رتینوپاتی دیابتی

post_image

در مواقعی که قند خون بالا است تغییراتی در چشم پدید می آید که موجب تاری موقتی دید می شود و همچنین آسیب هایی به چشم وارد می شود که اگر به سرعت درمان نشود باعث کاهش قدرت دید و حتی نابینایی می شود. آسیب به شبکیه یا رتین از عوارض چشمی دیابت سبب ایجاد رتینوپاتی می‌شود. بیماری دیابت سبب آسیب به دیواره‌ی عروق خونی می‌شود که این آسیب در مراحل ابتدایی سبب نشت مایع و پروتئین داخل عروق به فضای خارج عروق، و در مراحل بعدی سبب خونریزی‌های ریز و نقطه مانند در سطح شبکیه، و در مراحل انتهایی سبب انسداد رگ‌های ریز شبکیه می شود و در مناطقی که این مویرگ‌ها بسته شده‌اند، به علت نرسیدن خون و کاهش اکسیژن تحویلی به بافت‌‌ها، با خاصیت جبرانی، رگ‌های جدیدی پدید می‌آید که این رگ‌ها سلول‌های محافظ ندارند و وقتی خون وارد آن‌ها می‌شود، به داخل حفره‌ی زجاجیه (ویتره) نشت پیدا می‌کند و ادامه این خونریزی‌ها و رگ‌های غیر طبیعی ایجاد شده، در نهایت به کنده شدن شبکیه می انجامد.

ابتلا به رتینوپاتی دیابتی ممکن است در موارد شدید نهایتا سبب نابینایی گردد. اگر مبتلا به دیابت هستید به خاطر داشته باشید که روش‌های تشخیصی و درمانی جدیدی برای تشخیص زودرس و درمان سریع مشکلات بینایی وجود دارد که می‌توان از پیشرفت ضایعات چشمی جلوگیری نمود.

هرچه طول بیماری دیابت بیشتر باشد احتمال رتینوپاتی دیابتی بیشتر می‌شود. در نزدیک به ۸۰٪ کسانی که لااقل ۱۵ سال دیابت دارند صدمه به عروق شبکیه و رتینوپاتی دیابتی دیده می‌شود. در مبتلایان به دیابت نوع یک (نوع جوانان) احتمال ابتلا به رتینوپاتی دیابتی در سنین پایین‌تر بیشتر است. رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است و کسانی که دیابت درمان نشده دارند ۲۵ برابر شانس بیشتری برای کوری نسبت به افراد عادی دارند. البته امروزه با بهبود وسایل تشخیصی و درمانی، فقط درصد کوچکی از بیماران مبتلا به دیابت مشکلات جدی ناشی از کاهش دید خواهند داشت، مشروط به این که به موقع به چشم پزشک مراجعه نمایند.

علائم رتینوپاتی دیابتی

معمولاً در مرحله رتینوپاتی زمینه‌ای علائمی وجود ندارد. اگرچه ممکن است در صورت ایجاد تورم مرکز دید تاری دید بصورت تدریجی ایجاد شود. معاینه چشم پزشکی تنها راهیست که به کمک آن می‌توان تغییرات داخل چشم را پیدا کرد. وقتیکه خونریزی ایجاد می­شود دید شما تار شده، لکه ­هایی در آن پیدا می­شود و حتی ممکن است بکلی دید شما از بین برود. رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو اگرچه بدون درد است اما شکل شدیدی از رتینوپاتی دیابتی است و نیازمند توجه پزشکی فوری است. حاملگی و افزایش فشار خون ممکن است رتینوپاتی دیابتی را تشدید کنند.

درمان رتینوپاتی دیابتی

برای درمان مسائل زیر را در نظر می­گیرند: سن، تاریخچه پزشکی، میزان آسیب به شبکیه. در بسیاری موارد احتیاجی به درمان نیست اما بیمار باید بطور مرتب تحت معاینات چشمی قرار گیرد. در دیگر موارد، درمان برای متوقف کردن صدمات ناشی از رتینوپاتی دیابتی و در صورت امکان بهبود دید انجام می­ شود.

  • درمان جراحی لیزر برای رتینوپاتی دیابتی

این روش اغلب در درمان رتینوپاتی دیابتی موثر است. یک اشعه قوی از نور لیزر بر روی قسمت صدمه دیده شبکیه متمرکز می­شود. تابش اشعه لیزر رگهای نشت کننده را می‌بندند و بدینوسیله تورم مرکز دید کم می­شود. این نوع درمان “فوتوکوآگولاسیون – Photocoagulation” نامیده می‌شود.

در موارد رشد رگهای خونی غیرطبیعی (نئوواسکولاریزاسیون) تابش اشعه لیزر در تمامی قسمت‌های کناری پرده شبکیه استفاده می­شود. اثرات ناشی از لیزر باعث کاهش رشد رگهای خونی غیرطبیعی شده همچنین شبکیه را به پشت چشم می­چسباند و مانع جدا شدگی شبکیه می­شود. جراحی لیزر در درمان رتینوپاتی دیابتی ممکن است در یک کلینیک بصورت سرپایی انجام شود. چنانچه رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه تشخیص داده شود جراحی لیزر می­تواند سیر کاهش دید را کُند کند. حتی در مراحل پیشرفته بیماری (رتینوپاتی پرولیفراتیو) نیز، جراحی لیزر شانس کاهش شدید دید را کم می­کند.

  • کرایوتراپی(سرد کردن) برای درمان رتینوپاتی دیابتی

اگر زجاجیه بدلیل وجود خون کدر باشد جراحی لیزر را تا زمانیکه خون جذب شود نمی‌توان انجام داد. در بعضی موارد خونریزی زجاجیه، کرایوتراپی یا یخ زدن شبکیه ممکن است در کوچک شدن رگهای خونی غیرطبیعی کمک کننده باشد.

  • ویترکتومی (برداشتن زجاجیه) در درمان رتینوپاتی دیابتی

در رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو پیشرفته ممکن است چشم پزشک برداشتن زجاجیه را توصیه کند. این جراحی میکروسکوپی در اتاق عمل انجام می­شود. ویترکتیومی زجاجیه پر شده از خون را بر می‌دارد و به جای آن ماده شفافی را جایگزین می­کند. در حدود ۷۰٪ بیماران بعد از برداشتن زجاجیه بهبودی دید دارند. گاهی اوقات قبل از انجام عمل برداشتن زجاجیه چشم پزشک ممکن است برای چند ماه یا یکسال صبر کند تا شاید خونریزی خود بخود جذب شود.

  • درمان رتینوپاتی دیابتی با ترمیم شبکیه

در صورتیکه بافت تخریب شده در رتینوپاتی دیابتی منجر به جداشدگی شبکیه از پشت چشم شود کاهش شدید دید یا کوری را موجب می­شود مگر اینکه جراحی برای چسباندن شبکیه بموقع و با موفقیت انجام شود.

برای آشنایی با ” عوارض چشمی ناشی از مرض قند ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: ویکی پدیا. چشم پزشک. مهرگاندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *