0

post_image

حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاق هستند. مقاومت به انسولین، هیپرانسولینمی، دیابت نوع دو، اختلال چربی های خون و فشارخون بالا به همراه افزایش وزن، از نشانه های مهم سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند و تنها ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن می تواند تأثیر چشمگیری بر کنترل علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشد.

رژیم غذایی و سندرم تخمدان پلی کیستیک

مصرف بدون کنترل و بیش از حد منابع کربوهیدرات ها بدون احساس سیری کامل از شکایت های شایع زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است، بالا رفتن ناگهانی و شدید هورمون انسولین باعث ذخیره چربی در سلول ها می شود بنابراین پائین نگه داشتن سطح انسولین می تواند به کاهش وزن تدریجی و بهبود نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند. هرگز به فکر حذف کامل منابع غذایی کربوهیدراتی از برنامه غذایی خود نباشید. انرژی پایه مورد نیاز بدن فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز باید مانند سایر افراد از کربوهیدرات ها تأمین شود، اما نکته مهم، نوع، مقدار و ترکیب کربوهیدرات های دریافتی است. استفاده از رژیم های پرپروتئین و کم کربوهیدرات در مبتلایان به این سندرم به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مبتلایان به این سندرم ، برای درمان تخمدان پلی کیستیک نباید کمتر از ۳ ساعت بین وعده های اصلی غذا و میان وعده ها فاصله بگذارند و هرگز وعده شام را به طور کامل حذف نکنند . جایگزین نمودن سبزیجات نشاسته ای با سبزیجات غیرنشاسته ای و استفاده از نان و ماکارونی سبوسدار را در رژیم غذایی مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید است و استفاده از میوه های تازه یا یخ زده به جای آب میوه های صنعتی و مصرف غلات بدون شکر و حاوی فیبر بالا در وعده صبحانه برای مبتلایان به این بیماری مفید است.

بهتر است مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک وعده های اصلی غذا را کاهش داده و به ازای آن از میان وعده هایی چون سالاد سبزیجات با حبوبات، ماست کم چرب ،گردو استفاده کنند. درج عبارت های بدون قند و بدون چربی بر محصولات غذایی دلیل مناسب بودن آنها برای مصرف نیست، همچنین نوع چربی و روغن دریافتی نیز در مبتلایان به این بیماری بسیار مهم است. مشاوره تغذیه با درنظرگرفتن الگو و عادات غذایی فردی به تنظیم برنامه متعادل و متنوع غذایی در این افراد و در نتیجه ارتقاء کیفیت زندگی آنان می تواند کمک کند.

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از مهم ترین دلایل ناباروری خانم ها به شمار می آید که در ۶ تا ۱۰ درصد از دختران و زنان در دوران بارداری مشاهده می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند از زمان بلوغ آغاز شود، اما غالباً در دوره جوانی مشاهده می شود و علت اصلی بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک مشخص نیست و درمان قطعی شناخته شده ای نیز برای آن وجود ندارد، اما با اصلاح شیوه زندگی به ویژه کنترل تغذیه و برخی درمان های دارویی می توان عوارض کیست تخمدان را کنترل کرد.

از دیگر عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

خطر دچار شدن زنی با تخمدان پرکیستی به وضعیت‌های زیر نیز بالاست:

  • دیابت(بیماری قند)
  • بیماری‌های قلب و عروق و فشار خون بالا
  • آمنوره

در زنانی که دچار تخمدان های پرکیستی شده‌اند، فولیکول‌های نارس به هم می‌پیوندند و کیست‌های بزرگ‌تر یا توده‌هایی از کیست می‌سازند. درون فولیکول‌های به هم پیوسته، تخمک‌ها می‌رسند، اما فولیکول‌ها نمی‌ترکند تا آن‌ها آزاد شوند. در نتیجه، زنی با تخمدان‌های پرکیست اغلب بی‌نظمی‌های قاعدگی، مانند قطع خونروش(آمنوره) یا خونروش گاه‌گاهی(الیگومنوره)، را تجربه می‌کنند. این دسته از زنان به دلیل آزاد نکردن تخمک اغلب باردار نمی‌شوند. زنانی که چاق هستند خطر دچار شدن به تخمدان پرکیستی در آن‌ها بیشتر است. گرچه باردار شدن برای زنانی با سندرم تخمدان پلی کیستیک و چاقی دشوار است، برخی از آن‌ها به طور طبیعی یا با کمک روش‌های درمانی پیشرفته، باردار می‌شوند. البته، احتمال سقط چنین در این زنان از زنان دیگر بیشتر است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” نازایی و سندرم تخمدان پلی کیستیک ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سندرم تخمدان پلی کیستیک و چاقی مطالعه فرمایید.

منبع: پزشکان بدون مرز. مهرخانهدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Tagged with:  
Share →