بدرنگی و زردی دندان‌ ها می‌تواند آشفتگی و نگرانی‌های زیادی را در افراد ایجاد کند و باعث شود که آنها از خندیدن و دیده شده دندان‌های خود خجالت بکشند.رنگ دندان یکی از اساسی ترین موارد زیبایی لبخند است در حدی که اگر همه عوامل مربوط به زیبایی یک لبخند وجود داشته باشد اما دندانها بدرنگ باشند آن لبخند جلوه خود را از دست خواهد داد .بهترین و موثرترین راهی که درعلم دندانپزشکی برای بهبود رنگ دندانها وجود دارد، بلیچینگ (سفید کردن دندان) است ؛ درمانی که امروزه طرفداران بسیاری در دنیا پیدا کرده و روزانه افراد بسیاری برای سفید کردن دندانهای خود به مطب های دندانپزشکی مراجعه میکنند. بلیچینگ دندان ها به بهترین نحو با نظارت حرفه ای در پی معاینات دقیق ، تشخیص و استفاده از مواد مناسب برای بیمار و طبیعت تغییر رنگ ،انجام می شود. این روش بسیار بی خطر و مقرون به صرفه است.

بلیچینگ چیست ؟

عمل سفید کردن دندانها و رفع زردی دندان به کمک نور و مواد شیمیائی خاص غیر مضر برای حصول رنگ دندانی مطلوب تر و روشن تر را بلیچینگ گویند .بلیچینگ به روشهای مختلفی انجام می گیرد که یکی از جدید ترین و موثر ترین راه های سفید شدن دندان، بهره گیری از نور پلاسما ارک است، در این روش ظرف مدت کمتر از یک ساعت و در یک یا دو جلسه رنگ دندانها چندین درجه روشن تر می گردد .

بلیچینگ چگونه انجام می شود ؟

در بلیچینگ دندان با یک ماده اکسیدان سفید میشود. ماده بلیچینگ از خلل و فرج میکروسکوپی سطح دندان جذب شده و با یک سری تغییرات شیمیایی دندان سفید ایجاد میکند . قابل ذکر است که در این روش به هیچ عنوان مینای دندان ساییده نمی شود و آسیبی به بافت دندان نمی رسد . ماده اصلی موجود در موادبلیچینگ(پراکسید هیدروژن) است کهقدمت استفاده از آن به اوایل قرن. بیستم بازمیگردد . برای تاثیرگذاری بیشتر، از عامل گرما یا نور استفاده میشود. که بوسیله دستگاه مخصوصی که برای این منظور طراحی شده است تولید می شود .

images (7)

روشهای بلچینگ

دو روش اصلی برای بلیچینگ وجود دارد:
الف) بلیچینگ در مطب
ب ) بلیچینگ در منزل

در روش بلیچینگ در مطب مواد با غلظت بالا به مدت کوتاهی بر روی دندان قرار می گیرد. گاهی از نور یا لیزر برای بالا بردن کیفیت یا کم کردن زمان استفاده می شود اساس این متد بالا بردن دمای پراکسید هیدروژن می باشد. به دلیل بعضی از معایب سفید کردن دندان با لیزر، این درمان برای کودکان کمتر از ۱۳ سال و زنان باردار و مادران شیرده به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

مزیت بلیچینگ در مطب کم بودن تعداد مراجعه(یک تا سه بار) و نتیجه سریع آن است.

در روش بلیچینگ در منزل ماده سفید کننده دندان توسط خود فرد به طور مستقیم روی دندان ها قرار داده می شود.نحوه درمان به این ترتیب است که پس از تشخیص دندانپزشک، ابتدا از دندان ها قالبگیری شده و مدل گچی ساخته می شود سپس قاشقک های پلاستیکی مخصوصی از روی مدل گچی تهیه می شود فرد ماده سفیدکننده را درون آن قرار می دهد و بدین وسیله ماده روی دندان قرار میگیرد. ژل سفید کننده در این روش ضعیف تر از روش مطب بوده وغلظتی حدود ۱۶درصد دارد.مدت و مقدار استفاده از این روش برای سفید شدن دندان باید کاملا کنترل شده باشد تا آسیبی به لثه ونسوج اطراف دندان وارد نشود.در بلیچینگ در منزل ماده هر روز به مدت ۳۰دقیقه روی دندان ها قرار گرفته و حدود چهار هفته طول می کشد تا به نتیجه دلخواه برسیم.

در مورد سفید کردن دندانها نباید زیاد افراط کرد زیرا دندانها جلوه ای مصنوعی پیدا می کنند و به این نکته باید توجه داشت سفید کردن دندان ها دائمی نیست و استفاده مکرر از مواد رنگدانه دار سبب تغییر رنگ مجدد دندانها می شود.
استفاده از تکنیک های بلیچینگ در منزل و مطب باید همیشه طبق دستور و زیر نظر مستقیم دندانپزشک صورت گیرد و بهداشت دهان باید قبل از درمان زردی دندان ارزیابی شود.

آیا بلیچینگ عوارض هم دارد؟

مطالعات متعددی طی ۵ سال گذشته ثابت کرده اند که سفید کردن دندان بی خطر و موثر است. انجمن دندانپزشکی آمریکا هم این روش را تایید نموده است و فقط در مورد خانمهای باردار و شیرده منع تجویز دارد.
در ضمن در کسانی که دندانهای بسیار حساس دارند و یا در سنین پایین (قبل از بلوغ) هستند نیز از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندانها استفاده نمی شود.نکته دیگر آنکه از روش بلیچینگ نمی توان برای سفید کردن روکش و یا پرکردگی های دندان استفاده کرد.

هزینه

هزینه سفید کردن دندان در کلینیک‌های مختلف متفاوت است. این هزینه به عوامل مختلفی شامل شدت درمان مورد نیاز، تعرفه‌های دندانپزشک مربوطه، مواد مورد استفاده و خدمات مراقبت بعد از عمل بستگی دارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly, PDF & Email