0


post_image

آشنایی با روش میکرودرم (microdermabrasion)

میکرودرم ابریژن یک روش لایه برداری سطحی محسوب می شود که بوسیله ساییدن پوست، لایه برداری می کند. این روش را به عنوان یک روش غیر تهاجمی معرفی کرده اند.
مکانیسم عمل میکرودرم ابریژن به این صورت است که توسط پودرهی اکسید آلومینیوم پوست را می سایند. به این صورت که اکسید آلومینیوم با سرعت بالا روی پوست کشیده می شود و لایه سلول های مرده پوست و منافد باز روی پوست را برمی دارد. این دستگاه مکش بالایی دارد که این ذرات را از روی پوست جمع کرده و به مخزن جداگانه منتقل می کند. اکسید آلومینیوم به مرور کلاژن سازی پوست را تحریک می کند که کلاژن قوام پوست را افزایش داده و با پیری پوست و اثرات نور خورشید مقابله می کند. هنگام استفاده از پودر می توان از الماسه ها یا کریستال های مخصوص نیز برای از بین بردن چین و چروک های سطحی و شفاف سازی پوست استفاده می شود اما لک های عمیق و ارثی را نمی توان با این روش از بین برد.
از این روش می توان برای از بین بردن خال های ناشی از افزایش سن ، منافذ باز پوست و اسکار های ناشی از آکنه و سایر آسیب های پوستی  و جوان سازی پوست دست استفاده کرد
همچنین از میکرودرم ابریژن می توانیم برای تعادل ظاهری پوست و زیبایی پوست استفاده کنیم به این صورت که در افرادی با پوست خشک استفاده از میکرودرم ، غدد سبابه را تحریک کرده و تولید چربی می کند.
در افرادی با پوست چرب نیز با برداشتن لایه چربی پوست، وضعیت پوست را متعادل می کند .
استفاده از این روش به پوست کمک می کند تا داروهای موضعی راحت تر جذب پوست شوند. میکرودرم ابریژن را برای جوان سازی پوست افراد با پوست تیره هم می توان بکار برد.
بلافاصله بعد از انجام این روش، پوست حالت شاداب و نرم به خود میگیرد که به این روش lunch peel می گویند به این معنا که فرد می تواند قبل از هر قرار ملاقات مهم یا مهمانی از این روش برای داشتن ظاهری شاداب و تازه استفاده کند.
مناطقی که میکرودرم روی آن ها قابل انجام است شامل : صورت ، گردن ، بالای سینه ، بازوها و آرنج ها می باشد.
تعداد جلسات میکرودرم به طور معمول ۳ تا ۷ جلسه یا بیشتر می باشد که بهتر است هر ۲ تا ۳ هفته یکبار انجام شود. بعد از آن می توانیم از لیزر ها برای کم کردن چین و چروک های سطحی و جوانسازی پوست استفاده کنیم
در افرادی که ضایعات التهابی یا جوش شدید فعال دارند ، نباید میکرودرم انجام شود زیرا سبب تاخیر در بهبود می شود .
افرادی که راکوتان مصرف می کنند یا در سطح پوست خود تبخال دارند، نباید از این روش استفاده کنند.

مراحل میکرودرم

مرحله اول: درناژ لنفاوی / تحریک تولید کلاژن

پیش از شروع لایه برداری فعالیت مکشی بر روی محل درمان برای تحریک درناژ لنفاوی، افزایش جریان خون و تولید کلاژن صورت می گیرد.

مرحله دوم: لایه برداری

در این مرحله بر اثر برخورد ذرات کریستال با لایه سطحی پوست، سلول های مرده و آسیب دیده آن جدا می شوند.

مرحله سوم: برداشت ذرات باقی مانده

در این مرحله قدرت مکش دستگاه سبب برداشت کریستال ها و سلول های جدا شده از پوست می شود.

مزایای میکرودرم

*پس از میکرودرم پوست شادب تر و درخشان تر خواهد شد.
*این روش برای چین و چروک، فرورفتگی های پوست و اسکارهای باقی مانده از جوش ها مفید است و پوست را نرم تر می کند.
*انجام میکرودرم باعث می شود که محصولات مراقبت از پوست پیشرفته به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کنند که به ساخت کلاژن کمک می کند و ظاهری شاداب تر و جوان تر به پوست می دهد.
*این روش غیر تهاجمی ترین روش برای جوان سازی پوست است.
*تقبل هزینه های آن راحت تر از هزینه جراحی پلاستیک است.
*میکرودرم درد ندارد.
*دارای کمترین عوارض جانبی است و روی هر نوع پوستی با هر رنگی جواب می دهد.
*اعمال این درمان به بیهوشی نیاز ندارد.
*باعث می شود که پوست تان جوان تر و سالم تر به نظر آید.

microdermabrasion-side-effects

کاندیداهای انجام میکرودرم

صاحبان پوستهای روشن و حساس، افرادی که مستعد آکنه هستند و بیمارانی با اسکارهای کوچک، چین های ظریف یا افزایش تعداد (هیپرپلازی) غدد سباسه، کاندید های مناسبی برای میکرودرم ابریشن هستند.

افرادی با مشکلات زیر بهتر است از میکرودرم ابریشن برای ضایعه پوستی خود استفاده نکنند:

۱- کلوئیدهای فعال

۲-  حمله اخیر تبخال

۳-  زگیل

۴-  مراحل ۳ و ۴ آکنه

۵-  آکنه روزاسه فعال

۶-  دیابت کنترل نشده

۷-  بیماری های نقص ایمنی

 موارد منع انجام میکرودرم ابریژن  

۱-  تبخال فعال
۲-  اختلالات خونریزی دهنده
۳-  روزاسه التهابی فعال
۴-  زخمهای باز
۵-  ضایعات عروقی
۶-  زگیل های سطح پوست
۷-  پوست آسیب دیده و به شدت آفتاب سوخته

 

عوارض و خطرهای احتمالی

میکرودرم ابریشن از روشهای نسبتا کم عارضه به حساب می آید و در مورد پوست های بسیار حساس که تحمل لایه برداریهای شیمیایی و روش های تهاجمی مشابه را ندارند کاربرد دارد؛ با این حال در برخی از مطالعات درجاتی از التهاب و حساسیت گزارش شده است. پس از میکرودرم ابریژن پوست مختصری صورتی رنگ می شود و ممکن است تا چند روز مختصری پوسته ریزی هم داشته باشد. شما ۴ ساعت بعد از میکرودرم ابریژن  می توانید پوست خود را بشویید و ۲۴ ساعت بعد به حمام بروید. از دو شب قبل از میکرودرم بویژه در پوستهای حساس مصرف کرمهای لایه بردار باید قطع شود و تا ۴۸  ساعت بعد نیز آنها را مصرف نکنید و صرفاً از کرمهای ترمیم کننده و ضدآفتاب استفاده کنید. علاوه بر این میکرودرم ابریشن خطر بالقوه تیرگی پوست (هیپرپیگمانتاسیون)، خونریزی و عفونت جلدی را افزایش می‌دهد.

شما بلافاصله پس از میکرودرم، می توانید ضدآفتاب بزنید و به سر کار یا مهمانی بروید. از آنجایی که میکرودرم ابریژن  قدرت لایه برداری متغیر  دارد و ابزاری قدرتمند و موثر در دستان پزشک برای طراوت بخشیدن به پوست شماست، انجام آن توسط فرد غیر پزشک می تواند عواقب جبران ناپذیری برای پوست شما داشته باشد. شما با انجام میکرودرم ابریژن براحتی پوستی لطیف و چهره ای شادابتر و جوانتر پیدا می کنید.دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Share →