2

post_image

راشیتیسم نرمی و ضعف استخوان ها در کودکان است که عموما از عوامل بروز راشیتیسم میتوان به دلایلی همچون کمبود طولانی و شدید فرم فعال ویتامین D نام برد. این نرمی و ضعف در بالغین اصطلاحا استئومالاسی نامیده می شود. ویتامین D یکی از انواع ویتامین های محلول در چربی و عامل اصلی در ساخت استخوانی مستحکم و قوی محسوب می گردد. کمبود در فرم فعال ویتامین D باعث اختلال در تأمین غلظت های مناسب کلسیم و فسفر در استخوان و نهایتا نرمی استخوان می گردد. بدن ما در برابر عدم تعادل کلسیم و فسفر خون بسیار حساس است. زمانی که بدن با کمبود کلسیم و فسفر مواجه می گردد با جذب کلسیم و فسفر از استخوان ها و انتقال آن ها در خون با این کمبود مقابله می کند که این امر یکی از علل نرمی استخوان ها است و نهایتا منجر به تغییر شکل و ناهنجاری استخوان های بدن، انحنا در استخوان های بلند بدن و ایجاد اختلال در فرم ستون مهره ها که از علایم و نشانه های راشتیسم است، می گردد. گاها برخی از این ناهنجاری های استخوانی نیازمند جراحی ترمیمی نیز می باشند.

علائم راشیتیسم

مهم ترین علایم راشیتیسم عبارت هستند از خواب آلودگی، شلی و ضعف عضلانی، تاخیر در رشد، پای پرانتزی و مچ دست کلفت. در موارد شدید ممکن است شکل قفسه ی سینه ی بچه تغییر کند.
تشنج هم از دیگر علائم حالات شدید بیماری است. پزشک معالج بعد از معاینه ی بیمار، از رادیوگرافی استخوان ها و آزمایشات خون برای کمک به تشخیص استفاده می کند. اکثر کودکان با زانوی پرانتزی متولد می‌شوند، اما این عارضه به خودی خود پس از چند سال و به موازات رشد کودک برطرف می‌شود. رشد غیرطبیعی استخوان یا ابتلا به بیماری‌های خاصی مانند راشیتیسم (نرمی استخوان) ناشی از کمبود ویتامین D منجر به بیماری پای پرانتزی می‌شود .

راشیتیسم در کودکان منجر به پرانتزی شدن پا می‌شود. شایان ذکر است که نرمی استخوان و راشیتیسم باعث شکستگی پاتولوژیک استخوان ها می‌شود. همچنین گفته می شود در نرمی استخوان، شکستگی استخوان لگن و فقرات اولین علایم قابل توجه در فرد مبتلا است. ضعف شدید عضلانی در راشیتیسم و نرمی استخوان که به علت کمبود کلسیم در بیماران مبتلا به کاهش ویتامینD ایجاد می‌شود می‌تواند باعث ضعف شدید عضلات شود که فرد در راه رفتن، نشستن، برخاستن و بالا رفتن از پله دچار مشکل و حتی به ویلچر وابسته می‌شود.

عمدتا عمل فیزیولوژیک ویتامینD در روده جذب کلسیم از مواد غذایی است و در استخوان ها در رسوب آن نقش دارد. بنابراین بیماران کمبود ویتامینD به علت هیپوکلسیمی شدید دچار تشنج و در برخی از موارد اسپاسم حنجره شوند که این عارضه در نهایت باعث مرگ می‌شود.

تشخیص و درمان راشیتیسم

تشخیص راشیتیسم از راه‌های زیر ممکن است:

  • آزمایش خون
  • عکس‌برداری از استخوان‌ها
  • بافت‌برداری از استخوان‌ها

درمان راشیتیسم عبارت است از استفاده از رژیم غذایی مناسب و سرشار از ویتامین دی و فسفات ها جذب ویتامین دی از طریق خورشید، و مصرف روغن کبد ماهی از راه‌های دیگر درمان و همچنین جلوگیری از ابتلا به راشیتیسم است.

برای آشنایی با ” درمان راشیتیسم ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دانشنامه پزشکی. پارسی طب. دانا خبردکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Tagged with:  
Share →