عفونت های پوستی در افراد دیابتی

post_image

دیابت می‌تواند روی هر قسمتی از بدن،از جمله پوست تأثیر بگذارد. در حدود۱/۳ بیماران دیابتی،در طول زندگی‌شان به مشکلات پوستی ناشی از دیابت مبتلا می‌شوند.حتی گاهی این مشکلات،اولین علائمی هستند که شخص را متوجه وجود بیماری دیابت می‌کنند.ولیکن خوشبختانه،اکثر عوارض و مشکلات پوستی اگر تحت رسیدگی و پیگیری زود رس قرار گیرد می‌توانند به راحتی درمان شوند.

بعضی از این عوارض پوستی در هر فرد غیر دیابتی هم می‌توانند ایجاد شوند ولیکن بیماران دیابتی در معرض خطر بیشتری قرار دارند و خیلی سریعتر به مشکلات پوستی دچار می‌شوند .عوارض شایع عبارتند از: عفونتهای باکتریایی،قارچ پوستی ،و خارش ودیگر عوارض پوستی که غالباً فقط در بیماران دیابتی رخ می‌دهند.

عفونت های باکتریایی در افراد دیابتی

انواع مختلفی از عفونت های باکتریایی می تواند پوست افراد مبتلا به دیابت را درگیر کند. عفونتهای پوستی شایع غالباً بوسیلۀ گروه شناخته شده ای از باکتریها که استافیلوکوکوس ها نام دارند، ایجاد می شوند. اینگونه عفونت های استافیلوکوکوسی در افرادی که به دیابت کنترل نشده مبتلا هستند، خطرناکتر و جدی تر است . اینگونه باکتریها در محل فولیکول مو در پوست می توانند باعث ایجاد التهاب شوند.

سایر عفونت ها شامل styesکه سبب عفونت غده های موجود در پلک چشم و باکتریهایی که باعث عفونت در ناخن ها می شوند، می باشد.

برای درمان اکثر عفونت های باکتریهایی از درمانهای دارویی با آنتی بیوتیک بشکل قرص یا کرم یا هر دو ، استفاده می شود.

عفونت های قارچی در افراد دیابتی

مخمری شبه قارچ که کاندیدا آلبیکن نام دارد باعث ایجاد اکثر عفونت های قارچی پوست در افراد مبتلا به دیابت می شود. اینگونه عفونت ها بخصوص در بانوان بصورت عفونت های قارچی واژن بروز می کند. منطقۀ دیگری که این عفونت ها در آن شایع است گوشۀ لبها است، که به آن انگولار چیلیتیس(angular cheilitis) می گویند در این عفونت فرد احساس ایجاد بریدگی در گوشۀ دهان دارد.

قارچ ها می توانند در بین انگشتان پا و دست و ناخن ها ( اونیکومایکوز) عفونت ایجاد کنند.قارچ سر نیز یکی دیگر از انواع قارچ ها است. اینگونه قارچ ها سبب ایجاد خارش و رش هایی به رنگ قرمز روشن می شوند که غالباً بوسیلۀ تاول های ریز یا پوسته های ورقه ورقه، احاطه شده اند.

انواع عفونت های قارچی در افراد دیابتی

اینگونه عفونت ها غالباً در مناطق گرم و مرطوب پوست ایجاد می شود. سه عفونت قارچی شایع عبارتند از:

Jock itch -1(قرمز رنگ همراه با خارش در نواحی اندام تناسلی و قسمت داخلی رانها)

۲-athletes foot (عفونت های قارچی پای ورزشکاران که ما بین انگشتان پا ایجاد می شوند)

۳- ringworm(حلقوی شکل، قسمت هایی با پوست ناهموار که می تواند دارای خارش و سوزش باشد یا بصورت تاول ظاهر شود و بروی پاها، کشاله ران، قفسه سینه و شکم و حتی می تواند بروی پوست سر یا ناخن ها ظاهر شود).

برای درمان عفونت های قارچی از داروهای ضد قارچ استفاده می شود.

نوعی عفونت قارچی منجر به مرگ بوسیلۀ قارچ موکورمایکوسیز (Mucormycosis) در برخی افراد مبتلا به دیابت دیده می شود. این عفونت معمولا ًاز حفرات بینی شروع شده و می تواند به چشم ها و مغز سرایت کند.

منبع: موسس خیریه طبرستان ، دکتر سخنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره