رژیم غذایی برای تقویت باروری

[sbu_post_image]

داشتن قدرت باروری مناسب برای همه یا حداقل اکثریت انسان ها مهم است اما هرازگاهی اخباری نگران کننده درباره تاثیرات مخرب مسائل مختلف بر قدرت باروری و بارداری می شنویم. خوردن غذاهای ناسالم بر بسیاری از جنبه های سلامت از جمله قدرت باروری تاثیر منفی می گذارد. اگر غذاهای ناسالم باعث کاهش قدرت باروری می شوند، پس به طور حتم داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل عکس آن عمل خواهد کرد یا به عبارت دیگر باعث تقویت قدرت باروری و پیشگیری از ناباروری مردان خواهد شد. برای مثال، همان طور که می دانیم اضافه وزن باعث کاهش قدرت باروری می شود؛ بنابراین باید در مصرف غذاهای پرکالری و چرب حد تعادل را رعایت کنید. البته همه چربی ها مضر نیستند، مثلا برخی چربی ها در تخمک گذاری زنان تاثیر بسزایی دارند، بنابراین اگر شما هم مانند بسیاری از خانم های دیگر می خواهید بچه دار شوید، باید بدانید که داشتن یک رژیم غذایی برای تقویت قدرت باروری امری ضروری محسوب می شود.

نقش تغذیه در تقویت قدرت باروری

قدرت باروری در زنان خیلی سریع تر از آنچه فکر می کردیم کاهش پیدا می کند. قدرت باروری از ۲۷ سالگی به بعد به تدریج کاهش پیدا می کند. قدرت باروری زنان در ۲۷ سالگی ۱۰ درصد کمتر از زمانی است که ۱۹ تا ۲۶ سال دارند. به طور حتم داشتن یک رژیم غذایی سالم به تنهایی برای باروری کافی نیست اما برخلاف آنچه بیشتر زنان فکر می کنند، نقش بسیار مهمی را در باروری ایفا می کند. با در نظر گرفتن این نکات می توانید قدرت باروری خود را افزایش دهید.

  • باید بدانید که انواع رژیم غذایی نادرست می تواند احتمال باروری در افراد را کاهش دهد ، همچنین اگر غذا هایی که در طول هفته میل می کنید مناسب باشند ، باروری شما تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.
  • خوردن غذاهایی که سرشار از موادمغذی اند نه تنها برای سلامت افراد مفید و مناسب است بلکه می تواند قدرت باروری را هم در آنها بالا برود. به هر حال این روزها شیوع ناباروری به یک مشکل جدی بین زوج ها تبدیل شده و این در شرایطی است که شاید یک برنامه غذایی اصولی بتواند این مشکل را به حداقل برساند.
  • غذاهایی که در پروتئین، چربی های ضروری، ویتامین ها و مینرال ها قوی هستند، می توانند از وقوع نازایی جلوگیری کنند.
  • ویتامین‌ها و مواد معدنی آنتی‌اکسیدانی (ویتامین A، B و E، زینک،‌ سلنیوم، مس و…) در تولید اسپرماتوزوییدها و تخمک نقش مهمی ایفا می‌کنند.

بطور کلی داشتن رژیم غذایی با کیفیت و متناسب با قد، جنس و سن می‌تواند بر کیفیت اسپرم و تخمک و قدرت باروری در مردان و زنان تاثیر بگذارد. در حال حاضر هنوز موثر بودن مصرف مکمل‌های غذایی در بهبود قدرت باروری به اثبات نرسیده است. به هر حال به زوج‌ها توصیه می‌شود قبل از تصمیم به باروری و طی آن و بعد از باردار شدن یک رژیم غذایی برای تقویت قدرت باروری را دنبال کنند.

آشنایی با درمان ناباروری (کلیک کنید)

منبع: سلامت و زیبایی. دکتر سلام

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره