رشد کودکان

[sbu_post_image]

مسئله ی رشد در کودکان یکی از مولفه های مهم در نمود سلامت کودک است. کودکان خیلی زود با هر محرکه ی کوچکی رشدشان مختل می شود. سلامت کامل با رشد کامل مشخص می شود.

اگر کسی به مسئله ی رشد دقت نکند اشکالات فیزیکی مثل کوتاهی قد، اختلال در سطح ضریب هوشی کودک، اختلال در سطوح ایمنی کودک، اینها مشکلاتی می شود که بعدا جبران پذیر نخواهد بود. پس مسئله ی رشد مسئله ی مهمی است.

اختلال رشد کودک

اختلال رشد یک تشخیص نیست. اختلال رشد نشان دهنده ی یک بیماری یا یک مشکلی در پشت خودش است که ما وظیفه داریم آنرا حل کنیم. خیلی از مادرها فقط دارو می خواهند تا بچه بزرگ شود. در صورتی که به علت اولیه نمی پردازند یا می خواهند علت اولیه را نادیده بگیرند. بهترین کار این است که مادر یک روند طبیعی رشد را بشناسد و بداند کودکش در چه وضعیتی قرار دارد.

مراجعات مکرر، اندازه گیری های سیستم وزارت بهداشت و درمان در دفترچه هایی که از طرف مسئولین بهداشتی پیگیری می شود، تا از سلامت کودکش مطمئن باشد .

منحنی رشد و ارزیابی رشد کودکان

ما یک منحنی رشد داریم که جاده ی سلامت است. کسی که در پایین این جاده حرکت می کند سالم است و کسی که بالای این جاده حرکت می کند سالم است خارج از این دو محدوده غیر طبیعی تلقی می شود .

مادری ممکن است بچه ای با وزن 8 کیلو با سن یک سال داشته باشد که کاملا سالم است و مادری ممکن است بچه ای با وزن 11 کیلو داشته باشد که او هم کاملا سالم است.

اگر فکر می کنید که همه ی بچه ها باید از یک قانون تبیعت کنند و اگر نکنند دچار اختلال در رشد هستند، این درست نیست. هر بچه ای با منحنی رشد خودش سنجیده می شود و هر افولی از منحنی رشد که دو تا از این خط ها را قطع بکند برای ما معنی دار تلقی می شود.

معمولا اختلالات رشد اول روی وزن تاثیر دارد و بعد روی قد و دور سر کودک تاثیر دارد. پس سوء تغذیه و شدت سوء تغذیه می تواند سه فاکتور رشد یعنی قد، وزن، دور سر را  تحت تاثیر خودش قرار بدهد.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره