علائم و نشانه های بلوغ زودرس

[sbu_post_image]

هنگامي ‌که بلوغ در سنين پايين شروع شود، رشد قدي کودکان بيشتر مي‌ شود و به نسبت کودکان هم سن خود، قد بلندتري خواهند داشت ولي پس از 2 يا 3 سال رشد قدي متوقف مي ‌شود و آن ها در نهايت، بزرگسالان کوتاه قدي خواهند شد. از نظر شکل فيزيکي و ظاهري بدن نيز ممکن است مشکلاتي ديده ‌شود. به علاوه، از نظر رواني نيز اين کودکان دچار مشکلات زيادي خواهند شد.

علائم بلوغ زودرس

رشد سينه‌ ها يا ايجاد قاعدگي در دختران کم‌ سن يا رويش‌ موهاي صورت و کلفتي صدا در پسران کم‌ سن در مقايسه با ساير همسالان خود، باعث بروز اضطراب شديد در اين کودکان و والدين آن ها مي ‌شود. بنابراين درمان بايد بسيار زود شروع شود (قبل از سن استخواني 12 سال براي دختران و 13 سال براي پسران)‌. درصورت موفقيت، پزشک درمان را تا رسيدن کودک به سن طبيعي بلوغ ادامه مي ‌دهد و سپس قطع مي ‌کند تا بلوغ به‌ طور طبيعي و در سن طبيعي پيش رود.

آگاهی والدین از نشانه های بلوغ زودرس

در واقع، آگاهي والدين از نشانه‌ هاي بلوغ زودرس و مراجعه زود و به ‌موقع، موفقيت درمان را به ‌دنبال دارد. نکته مهم اين است که هوش اين نوجوانان طبيعي و حتي در مواردي بالاتر از نوجوانان هم سن خودشان است ولي به‌ دليل تغييرات ظاهري و نيز تأثير هورمون ‌ها، ممکن است دچار اختلالات رفتاري، حالت‌ هاي تهاجمي و حتي افسردگي شوند.
والدين بايد با ايجاد يک رابطه صادقانه و دوستانه با دختر يا پسر مبتلاي خود، براي او توضيح دهند که پيدايش اين تغييرات در چه سني طبيعي است و حالا که در او به‌ صورت زودرس ايجاد شده، چه مراقبت ‌ها و درمان‌ هايي ضروري است. ارتباط والدين با مربيان و معلمان آموزشي آن ها، در برقراري ارتباط دوستانه اين نوجوانان با هم سن و سال‌ هاي خود بسيار حياتي است.
در محيط مدرسه است که بي ‌توجهي به شرايط جسمي و روحي اين کودکان باعث بروز مشکلات رواني جدي مي ‌شود و بنابراين معلمان آگاه و دلسوز در برقراري ارتباط طبيعي بين اين نوجوانان و همکلاسي هاي شان نقش کليدي دارند.
در برخي موارد، روش‌ هاي جراحي براي درمان توده ‌هايي که در مغز به‌ صورت نابجا، هورمون ترشح مي‌ کنند، استفاده مي ‌شود.

منبع: تبیان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره