روش درمان جراحی بزرگی سینه در مردان

[sbu_post_image]

افزایش اندازه سینه در مردان به تدریج به یک مسئله رایج تبدیل می‌شود. این موضوع در بسیاری از موارد طبیعی است و ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. افرادی که نگران ظاهر سینه‌های خود هستند می‌توانند با انجام روش‌های لیزرلیپولیز و استفاده از وسایل طراحی شده خاص، به درمان این مشکل پرداخته و سینه‌های کوچک‌تر و صاف‌تری داشته باشند. در این روش‌های جراحی، با ایجاد سوراخ کوچک در سطح پوست و استفاده از لیزر لیپولیز و وسایل مخصوص، و با استفاده از بی‌حسی موضعی و به روش کاملاً ایمن ژنیکوماستی، اندازه بزرگی سینه‌ها را کاهش می‌دهند.

دلایل بزرگی سینه در مردان

بزرگ شدن سینه در مردان ممکن است به دلیل بزرگ شدن غدد پستان یا افزایش بافت چربی در اطراف سینه باشد. اگرچه در خود غدد هیچ تغییری رخ نداده باشد، اما اگر این موضوع با درد همراه باشد، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل جدی باشد.

تغییرات در سطح هورمون‌ها نیز می‌تواند عاملی برای بزرگی سینه‌ها باشد. نوزادانی که در طول دوره بارداری در معرض استروژن قرار گرفته‌اند، ممکن است در دوره نوجوانی و بلوغ با بزرگ شدن سینه‌ها مواجه شوند.

افزایش اندازه سینه در مردان بزرگسال معمولاً ناشی از چاقی و پرخوری است که موجب انباشته شدن چربی در ناحیه سینه می‌شود. اگر سینه‌های یک مرد به طور ناگهانی بزرگ شود یا دردناک شود، نیاز به بررسی‌های پزشکی بیشتر است. این ممکن است ناشی از عدم توازن هورمونی باشد. برخی وضعیت‌ها نیاز به مداخله پزشکی دارند، بنابراین تشخیص دقیق می‌تواند برای شما و پزشک مشخص کند که آیا وضعیت شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

بعضی بیماری‌هایی که ممکن است باعث اختلال در رشد سینه در مردان شوند شامل نارسایی کلیه، بیماری مزمن کبد، تومورها، اختلالات ژنتیکی مانند سندرم کلاین فلتر و همچنین عوارض جانبی برخی داروها، قرار گرفتن در معرض هورمون‌های آندروژن که توسط برخی بدنسازان مصرف می‌شود، می‌باشد.

عمل جراحی بزرگی سینه در مردان

اکثر موارد رشد سینه در مردان به خودی خود رفع می‌شوند، مخصوصاً در نوزادان و نوجوانان. مردان بزرگسال ممکن است به علتی پزشکی دچار این وضعیت شده باشند که نیاز به بررسی و درمان دارد. در مواردی ممکن است از درمان جراحی ژنیکوماستی برای برداشتن بافت اضافه سینه استفاده شود.

ژنیکوماستی بر دو نوع است كه در معاینه تقریبا معلوم است:

  • افرادی كه درآنها عمدتا بافت سینه از جنس غددی می باشد.
  • افرادی كه بافت سینه آنها عمدتا چربی می باشد.

در نوع اول بزرگی سینه مردان ابتدا برش حدودا یك سانتی متری در زیر بغل یا دور هاله داده می شود سپس با وسایل مخصوصی بافتهای غددی از زیر پوست هاله جدا می شود سپس بافتهای جدا شده با استفاده از وسیله مخصوص دیگری از همان برش خارج می شود. در نوع دوم عمدتا از لیپولیز-لیپوساكشن استفاده می شود و ابتدا بافتهای چربی كه كاملا نرم شده است خارج می شوند، سپس از وسایل طراحی شده مخصوصی كه در نوع یك برای رفع باقت غددی استفاده می شود، برای خارج كردن بافتهای غددی باقیمانده به دنبال لیپوساكشن استفاده می شود.بدین ترتیب درمان جراحی بزرگی سینه مردان و پسران تحت بی حسی موضعی بود و و اسكار عمل مخفی است. تورفتگی در محل سینه عمل شده دیده نمی شود و نتیجه بسیار طبیعی می باشد.

درد و كوفتگی قابل تحملی بعد از رفتن اثر داروی بی حسی شروع می شود كه با دارو كنترل می شود. تورم زیادی در موضع عمل شده وجود دارد كه باعث می شود نتایج در روزهای اول اصلا معلوم نباشد، پوشیدن گن برای حداقل 6 هفته ضروری است. این گن مانند لباس زیر می باشد و به هیچ وجه در پوشش خارجی به بیمار محسوس نمی باشد. رسیدن به نتایج قطعی 1-3 ماه زمان نیاز دارد. فعالیت های بالا تنه ورزشی تا یكماه باید محدود شود.

تمام جراحی ها ممكن است عوارض یا مسائل غیر قابل پیش بینی داشته باشد. چنانچه درمان جراحی بزرگی سینه در مردان توسط جراح ماهر انجام شود عوارض بسیار نادر است، ولی نمی توان در مورد عدم وجود عوارض در روش درمان جراحی بزرگی سینه در مردان و پسران تضمین داد. بی حسی و كرخی در محل عمل شده،عدم تقارن مختصر، تغییر رنگ در محل اسكار عمل می تواند رخ دهد. در صورت وجود عدم تقارن قابل توجه جراحی برای بار دوم انجام می شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب ” نشانه های ژنیکوماستی ” و “ درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی سینه آقایان مطالعه فرمایید.

منبع: دکتر ثنایی. پارسی طب. زیباشو دات کام

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره