روش_های پیشگیری و درمان انزال زودرس

روش‌های پیشگیری و درمان انزال زودرس(زود انزالی)در آقایان

انزال زودرس(Premature ejaculation) زمانی رخ می‌دهد که مایع منی بسیار زود و بدون آن که مرد کنترلی بر آن داشته باشد، خارج شود و در نتیجه مرد به سرعت به ارگاسم برسد. به عبارت دیگر انزال زودتر از آن که مرد بخواهد و قبل از شروع نزدیکی یا مدت کوتاهی بعد از دخول، رخ می‌دهد. انزال زودرس برخی مردان را دچار ناراحتی و اضطراب شدیدی می‌کند.

از هر پنج مرد یک نفر در مرحله‌ای از زندگی خود با مشکل در کنترل کردن انزال یا انزال زودرس مواجه می‌شود. چنانچه انزال زودرس مکرراً رخ دهد، به حدی که زندگی جنسی فرد را مختل کند و اجازه ندهد که مرد یا همسرش از رابطۀ خود لذت ببرند و ارضاء شوند، با مشکلی پزشکی روبه‌رو هستیم.

عامل‌های متعددی موجب زودانزالی می‌شود. مشکلات روانی مانند استرس، افسردگی و عامل‌های دیگری که بر سلامت روانی و عاطفی فرد تاثیر می‌گذارد، این عارضه را تشدید می‌کند. در عین حال شواهد روزافزون حکایت از آن دارد که عامل‌های زیست‌شناختی برخی مردان را بیشتر مستعد انزال زودرس می‌سازد.

علائم انزال زودرس 


علائم انزال زودرس

علائم اصلی زودانزالی عبارت است از:

  • انزال در اثر تحریک جنسی جزئی رخ می‌دهد و مرد کنترل کمی بر آن دارد.
  • لذت جنسی به دلیل کنترل کم بر انزال کاهش می‌یابد.
  • احساس گناه، شرمساری یا ناامیدی

زمان مراجعه به پزشک 


اگر دائماً قبل از آن که بخواهید به ارگاسم و انزال می‌رسید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که یک بار انزال زودرس به این معنا نیست که دچار عارضه‌ای شده‌اید که نیاز به درمان دارد. چنانچه انزال زودرس باعث بروز مشکلات مهمی در زندگی جنسی یا روابط فردی شده باشد یا بخواهید که رفتار درمانی را برای رفع مشکلتان امتحان کنید، ممکن است پزشک شما را به سکس تراپیست معرفی کند.

تشخیص


تشخیص انزال زودرس

زودانزالی برمبنای علائم عمومی این مشکل تشخیص داده می‌شود. پزشک برای درک بهتر مشکل، سابقه زندگی جنسی بیمار را بررسی می‌کند و سوالاتی را از وی می‌پرسد. چنانچه برای رفع مشکل زودانزالی به پزشک مراجعه کردید، با پزشک معالجتان صادق باشید. هرچه اطلاعات بیشتری را در اختیار پزشک قرار دهید، ایشان بهتر می‌توانند به شما کمک کنند.

چنانچه در بررسی سابقه زندگی جنسی، عامل روانی یا عاطفی مهمی که به زودانزالی دامن زده باشد، مشخص نشود، پزشک بیمار را معاینه می‌کند. ممکن است پزشک پروستات را معاینه کند یا آزمایش‌های عصبی را به منظور بررسی عملکرد سیستم عصبی انجام دهد تا مشخص شود که آیا انزال زودرس پی‌آمد وجود مشکلی جسمی است یا خیر.

مدت زمان مورد انتظار 


انزال زودرس گاهی اوقات خود به خود ظرف چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شود. تلاش برای کاهش استرس یا غلبه بر دیگر مشکلات روانی به بهبود وضعیت کمک می‌کند.

اما بعضی موارد انزال زودرس مشکلی مزمن است که خودبه خود برطرف نمی‌شود و برای درمان آن باید از متخصص کمک گرفت. برخی آقایان به سرعت به درمان واکنش نشان می‌دهند، حال آن که عده‌ای مدتی طولانی با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. درهر حال روش‌های درمانی موثری برای رفع مشکل زودانزالی وجود دارد.

درمان انزال زودرس 


رفتاردرمانی یکی از رویکردهای درمان انزال زودرس است؛ در این رویکرد غالباً از ” تکنیک فشار دادن” استفاده می‌شود. در این روش از مرد خواسته می‌شود، زمانی که احساس می‌کند در حال رسیدن به ارگاسم است، رابطه جنسی را متوقف کند. سپس خود یا همسرش بدنه آلت را بین انگشت شست و دو انگشت دیگر فشار دهد. مرد یا همسرش باید دقیقاً زیر سر آلت را به مدت ۲۰ ثانیه با ملایمت فشار دهد. زوجین می‌توانند بعد از این کار به رابطه ادامه دهند. این تکنیک را می‌توان در صورت لزوم به دفعات تکرار کرد. چنانچه این تکنیک موفقیت‌آمیز باشد، مرد به تدریج یاد می‌گیرد که انزال را با فشار دادن به تاخیر بیندازد و در نهایت می‌تواند انزال را بدون فشار دادن کنترل کند. رفتاردرمانی به رفع مشکل انزال زودرس ۶۰ تا ۹۰ درصد آقایان کمک می‌کند. بااین حال لازمۀ موفقیت درمان، همکاری و مشارکت زن و شوهر است. همچنین چون انزال زودرس غالباً عود می‌کند، ممکن است بیمار به جلسات رفتاردرمانی بیشتری نیاز پیدا کند.

درمان دارویی که انزال را به تاخیر می‌اندازد، یکی از روش‌های زودانزالی است. تاخیر در ارگاسم یکی از عوارض جانبی شایع مصرف بعضی داروها، به ویژه داروهای ضدافسردگی است. این تاثیر حتی اگر فرد دچار افسردگی نباشد، به قوت خود باقی می‌ماند. بنابراین اگر مرد دچار زودانزالی داروی ضدافسردگی مصرف کند، چند دقیقه دیرتر به ارگاسم می‌رسد. مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند فلوکستین (پروزاک)، پاروکستین (پاکسیل) یا سرترالین (زولفت) و ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای مانند کلومیپرامین (انافرانیل) از جمله داروهایی هستند که برای درمان زودانزالی تجویز می‌شوند.

برخی آقایان دچار زودانزالی از مصرف داروهای موسوم به بازدارنده‌های فسفودی استراز، مانند سیلدنافیل (لویترا) و تادالافیل (سیالیس) نتیجه می‌گیرند. بازدارنده فسفو دی استراز را می‌توان به تنهایی یا همراه با SSRIs مصرف کرد. درهر حال بهتر است هر بار یک دارو، ترجیحاً در دوز پایین امتحان شود.

برخی آقایان موفق می‌شوند، از طریق کاهش تحریکی که حین رابطه جنسی تجربه می‌کنند، انزال را کنترل کنند. کرم‌های مختلفی وجود دارد که آلت را تاحدی بی‌حس می‌کند و تحریکی را که منجر به ارگاسم می‌شود، کاهش می‌دهد. روش دیگر این است که بیمار از یک یا چند کاندوم استفاده کند. البته این روش‌ها ممکن است لذت جنسی رابطه را مختل کند.

پیشآگهی


بسیاری از آقایان برای مدت کوتاهی موقتاً دچار انزال زودرس می‌شوند، سپس مشکلشان خودبه خود برطرف می‌شود. پیش‌آگهی انزال زودرس حتی برای مردانی که در اثر ابتلا به بیماری با این مشکل مواجه شده‌اند، نیز خوب است.

روشهای پیشگیری از انزال زودرس 


انزال زودرس زمانی رخ می‌دهد که مرد هنگام مقاربت زودتر از آن که خود یا همسرش بخواهند یا ارضاء شوند، به انزال برسد. زودانزالی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که مردان هر از گاه تجربه می‌کنند از هر سه مرد یک نفر دچار شدن به این مشکل را گزارش کرده است. انزال زودرس غالباً در اوایل رابطه یعنی زمانی که هیجان جنسی و اضطراب بالا است و تحریک بیش از حدی وجود دارد، رخ می‌دهد. انزال زودرسی که مکرر نیست و هر از گاه رخ می‌دهد، معمولاً مایۀ نگرانی نیست.

زودانزالی زمانی به عنوان یک عارضه تشخیص داده می‌شود که معیارهای زیر دربارۀ آن صدق کند:

  • چنانچه انزال ظرف یک دقیقه بعد از دخول رخ دهد.
  • چنانچه مرد نتواند انزال را در اکثر موارد کنترل کند یا به تاخیر بیاندازد.
  • اگر انزال باعث ناراحتی و ناامیدی شود و موجب خودداری مرد از برقراری رابطه جنسی شود.

انزال زودرس در میان مردان جوان‌تری که هنوز در حال کشف تجارب و روابط جنسی هستند، شایع‌تر است. همچنین زودانزالی فارغ از سن و سال، در میان مردانی که مدتی طولانی رابطه جنسی نداشته‌اند، نیز درصد شیوع بالاتری دارد. زودانزالی به ندرت پی‌آمد ابتلا به بیماری یا وجود مشکلات ساختاری یا جسمی است.

اضطراب عملکردی یکی از علل اصلی زودانزالی است، در این شرایط چنانچه مرد دربارۀ احساسات خود با همسرش صحبت کند، بهتر می‌تواند این مشکل را از میان بردارد. به خاطر بسپارید که زودانزالی یکی از مشکلات رایجی است که مردان و زنان در روابطشان با آن مواجه می‌شوند. همچنین به آقایان توصیه می‌شود که آرامششان را حفظ کنند، چون این مشکل غالباً خود به خود برطرف می‌شود.

پرت کردن حواس خود

وقتی برانگیختگی به سطح بسیار بالایی رسید و احساس کردید که در حال رسیدن به اوج لذت جنسی هستید، یک نفس عمیق بکشید و به موضوع دیگری، ترجیحاً یک موضوع کسل کننده فکر کنید. وقتی برانگیختگیتان کمتر شد، اما آلت همچنان راست و در حالت نعوظ بود، می‌توانید ادامه بدهید.

روش توقف ـ شروع

زمانی که احساس کردید، نزدیک رسیدن به ارگاسم هستید، آلت را بیرون بیاورید و کمی استراحت کنید تا از انزال جلوگیری کنید. با توقف و شروع مجدد تحریک جنسی یاد می‌گیرید که تجربه جنسی را طولانی‌تر کنید و انزال را به تاخیر بیاندازید.

روش فشار دادن

زمانی که احساس کردید انزال قریب‌الوقوع است، خودتان یا همسرتان انتها یا نوک آلت را به آرامی به مدت ۱۰ ـ ۲۰ ثانیه فشار بدهید، تحریک را به مدت ۳۰ ثانیه متوقف کنید، سپس دوباره تحریک را شروع کنید. این کار را می‌توانید تا زمانی که خودتان بخواهید به انزال برسید، ادامه بدهید. تکنیک توقف ـ شروع را می‌توان در کنار تکنیک فشار دادن انجام داد.

کرم بی‌حس کننده

روش‌های پیشگیری از انزال زودرس:کرم بیحس کننده 

می‌توانید انتهای آلت را با کرم‌های مخصوص بی‌حس کنید. این کرم‌ها مانند داروی بی‌حسی موضعی عمل می‌کنند. کاندوم‌های ضخیم‌تر نیز به دلیل کاهش حساسیت آلت نوعی اثر بی‌حس کنندگی دارند و بنابراین تحریک و در نتیجه رابطه جنسی را طولانی‌تر می‌کنند.

پیش‎نوازی بیشتر

همسرتان را قبل از رابطه واژینال، آن‌قدر تحریک کنید تا به سطح برانگیختگی بالایی برسد؛ به این ترتیب انزال و ارگاسم تقریباً هم‌زمان رخ می‌دهد.

توصیههای دیگر  

رعایت توصیه‌های زیر نیز به حل مشکل زودانزالی کمک می‌کند:

  • نگرش سالمی نسبت به رابطه جنسی داشته باشید. چنانچه نسبت به زندگی جنسیتان احساس گناه، اضطراب یا ناامیدی دارید، سکس تراپی یا روان درمانی را امتحان کنید.
  • به خاطر بسپارید که هر فردی ممکن است دچار مشکلات جنسی بشود. بنابراین اگر با مشکل زودانزالی مواجه شدید، خودتان را سرزنش نکنید یا بی‌عرضه ندانید. صادقانه دربارۀ مشکلتان با همسرتان صحبت کنید تا دچار سوءتفاهم و تصورات اشتباه نشوید.


دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *