علت بزرگی پستان در مردان

[sbu_post_image]

افزایش حجم پستان در مردان ممکن است به صورت یک‌طرفه یا دو‌طرفه رخ دهد و در دوران‌های مختلف از جمله نوزادی، بلوغ و پیری بیشتر دیده می‌شود. به عنوان مثال، حدود ۵۰ درصد از پسران سالم در دوران بلوغ و ۴۰ درصد از مردان پیر ممکن است با این مشکل روبه‌رو شوند. اگر افزایش حجم پستان در این دوران‌ها رخ داده باشد، باید بررسی‌های لازم برای یافتن علت ژنتیکی یا اختلالات زمینه‌ای در مردان انجام شود.

مصرف برخی داروها نیز ممکن است عاملی برای افزایش حجم پستان در مردان باشد که با قطع دارو مشکل برطرف می‌شود. در برخورد با این افراد، اطمینان از اینکه افزایش حجم پستان به علت چربی زیاد در این ناحیه است و نه به علت بزرگی پستان، اهمیت دارد. افزایش حجم پستان در دوران بلوغ به طور طبیعی بهبود می‌یابد و به درمان دارویی نیاز ندارد، مگر اینکه مشکل به طور طولانی ادامه یابد یا پستان‌ها به‌طور چشمگیری بزرگ شوند. به ندرت پس از رفع عامل ایجاد‌کننده، افزایش حجم پستان به‌طور کامل کاهش می‌یابد، بنابراین در این موارد، برداشت پستان از طریق جراحی ممکن است مفید باشد.

خطر ابتلا به سرطان پستان در مردان به میزان بافت پستان آنان مرتبط است. بنابراین، در مردانی که حجم پستان‌هایشان به میزان زیادی افزایش یافته است، خطر ابتلا به سرطان پستان بیشتر است.

دلایل بزرگی پستان در آقایان

بزرگ شدن سینه در مردان به تدریج به یک مسئله رایج تبدیل می‌شود که در بسیاری از موارد طبیعی است و ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. یکی از این دلایل می‌تواند بزرگ شدن غدد پستان یا افزایش بافت چربی در اطراف سینه باشد. اگرچه غدد پستان خود تغییری نکرده‌اند. در صورت همراه بودن این موضوع با درد، ممکن است امر معمولی نباشد.

به طور کلی، دلایل بزرگی پستان در مردان و ژنیکوماستی شامل موارد زیر می‌شود:

– مصرف داروهایی برای نارسایی قلب و فشار خون بالا.
– مصرف داروهایی برای سوزش معده.
– مصرف داروهایی برای بزرگ شدن پروستات.
– استفاده از استروئیدها.
– افزایش وزن.
– مصرف ماریجوانا.
– وجود تومورها.
– اختلالات ژنتیکی.
– بیماری‌های مزمن کبدی.
– عوارض برخی داروها.
– سندرم کلاین فلتر.
– سندرم ژیلبرت.
– افزایش سن.

نوزادانی که در طول دوره بارداری در معرض استروژن قرار می‌گیرند، ممکن است در دوره نوجوانی و بلوغ با بزرگ شدن سینه مواجه شوند. اما افزایش بافت پستان در مردان مسن شایع‌تر است.

تغییر سطح هورمون‌ها هم می‌تواند علت بزرگی پستان در مردان باشد.

برای آشنایی با ” درمان بزرگی سینه در مردان ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دانشنامه سلامت. دکتر ملکی. زیباشو دات کام

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره