رشد نکردن موهای صورت پسران

post_image

یکی از مشکلات پسران نوجوان و جوان- البته گروهی از آنها- رشد نکردن موهای صورت است اما این مسئله در بیشتر موارد فقط با گذشت زمان حل می‌شود و نشان‌دهنده مشکل خاصی نیست. این گروه از جوانان و نوجوانان با خواندن این مطلب می‌توانند نکته‌های زیادی یاد بگیرند.

علل کم پشتی ریش و سبیل مردان

شاید علت کم پشتی موهای صورت آقایان کمبود هورمون های مردانه باشد. کمبود هورمون های مردانه (آندروژن) اگر قبل از سن بلوغ رخ دهد موجب علایمی می شود که شامل ایجاد علایم ثانویه ی جنسی به طور ناقص، تناسب اسکلتی نامناسب، ‌آلت تناسلی کوچک، کوچک ماندن بیضه ها و عدم تشکیل چین و چروک های خاص کیسه ی بیضه است. در رشد نکردن موهای صورت صدای فرد نازک مانده و توده ی عضلانی اش افزایش پیدا نکرده و قدرت فرد نیز از حد طبیعی کمتر است. جالب است بدانید اگر کمبود تستوسترون بعد از بلوغ رخ دهد، ‌بیمار ممکن است فقط از کاهش میل جنسی، ‌اختلال عملکرد جنسی و کاهش یافتن انرژی شکایت کند.
در بیماران بالغ که دچار کمبود خفیف هورمون های مردانه می شوند یا در مواردی که این کمبود تازه ایجاد شده باشد،‌ رشد نکردن موهای صورت یا بدن چندان تحت تاثیر قرار نمی گیرند زیرا پس از درآمدن ریش، تنها میزان اندک آندروژن (هورمون مردانه) برای حفظ آن کافی است و به همین دلیل افرادی که از مذکر به مونث تغییر جنسیت می دهند با این که تحت درمان با هورمون های زنانه قرار می گیرند، لازم است برای رشد نکردن موهای صورت از لیزر درمانی استفاده کنند.

نشانه های کمبود هورمون های مردانه

موهای زیر بغل و عانه، تنک و کم‌پشت بوده و موهای صورت (ریش)، سینه، بالای شکم و پشت وجود نداشته یا بسیار کم است. صفحات اپی‌فیزیال استخوان‌های بلند همچنان به رشد خود ادامه داده و لذا استخوان‌های بلند اندام فوقانی و تحتانی نسبت به اسکلت محوری بدن بلندتر می‌شوند. در مردان سفید‌پوست، نسبت قسمت فوقانی بدن (از فرق سر تا عانه) به قسمت تحتانی بدن (از عانه تا کف زمین) بیشتر از یک است ولی در مورد رشد نکردن موهای صورت این نسبت کمتر از یک خواهد بود. در مردان سفید‌پوست طبیعی، نسبت فاصله بین انگشتان دست‌ها در حالتی که اندام فوقانی کاملا از طرف پهلوها باز شده باشند، به قد فرد حدود ۹۲ درصد است ولی این نسبت در افراد خواجه، حدود ۵ سانتی‌متر یا بیشتر بلندتر از قد است.

داروی تقویت رویش ریش و سبیل

داروی مینوکسیدیل یا روگاین داروی مشهوری در جهان است. از این دارو سال‌هاست که برای درمان رشد نکردن موهای صورت و افزایش رشد مو در نواحی کم شده استفاده می‌شود. این دارو، دارویی است که نیاز به تجویز پزشک ندارد و می‌توانید آن را به‌راحتی به شکل پماد، شامپو یا محلول استفاده کنید. شما می‌توانید برایرشد نکردن موهای صورت از شکل موضعی مینوکسیدیل استفاده کنید. این محلول را روی صورت‌تان بمالید و برای چند ساعت آن را نشویید. بعد از مدتی استفاده احتمالا رشد موهای صورت‌تان افزایش پیدا می‌کند. داروی مینوکسیدیل عوارض جانبی هم دارد، یکی از شایع‌ترین و اصلی‌ترین عوارض، سوزش و درد چشم است.

زرده تخم مرغ دارای ویتامین۷ B یا بیوتین برای درمان رشد نکردن موهای صورت مؤثر است. شاید در دسترس‌‌ترین منبع بیوتین زرده تخم‌مرغ است اما یک نکته جالب این است که اگر سفیده تخم‌مرغ را هم همراه با زرده آن بخورید از تاثیرگذاری این ویتامین در بدنتان کاسته خواهد شد و برای همین باید پسران جوان فقط زرده تخم‌مرغ را بخورند. یک منبع دیگر بیوتین هم بادام‌زمینی است. البته می‌توانید بیوتین را به صورت قرص و مکمل و مثلا ویتامین‌های ب‌کمپلکس هم تهیه کنید. اما یادتان باشد که مصرف بیوتین به صورت موضعی هیچ فایده‌ای ندارد و برای همین نباید زرده تخم‌مرغ را به صورت مالید.

اگر بپرسید که برای درمان رشد نکردن موهای صورت پسران مینوکسیدیل بهتر است یا بیوتین، به شما خواهیم گفت که مینوکسیدیل مؤثرتر است اما باید گفت که امکان بروز عوارض جانبی آن در درمان رشد نکردن موهای صورت هم با استفاده از مینوکسیدیل بیشتر از بیوتین است اما بیوتین کمتر اثرگذار است ولی عوارض جانبی بسیار کمی هم دارد. حالا تصمیم‌گرفتن با شماست. اگر مصرف مینوکسیدیل باعث بروز عوارض ناخواسته شد، باید سریع مصرف آن را قطع کنید اما درباره بیوتین لازم نیست اینگونه رفتار کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب هورمون تستوسترون و رویش ریش و سبیل پسران ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوامل مرتبط با رویش ریش و سبیل مطالعه فرمایید.

منبع: سیمرغ. به روز ترین ها. راسخون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره