای زانو است. در حالات شدید، مفصل زانو با مفصل مصنوعی تعویض می شود.

روماتیسم

روماتیسم معمولا تمام بدن را درگیر می کند. البته مفاصل از محل های عمده درگیری در روماتیسم است. مفصل زانو هم ممکن است درگیر شود. علامت عمده درگیری روماتیسمی زانو درد و تورم زانو است. در مراحل پیشرفته، مفصل زانو تغییر شکل می دهد. درمان روماتیسم زانو بصورت مصرف دارو و انجام نرمش هایی جهت افزایش دامنه حرکات زانو و تقویت عضلات اطراف مفصل است. در موارد شدید بیماری از تعویض مفصل برای درمان کمک گرفته می شود.

بورسیت

در اطراف مفصل زانو کیسه هایی وجود دارد که به آن ها بورس می گویند. این کیسه ها به علل متفاوتی مانند عفونت یا وارد شدن ضربه می توانند ملتهب و دردناک شوند. به این عارضه بورسیت می گویند. علائم بورسیت های زانو معمولا بصورت درد زانو و تورم موضعی در قسمتی از زانو است. درمان بورسیت های زانو همان درمان های کلی درد زانو است. بر حسب مورد و در موارد مقاوم به درمان زانو درد ممکن است از درمان های جراحی هم استفاده کرد.

عفونت

عفونت مفصل زانو از اورژانس های پزشکی است. علائم عفونت زانو بصورت درد زانو و تورم زانو و تب است. درمان آن در اکثر اوقات عمل جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک است. گاهی عفونت زانو مزمن می شود. در این صورت ممکن است موجب آسیب استخوان های اطراف مفصل هم بشود. در موارد مزمن هم درمان استفاده همزمان از عمل جراحی و مصرف آنتی بیوتیک است.

کندرومالاسی کشکک

کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد میدوند و در خانم ها بیشتر دیده می شود. در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب میبیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو بخصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد. درمان این بیماری همان درمان های عمومی درد زانو و تقویت عضلات چهارسر ران است.

صدا دادن و تق‌تق زانو با نام کریپتاسیون شناخته می‌شود. ممکن است شما در هنگام بلند شدن از روی صندلی، چمباتمه زدن و یا در هنگام خم شدن برای برداشتن چیزی، کریپتاسیون را با صدای تق‌تق، تلق تلق و یا صدای خرد شدن تجربه کنید. علت صدا دادن زانو ممکن است نشانه آرتریت (ورم مفصل) زانو یا عارضه‌ای به نام کندرومالاسی (نرمی کشکک زانو) باشد اما به همراه این عارضه‌ها درد وجود دارد. اگر مشکل صدا دادن و تق‌تق زانو در شما وجود دارد اما زانو درد، تورم و یا سایر نشانه‌ها و علائم را ندارید در این حالت معمولاً جای نگرانی نیست.

ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر در نوجوانان ورزشکار و به علت مستقیم شدن مکرر زانو ایجاد میشود. در این بیماری برجستگی زیر کشکک دردناک و متورم میشود. ( درد زیر زانو )  درمان آن همان درمان های عمومی زانو درد و مدتی استفاده از بریس و کاهش فعالیت های ورزشی است.

زانوی جهندگان

منظور از جهندگان یا Jumpers ورزشکارانی هستند که حرکات جهشی را زیاد انجام میدهند. ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال جزو این ورزش ها هستند. در این ورزشکاران تاندون کشکک که در زیر کشکک قرار دارد ملتهب و دردناک می شود. علامت این بیماری ها درد زانو در محل تاندون است که در حین ورزش بیشتر می شود. درمان بیماری همان درمان های عمومی زانو درد و تقویت عضلات اطراف زانو با انجام نرمش های خاص است.

سندرم ایلیوتیبیال باند

ایلیوتیبیال باند iliotibial band یک نوار محکم بافتی است که از لگن تا زیر زانو کشیده شده است. این باند در قسمت خارجی زانو قرار دارد. با حرکت زانو، این باند بطور مکرر به برجستگی که در سطح خارجی مفصل زانو قرار دارد ساییده شده و موجب درد زانو و تورم می شود. این بیماری بیشتر در کسانی دیده می شود که ایلیوتیبیال باند سفت و کوتاهی دارند.

علامت این بیماری درد در سطح خارجی مفصل ران است که بیشتر در دوندگان دو های طولانی دیده می شود. درد معمولا بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه از آغاز به دویدن شروع شده و بعد از استراحت بهبود میابد. درمان این بیماری انجام دادن نرمش هایی برای کشش ایلیوتیبیال باند است تا این نوار، شل شود.

روش کایروپراکتیک یا درمان دستی در شرایط زیر می‌تواند تأثیر و کارآیی بالایی برای درمان درد زانو شما داشته باشد:

درصورتی‌که درد زانو باعث محدود شدن فعالیت‌های روزانه یا تحرک ورزشی شما شده باشد.
مصرف داروهای مسکن و استراحت طولانی تأثیری در بهبود زانو درد شما نداشته است.
در صورتی‌که شما مبتلا به آرتروز زانو تشخیص داده شده‌اید و بر اساس توصیه پزشکان، اقدامات درمانی چندانی نمی‌توان برای آن انجام داد.

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
 

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره