33451.jpg2

به طور خلاصه کاشت مو بانوان یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت.موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی که علت اصلی ریزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جایی هم منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برند پس ما این موها را به مناطقی که کم مو است منتقل کرده و با شکلی که مناسب تر است ترتیب و نظم می دهیم ، در صورت عمل به توصیه های قبل از کاشت مو و درمان موفق این موها دائمی هستند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند.در مرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم کاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند. باید توجه نمود که مشکل ریزش مو در خانم‌ها شرایط متفاوتی با ریزش مو در آقایان دارد و باید از روش متفاوتی نسبت به درمان آن اقدام کرد. و این نکته باید در زمان انجام هر نوع کاشت مو زنان اعم از موی سر، مژه و ابرو  کاملاً مد نظر قرار گیرد . ریزش موی خانم‌ها در مقایسه با آقایان معمولاً با الگوهای متفاوت‌تر و به صورت پراکنده‌تری در پوست سر دیده می‌شود و می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. ریزش مو در آقایان عموماً ناشی از عوامل ژنتیکی یا ارثی است و از یک الگوی کاملاً مشخص پیروی می‌کند، در حالی که در خانم‌ها غالباً بیماری‌ها یا عوامل زمینه‌ای دیگر نقش بسیار مهمی در ریزش و کم‌پشتی موی سر دارند.

در عین اینکه هر متقاضی باید به‌صورت فردی مورد بررسی قرار گیرد، یک سری قوانین کلی برای انتخاب بهترین کاندید کاشت مو و جراحی وجود دارد که عبارت‌اند از:

محدوده سنی

جنسیت

میزان ریزش مو

نوع مو

تراکم مو

نژاد

شل بودن پوست سر

تاریخچه

کاشت مواولین بار درسال ۱۹۳۹توسط پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda مطرح وسپس درسال ۱۹۵۹توسط پزشک آلمانی  Dr.Orentreich عملی گردید. درسالهایی که گذشت تجارب وروش های متعددی موردآزمایش قرارگرفت ودرنهایت امروزه بابهرگیری ازتکنولوژی جدید از دسته های کوچکترمو موسوم به میکروگرافت استفاده می شود که سبب نتایج رضایت بخش وظاهری طبیعی شده است وامری که تاچندی پیش حتی تصورش هم دشواربودامروزه تبدیل به یکی ازاعمال جراحی سرپایی وبسیار سبک شده است که برپایه برداشت سالم ریشه های موی شخص وکاشت آنها درنقاط مورد نظر استوار می باشد.با اینکه دیگر در انسان از مو به عنوان محافظ، نگهدارنده حرارت و یا پوشش استفاده نمی شود، هنوزعامل مهمی در ظاهر و شناخته شدن افراد می باشد. ظاهر خوب و آراسته در روابط اجتماعی و انسانی مهم است وگاهی باعث ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در افراد می شود.بدن انسان نزدیک به ۵ میلیون فولیکول مو دارد، در حالی که پوست سر ۱۵۰-۱۰۰ هزار از این تعداد را در بر می گیرد. افراد با موهای بلوند بیشترین تعداد فولیکول ها را در سر داشته و بعد از آنها مو قهوه ای ها و موقرمزها به ترتیب قرار دارند. رویش طبیعی موی سر در ماه ۱cm است.

پیشگیری از ریزش مو

۱- سعی کنید در برنامه غذایی خود از سبزی‌ها و میوه‌های تازه به مقدار زیاد استفاده کنید. به این منظور خوردن سبزی ‌هایی چون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج بیشتر توصیه می‌شود. گفتنی است اسفناج علاوه بر خاصیت تقویت‌ کنندگی رنگدانه ‌های مو، یک منبع غنی از آهن است که باعث تقویت استخوان‌ها، ناخن‌ها و موها می‌شود. اسفناج به تنهایی در بدن جذب پایینی دارد و باید برای اثرگذاری بیشتر همراه با آبلیمو و یا ماست مصرف شود.

۲- پس از حمام کردن اگر موهای شما خشک و پرحجم می‌شود به جای ژل که باعث خفه شدن مو می ‌شود از روغن‌های مفید و سالم گیاهی استفاده کنید. به علاوه به خاطر داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ ساعت روی سر بماند و پس از آن باید به خوبی شسته شود.

۳- حنا برای مو، گیاه مفیدی است اما تاثیر خود حنا با شامپوهای آن به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. اگر رنگ حنا به‌ نظرتان ناخوشایند است می‌ توانید از گیاهان بی‌رنگ ‌کننده استفاده کنید.

۴- سبوس برنج نیز گیاه بسیارمفیدی است که می ‌توان از دم‌ کرده آن به جای چای برای تقویت موها استفاده کرد.

۵- از تماس گرد و خاک و دود زیاد به موها خودداری کنید که دشمن مو هستند. در پایان نیز توصیه می‌شود در حد امکان به جای شانه پلاستیکی از شانه چوبی استفاده کنید. همچنین تا حد امکان از سشوار استفاده نکنید و درصورت ضرورت، حرارت آن بسیار کم باشد.به علاوه از شانه‌ کردن موها در حمام بپرهیزید.

روش های کاشت مو

FUT

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت  که حاوی ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو می باشد و سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود. سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود. در این روش معمولا نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود و سپس فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود. از دیگر ویژگی های کاشت مو fut سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.

FIT

بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً بوسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود. بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر ۳ الی ۵ واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود، از برخی جهات روش کاشت موی FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم بذکر است این تکنیک به تنهائی (در روش غیر ترکیبی) معمولاً در افرادی توصیه می شود که ناحیه کاشت موی محدود و کوچکی دارند و یا پیوند مو در قسمتهای محدودی مثل ابرو ، کاشت ریش صورت و محل زخمهای قدیمی باشد. همچنین می‌تواندد از کاشت موی مصنوعی استفاده نمایند.

hrt

روش HRT یک روش بی‌نظیر برای ترمیم مو و کاشت مو بدون جراحی در افرادی است که از ریزش موی ناشی از بیماری‌های خودایمنی یا طاسی کامل با الگوی مردانه رنج می‌برند.

سیستم ترمیم مو به روش hrt گزینه بسیار مناسب جهت بازسازی موی سر و دستیابی به موهایی پُرپشت و کاملاً طبیعی در مردان و زنانی است که به دلیل کمبود مو در نواحی اهداکننده در بدن خود، فرد متقاضی مناسبی برای عمل جراحی کاشت مو یا سایر درمان‌های پزشکی نیستند.

در عمل‌های کاشت مو معمولاً از موی سر استفاده می‌شود، با این حال گاهی موی کافی روی سر بیماران وجود ندارد و بانک موی سر آنان برای دستیابی به نتیجه دلخواه کافی نیست. در چنین مواردی می‌توان موی بدن را برای کاشت به کار برد، چون موی بدن از نظر ساختار و کیفیت شباهت بسیاری به موی سر دارد. مو را می‌توان از پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیربغل یا حتی صورت گرفت.

موهای اهدایی معمولاً از قسمت تراشیده سر، برای مثال پشت یا کنار سر، گرفته می‌شود. اما اگر بیمار در این نواحی از سر موی کافی نداشته باشد، بعضی از عمل‌های کاشت مو قابل انجام نخواهد بود. یکی از دلایل نداشتن بانک موی کافی ریزش موی معمول و دلیل دیگر این است که به دلیل کاشت مو در گذشته نمی‌توان دیگر از پوست سر به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده کرد. نتایج کاشت مو با موی اهدایی نامناسب معمولاً رضایت‌بخش نیست، چرا که ریزش مو را فقط در حد جزیی جبران می‌کند. به علاوه جای زخم جلب توجه خواهد کرد. از عوارض کاشت مو به روش BHT اینست که بیمارانی که درصدد انجام کاشت مو به روش BHT هستند، باید بدانند که تضمینی برای ریشه‌دار شدن درصد بالایی از ایمپلنت‌ها (گرفت‌های کاشته شده) وجود ندارد.

عوارض

• رشد ضعیف یا کند مو: احتمالا ناشی از آسیب به فولیکول ها است.

• عفونت:این مشکل به ندرت پیش می آید، زیرا قبل و پس از کاشت مو بیمار داروهای آنتی بیوتیک مصرف می کند.

• جای زخم مشخص: جراح سعی می کند برش را در بخش مناسبی از ناحیه اهدا کننده قرار دهد تا به سختی بتوان به وجود آن پی برد.

• التیام نامناسب زخم:عوامل ژنتیکی در وجود این مشکل نقش ایفا می کنند و بعضی از افراد نسبت به افراد دیگر سریع تر بهبودی پیدا می کنند.

• تغییر در رنگدانه پوست:احتمال تغییر رنگ پوست ( تیره شدن) وجود دارد، البته این اتفاق به ندرت پیش می آید.

در کاشت مو sut  دیگر نیازی به تیغ جراحی، بیهوشی، به جا ماندن اسکار، برش  نبوده و هیچ گونه عوارضی نداشته ؛ مامی توانیم، به وسیله، دستگاههای تمام اتوماتیک زیر نظر متخصصین مجرب، برداشت و پیوند مو راتا  ۱۴۰۰۰ هزار تار موی واقعی، که ۳ برابر نسبت به روشهای قدیمی می باشد را انجام دهیم . در این تکنیک جدید شما شاهد خط رویش بسیار طبیعی و تراکم بسیار بالا هستید، تا جایی که هیچ کس قادر به تشخیص کاشت زنده و پیوند موی طبیعی شما نیست.

در کاشت مو به روش BHT یا برداشت مو از بدن، فولیکول‌های مو به جای آنکه از پوست سر برداشته شود، از نواحی اهدا کننده در سایر قسمت‌های بدن برداشته می‌شود. در کاشت مو bht بین پوست سر و پوست بدن به عنوان ناحیه اهدا کننده فولیکول‌ها برای کاشت مو، تفاوت‌های متعددی وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به آرایش واحدهای فولیکولی، ساختار و میزان نرمی پوست، عمق فولیکول‌های مو در زیر پوست، و از همه مهم‌تر ضخامت و میزان پیچش تارهای مو اشاره کرد.

BHT مخفف عبارت body hair trans است که در پارسی آنرا برداشت مو از بدن ترجمه می کنند.

در روشهای کاشت مو مهمترین رکن دارا بودن بانک موی مناسب است یعنی فردی که تمایل به کاشت مو دارد باید بانک موی کافی و مناسبی داشته باشد که بتوان از موهای پشت سر موها را برداشت کرد و در نواحی که ریزش مو رخ داده است کاشت مو را انجام داد ولی در برخی از موارد پیش می آید که فرد بانک موی ناکافی و یا ضعیفی دارد و تقریبا انجام برداشت از نواحی پشت سر وی امکان پذیر نیست یا اینکه نتیجه دلخواه به ثمر نمیرسد در کاشت مو به روش bht برای پر کردن موها و رسیدن به تعداد تار موی ممکنه از سایر نقاط تنه یا بدن مانند : نواحی اطراف قفسه سینه ، کتف ، ران و کمر را با ابزاری مخصوص برداشت می کنند و آنها را لا به لای موهای کاشته شده می کارند .

نتایج

بیماران می توانند فورا پس از درمان طرح کلی خط موی خود را مشاهده کنید و مو فورا پس از درمان به صورت نرمال شروع به رشد می کند. ریزش موی کاشته شده در چند هفته پس از درمان نرمال است، اما پس از این ریزش اولیه، مو دوباره قوی و سالم رشد می کند و برای همیشه باقی می ماند. نتایج را در حدود چهار تا شش هفته پس از درمان می توانید مشاهده کنید و نتایج کامل را در حدود شش ماه پس از درمان می توان مشاهده کرد.نتایج روش های کاشت مو دائمی هستند. مراقبت بعد از کاشت مو بسیار مهم می باشد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly, PDF & Email