post_image

علائم افزایش قند خون(دیابت) کدامند؟

  • خستگی و بی حالی: در اثر عدم ورود قند به داخل سلول و فقدان انرژی مورد نیاز سلول، خستگی ایجاد می شود.
  • لاغری و ضعیف شدن: در اثر گرسنه ماندن سلول ها با وجود پرخوری شخص، ضعف بدن و لاغری وجود دارد.
  • تشنگی زیاد و پر ادراری: بالا بودن قند خون موجب دفع گلوکز توسط کلیه ها شده که برای دفع گلوکز ادرار به همراه آن مقدار زیادی آب دفع می شود در نتیجه پرادراری و بدنبال آن پرنوشی ایجاد می گردد. ایجاد عفونت های مختلف ادراری و پوستی و عفونت های قارچی در شخص به علت افزایش قند خون و کاهش عملکرد سیستم ایمنی فرد مبتلا مشاهده می شود.

علائم کاهش قند خون کدامند؟

علائم کاهش قند خون عبارتند از: تپش قلب، تعریق، عصبانیت، لرزش، سردرد، رنگ پریدگی، ضعف، تاری دید، سوزن سوزن شدن یا بی حسی لب ها، گرسنگی، گیجی، عدم تمرکز، تهوع و اضطراب. در کاهش شدید قند خون علائم شدید و ناگهانی بوده و تشنج از دست دادن هوشیاری، گیجی و بی قراری دیده می شود که جزو فوریت های پزشکی است.

علل کاهش قند خون کدامند؟

مصرف بیش از حد انسولین، به تأخیر انداختن یا حذف یک وعده از رژیم غذایی. افزایش ناگهانی فعالیت های ورزشی و انجام ورزش های سخت و طولانی. تغذیه نامناسب. آگاهی کم شخص در مورد بیماری و نحوه ی تنظیم قند خون. در موارد کاهش خفیف قند خون (۷۰-۷۵ mg/dl) می توان جهت برطرف نمودن آن از آب قند یا یک قاشق مربا خوری عسل و یا نصف لیوان آب میوه استفاده نمود که در مدت ۱۰-۵ دقیقه بهبودی حاصل می شود. در موارد کاهش شدید قند خون که موجب از دست دادن هوشیاری فرد می شود بلافاصله از تزریق آمپول گلوکاکون استفاده نموده و بیمار به مراکز درمانی رسانده شود. هنگام کاهش قند خون مصرف مواد غذایی پرچرب مانند پیراشکی و شکلات توصیه نمی شود و باید از مواد قندی استفاده کرد.

عوارض مزمن یا طولانی مدت دیابت

عدم کنترل مناسب قند خون در دراز مدت اثرات مخربی بر اعضاء بدن بیماران دیابتی دارد. عوارض دیابت عبارتند از:

  • نوروپاتی (Neuropathy): آسیب های اعصاب محیطی که باعث از بین رفتن حس درد به ویژه در اندام تحتانی و پاها شده و در نهایت ممکن است به زخم پای دیابتی منجر شود.
  • نفروپاتی (Nephropathy): آسیب های وارده به عروق و بافت کلیه ها که ممکن است به نارسایی کلیه و در صورت عدم کنترل قند خون به دیالیز منجر شود.
  • رتینوپاتی (Retinopathy): آسیب های وارده به عروق چشم و آسیب دیدن شبکیه موجب اختلال دید بیماران می شود که لازم است کنترل سالیانه توسط چشم پزشک انجام شود.
  • کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy): عوارض قلبی و عروقی در بیماران دیابتی بعلت افزایش فشار خون و چربی های خون بیشتر دیده می شود. آسیب عضله قلب و اختلال عملکرد قلبی موجب نارسایی قلبی می شود.
  • گاستروپارزی (Gastroparasia): عوارض گوارشی به علت اختلال در اعصاب حسی و حرکتی معده و روده ها می باشد که ممکن است به صورت اسهال یا یبوست مشاهده شود.
  • درماتوپاتی (Dermatopathy): لکه های قرمز یا قهوه ای به تعداد زیاد در ساق پاها مشاهده می شود گاهی موارد تاول های بزرگ حاوی مایع شفاف و استریل ایجاد شده که در موارد شدید تاول های خونریزی دهنده دیده می شوند.

امروزه کنترل علائم دیابت توسط یک تیم پزشکی انجام می شود و فرد دیابتی نیز یکی از اعضای اصلی این تیم محسوب م گردد. فرد دیابتی باید اطلاعات خود را در مورد علائم دیابت و نحوه کنترل آن افزایش داده و اصول مراقبت از خود را بیاموزد. برای داشتن یک زندگی معمولی، انتخاب غذای مناسب، حفظ وزن مطلوب، ورزش منظم و اجتناب از مصرف دخانیات لازم و ضروری است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علائم و عوارض دیابت ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیابت مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب راهنمای دیابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره