رتینوپاتی دیابتی و آسیب شبکیه چشم

post_image

همان‌طور که می‌دانید علائم دیابت اثرات وسیعی بر تمام اندام ‌های بدن دارد. مهم‌ترین این اندام ها، چشم و کلیه هستند. در طول زمان، دیابت دیواره رگ‌ها را تخریب می‌کند و موجب می‌شود که از دیواره رگ‌ها، خون و مایعات به خارج از آن نشت کنند. این زمان، طولانی است و اثرات آن معمولا پس از ۱۰ سال ظاهر می‌شود. تمام افراد مبتلا به دیابت، هم بیماران مبتلا به دیابت نوع اول (شروع در نوجوانی و یا جوانی) و هم مبتلایان به دیابت نوع دوم (شروع در بزرگسالی) در معرض ابتلا به رتینوپاتی دیابتی  و آسیب شبکیه چشم هستند.

اگر قند بیمار کنترل نشود، یا فشار خون و چربی خون او بالا باشد، عوارض چشمی مرض قند زودتر ظاهر می‌شود. تغییراتی که در شبکیه رخ می‌دهد، ابتدا خیلی جزیی است و به شکل اختلالات جزیی عروقی، برجستگی‌های عروقی و اختلالات دیواره رگ‌ها خود را نشان می‌دهد، ولی کم کم با گذشت زمان و پیشرفت بیماری، این رگ‌ها نشت کرده و عوارض بینایی را ایجاد می‌کنند.

شبکیه یا پرده‌ی پشتی چشم، که نام علمی آن رتین است، لایه‌ی حساس به نور نازکی است که در قسمت عقبی کره‌ی چشم و در سطح داخلی آن قرار دارد. نور وارد شده به چشم پس از تشکیل تصویر روی شبکیه به علایم عصبی تبدیل می‌شود. این علایم به وسیله‌ی عصب بینایی به مغز می‌رسد. بدون وجود شبکیه، فرایند بینایی امکان‌پذیر نیست. شبکیه در واقع پرده‌ی انتهایی و قسمت اصلی چشم است، یعنی کارهایی که قسمت‌های مختلف چشم مثل عدسی، قرنیه و… انجام می‌دهند برای ایجاد یک تصویر دقیق و روشن روی شبکیه است تا اثر آن به مغز ارسال شود و ما بتوانیم ببینیم. هر چه طول مدت ابتلا به بیماری بیشتر باشد خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی نیز افزایش می‌یابد. تقریبا نیمی از بیماران دیابتی در طول زندگی خود به درجاتی از رتینوپاتی دیابتی مبتلا می‌شوند.

علایم و نشانه های رتینوپاتی دیابتی

  • معمولا بیماری تا مراحل پیشرفته علایمی ندارد و به همین دلیل معاینات منظم چشمی برای افراد مبتلا به دیابت بسیار حایز اهمیت است.
  • رتینوپاتی غیر پرولیفراتیو مرحله‌ای است که گاهی علایم خفیفی دارد و حتی ممکن است بدون علامت باشد ولی اگر نقطه‌ی حساس دید (ماکولا) درگیر شود، کاهش بینایی پدید خواهدآمد. زمانی که خونریزی اتفاق افتد، ممکن است بیمار دچار اختلال در دید یا حتی از بین رفتن دید شود.
  • رتینوپاتی پرولیفراتیو بدون درد است اما یک نوع شدید و جدی از بیماری است که باید به سرعت درمان گردد. حاملگی و فشار خون بالا ممکن است سبب تشدید رتینوپاتی شوند.
  • با تشکیل عروق خونی جدید روی شبکیه در مرحله رتینوپاتی پیشرونده ممکن است خونریزی در نتیجه تاری دید ایجاد شود.

درمان رتینوپاتی با لیزر درمانی

خوشبختانه در سالهای اخیر، لیزر درمانی توانسته است در ترمیم صدماتی که در رتینوپاتی دیابتی ایجاد شده است، کمک‌های فراوانی نماید. لیزر به قسمت محیط شبکیه تابیده می شود و توسط آن، اگزودای سخت برداشته شده و از رشد رگهای جدید جلوگیری می‌گردد. هرچه زودتر درمان صورت پذیرد، موفقیت بیشتر خواهد بود و به همین دلیل است که افراد دچار مرض قند باید حداقل سالی یک بار به چشم پزشک مراجعه کنند تا چشمهایشان معاینه گردد. تعداد کمی از مبتلایان به مرض قند دچار نوعی رتینوپاتی می شوند که به آن اصطلاحاً ماکولوپاتی گفته می شود.
ماکولوپاتی در افراد سالخورده بیشتر دیده می شود. در این وضعیت، رگهای خونی در قسمت مرکزی شبکیه کاهش پیدا می کنند و باعث اختلال در دیدن رنگها و جزئیات دقیق می شود.متأسفانه لیزردرمانی در ماکولوپاتی چندان موفقیت آمیز نمی باشد.
اگر شما نیاز به لیزر درمانی داشته باشید باید به یک متخصص چشم مراجعه نمایید. ابتدا قطره ای در چشمهای شما ریخته می شود تا مردمک چشمهایتان گشاد شده و پزشک راحت تر بتواند شبکیه چشم را ببیند. سپس سرتان را در یک محفظه قرار می دهید تا از تکان خوردن آن جلوگیری شود. بعد پزشک با دوربین، قسمتهای مختلف شبکیه را معاینه می کند تا ببیند کدام قسمتهای آن نیاز به لیزر درمانی دارد. لیزر درمانی معمولاً هیچگونه دردی ندارد. بعد از لیزر درمانی به مدت یکی دو روز شما دچار تاری دید خواهید شد که مسئله مهمی نیست.

سرعت پیشرفت رتینوپاتی دیابتی و آسیب شبکیه چشم در دوران حاملگی بیشتر می‌شود و می‌تواند برای زنان دیابتی باردار مشکل ساز باشد، بنابراین توصیه می‌شود که این افراد هر سه ماه یک بار حتما تحت معاینه کامل ته چشم قرار گیرند تا بینایی آن‌ها حفظ شود.

برای آشنایی با ” علائم مرض قند ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: تبیان. چشم پزشک. معاونت بهداشتیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *