علائم گره های تیروئید

post_image

علائم و نشانه‌هایی هستند که اگر یک فرد که دارای ندول تیروئید است آنها را داشت، باید دقت بیشتری کرده و زودتر به پزشک مراجعه کند. گرفتگی و تغییر تون صدا یکی از این علائم هشدار دهنده گره های تیروئید است و احتمال گسترش ندول های تیروئیدی به اعصاب حنجره را مطرح می‌کند. سرفه و خلط خونی نیز می‌تواند نشانه درگیر شدن نای در اثر گسترش توده های تیروئیدی به نای و نایژه‌ها باشد.

درد هنگام بلع غذا یا گیر کردن غذا در گلو هم می‌تواند نشانه گسترش توده تیروئیدی به مری باشد.

گاهی نیز ندول تیروئید با علائم پرکاری تیروئید مثل تپش قلب، احساس گرمای شدید و لاغر شدن همراه است که در این مورد باید به گره‌های پر کار که یکی از دلایل پرکاری تیروئید هستند فکر کرد.‌ وقتی یک گره تیروئید را در گردنمان احساس کردیم باید به پزشک متخصص غدد مراجعه کنیم و پزشک با احتمالاتی که در نظر می‌گیرد، اقدامات تشخیصی را شروع می‌کند.

تشخیص گره های تیروئید

مهم‌ترین اقدام در وهله اول اندازه‌گیری هورمون های تیروئیدی در خون است. در مرحله دوم اگر هورمون‌ها نشانه پرکاری بودند اسکن تیروئید برای رسیدن به تشخیص کمک‌کننده است. متاسفانه در سال‌های اخیر استفاده از اسکن تیروئید بیش از نیاز واقعی رواج یافته است و گاهی دیده می‌شود که قبل از اقدام به روش‌های تشخیصی بهتر و کم‌هزینه‌تر اسکن درخواست می‌شود.

۲ روش تشخیصی که برای گره های تیروئید کم هزینه و مفید هستند، شامل نمونه‌برداری سوزنی تیروئید و سونوگرافی تیروئید می‌باشند که گاهی با هم ادغام می‌شوند، یعنی همزمان با سونو گرافی نمونه با سوزن گرفته می‌شود. در نهایت بعد از نمونه‌برداری از تیروئید، نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ به دقت بررسی می‌شوند، اگر سلول‌های بدخیم در نمونه دیده شد می‌توان همه تیروئید را برداشت و به این ترتیب درمان موثری برای بدخیمی تیروئید انجام داد. گاهی نیز نمونه‌های گرفته شده سلول کافی برای بررسی ندارند و ‌باید نمونه‌گیری را تکرار کرد. در مجموع باید دانست که در اغلب موارد گره های تیروئید نیاز به نمونه‌برداری دارند.

اگر شما دارای یک ندول منفرد تیرویید هستید، آزمایش خون شما نشان خواهد داد که سطح هورمونهای T3، T4 و TSH شما در حد طبیعی هستید. در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن “آدنوماب توکسیک” یا “آدنومای سمی” می باشد می باشد که در این موارد آزمایش خون نشان دهنده پرکاری تیرویید می باشد. متخصص غدد درون ریز، گردن شما را با دقت معاینه خواهد کرد زیرا حدود نیمی از افرادی که در ابتدا فکر می شد که دارای تنها یک ندول تیرویید هستند، مشخص گردیده که دارای چندین ندول می باشند. در صورتی که شما دارای چند ندول باشید، می توانید مطمئن گردید که خطر جدی وجود ندارد زیرا خطر بیشتر در مواقعی است که فقط یک ندول وجود دارد.

اگر شما نشانه ها و علائم گره های تیروئید داشته باشید که خبر از وجود سرطان تیرویید بدهد، اولین گام برای رسیدن به یک تشخیص درست و مناسب دریافت سابقه پزشکی کامل از شما توسط متخصصین می باشد. سابقه پزشکی عبارتست از گفتگو با پزشکان متخصص که طی آن پزشک سئوالاتی درباره ریسک فاکتورها علایم بیماری و سایر مسایل و بیماری های قبلی فرد مطرح می نماید. در صورتیکه فرد دیگری در فامیل شما سابقه ابتلا به سرطان تیرویید (به خصوص سرطان تیرویید مدیولاری ) یا تومورهای غده فوق کلیوی داشته باشد باید آن را با پزشک در میان بگذارید.

برای آشنایی با ” درمان گره های تیروئید ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: آفتاب. آزمایشگاه تشخیص طبی ایران. تکناز

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره