رژیم غذایی دیابت نوع ۲

post_image

از جمله روش های درمانی برای کنترل دیابت و قند خون، تنظیم رژیم غذایی دیابت نوع ۲، برنامه ورزشی منظم، استفاده از داروهای خوراکی و در صورت لزوم استفاده از انسولین است. از آنجایی که افزایش گلوکز خون و ایجاد علایم آن در دیابت نوع ۲ سیر آهسته ای دارد که ممکن است دیابت نوع ۲ چندین سال تشخیص داده نشود و در حدود ۷۵ درصد بیماران به صورت تصادفی در حین آزمایش خون یا معاینه چشم و یا انجام معاینات سالیانه تشخیص داده می شود.

درمان دیابت نوع ۲ با رژیم غذایی (MNT)

در موارد خفیف درمان دیابت بزرگسالان با رژیم غذایی به همراه انجام ورزش منظم در کنترل میزان قند خون مؤثر است. ترکیبات اصلی غذا شامل ۵۰ درصد کالری کربوهیدرات، ۲۰درصد کالری پروتئین و ۳۰ درصد کالری مورد نیاز چربی باشد و مصرف فیبر به مقدار زیاد توصیه می شود. اندازه گیری قند خون توسط بیمار باعث می شود که فرد از اثرات وعده های غذایی و فعالیت روزانه بر روی قند خون خود آگاهی داشته باشد. برای شروع درمان دیابت نوع ۲ و موفقیت در آن باید قدم به قدم و با صبر و حوصله برنامه ریزی کرد و برای رسیدن به هدف مطلوب درمانی اهداف کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت تعریف کرد.

اهداف رژیم غذایی دیابت نوع ۲

اهداف کوتاه مدت باید در عرض ۲ هفته قابل دسترسی باشد به عنوان مثال بیمار صبحانه رژیمی را میل کند و هفته ای ۲ مرتبه به مدت ۱۵ دقیقه پیاده روی نماید قند خون ناشتا و بعد از غذا را سه بار در هفته کنترل کند و اطلاعات مربوطه را ثبت نموده و در موقع ویزیت بعدی پزشک ارائه نماید.

اهداف میان مدت کنترل دیابت نوع ۲ شامل:

الف) تغییر در میزان قند خون و HbA1c می باشد کاهش ماهانه ۰٫۵ تا ۱ درصد HbA1c و کاهش ۳۰ mg/dl در میزان قند خون با گلوکومتر هر ماه به عنوان راهنما در نظر گرفته می شود تا قند خون به حد هدف مورد نظر برسد.

ب) تغییر در میزان ورزش و فعالیت بدنی مهم است. بیمار باید به تدریج فعالیت بدنی خود را زیاد کرده و به میزان مورد نظر یعنی ۴ بار در هفته و هر بار ۳۰ دقیقه ورزش برسد.

ج) تغییر در عادات غذایی نیز از اهداف مهم در تعیین رژیم غذایی دیابت نوع ۲ است. بیمار باید وعده های اصلی غذا و میان وعده ها را مرتب و با برنامه استفاده کند و میزان کالری دریافتی از حد تعیین شده تجاوز نکند.

د) کاهش وزن و تنظیم وزن در حد مطلوب یک پیامد خوب در کنترل قند خون با رژیم غذایی دیابت نوع ۲ است در صورتی که بیمار اضافه وزن پیدا کند، تغییر در برنامه غذایی و ورزش ضروری است.

اهداف دراز مدت کنترل دیابت شامل رسیدن به رژیم غذایی دیابت نوع ۲، کنترل وزن، ورزش و فعالیت بدنی منظم و ثابت، تنظیم مناسب مقدار داروهای مصرفی، کاستن از عوارض دیابت یا حداقل به تاخیر انداختن برخی عوارض اجتناب ناپذیر است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” نشانه های دیابت نوع ۲ ” و ” کنترل دیابت نوع ۲ ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیابت نوع ۲ مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب راهنمای دیابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره