روش های درمان هیپوگلیسمی (کاهش قند خون)

[sbu_post_image]

کاهش قند خون یک مشکل عمده در بیماران دیابتی است. پایین آمدن قند خون به طور ناگهانی ایجاد می شود و لازم است اطرافیان بیمار با این موضوع آشنا شوند. شناخت علائم و آگاهی از درمان کاهش قند خون می تواند کمک بزرگی در جلوگیری از ایجاد عوارض شدیدتر آن و بستری در بیمارستان باشد. افراد مختلف تجربه های متنوعی از علائم کاهش قند خون را دارند و مهم است که افراد خانواده هم علائم کاهش قند خون و هم نحوه درمان را بدانند تا در صورتی که فرد دیابتی دچار چنین مشکلی شد به موقع اقدام مناسب را انجام دهند.

معمول ترین و عمومی ترین راه درمان، دادن قند ساده بلافاصله به بیمار می باشد. اگر علائم خیلی حاد نبود تست خون باید انجام شود و اگر امکان انجام آن وجود نداشت فقط شیر و آبمیوه داده شود.
درمان های معمول برای اثرات متفاوت کاهش قند خون

  • درمان کاهش قند خون متوسط

شخص گیج بوده، صورت بی رنگ، ضعف و لرز دارد. در این صورت به شخص یک ماده قندی ساده مثل مایعات قندی داده می شود و به محض امکان تست خون انجام می شود .

  • درمان کاهش قند خون شدید

شخص کاملا بی هوش است بنابراین نباید از راه دهان چیزی داده شود و راه برای تنفس باید باز باشد. بهتر است فقط گلوکاگون داده شود و برای کمک بیشتر با اورژانس تماس گرفته شود.

  • درمان کاهش قند خون ناآگاهانه

در بعضی مواقع کاهش قند خون در چند آزمایش مشاهده می شود بدون اینکه شخص علائمی داشته باشد این حالت ممکن است ناشی از کاهش تدریجی افت خون یا در بچه های کوچکتر به دلیل نا آگاهی از علائم کاهش قند خون یا عدم توانایی بیان علائم باشد. در افراد بزرگسال که قند خون شدیدا کنترل می شود ممکن است آدرنالین ترشح نشود و مشکلات پزشکی به این کاهش قند خون نسبت داده شود.

منبع: نشریه افق طلائی سلامت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره