راه و روش افزایش قد در کودکان

[sbu_post_image]

حتما شما باز می‌خواهید كه فرزندان قد بلندتری داشته باشید. متاسفانه بررسی‌های آماری نشان می‌دهند كه ۵۳تا۵۴ درصد از كودكان و نوجوانان ایرانی دارای كوتاهی قامتند كه علت اصلی آن را رژیم غذایی نامناسب می‌دانند. رعایت نكات زیر یکی از راه و روش افزایش قد در کودکان و رسیدن فرزند شما به قامتی بلندتر بسیار مفید و كمك كننده‌اند:

۱) براساس برنامه منظمی كودك خود را جهت انجام معاینات فیزیكی نزد پزشک متخصص غدد ببرید. حتی اگر به‌دلیل دیگری كودك را نزد پزشك برده‌اید (مثل سرماخوردگی) باز بهتر است كه از وی خواهش كنید تا قد و وزن كودكتان را اندازه بگیرد و نظر خود را به شما بگوید.

۲) سعی كنید یك محیط پر از آرامش را برای كودك خود فراهم آورید و از ایجاد هرگونه استرس در فرزندتان جلوگیری كنید. تحقیقات نشان داده‌اند كه یك زندگی خانوادگی پر از استرس، جر و بحث‌های خانوادگی و یا حتی طلاق می‌توانند تولید هورمون رشد در كودك را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب كوتاهی قد شوند. دیده شده است كه در این موارد كوتاهی قد با كاهشی در میزان هوش و یادگیری كودك نیز همراه است.

۳) دریافت بیش از حد غذاهای حاوی كربوهیدرات مثل برنج، نان، سیب‌زمینی، ذرت و سایر غلات می‌توانند سرعت رشد قدی را كاهش دهند. كربوهیدرات‌ها كالری زیادی دارند ولی فاقد مواد مغذی اصلی تقویت كننده رشد هستند. در واقع، این خود یكی از دلایلی است كه باعث می‌شود تا آسیایی‌ها به نسبت اروپایی‌ها و آمریكایی‌ها كوتاه‌ قدتر باشند.

۴) دریافت بیش از حد چربی به‌خصوص نوع اشباع شده آن نیز همانند كربوهیدرات می‌تواند موجب جلوگیری از افزایش قد و مناسب شود. همچنین شیرینی‌ها نیز حاوی مقادیر زیادی از چربی‌های اشباع‌شده بوده و بهتر است كه مصرف آنها را محدود كنید. چربی‌های سفیدی كه روی گوشت قرمز وجود دارند نیز غالبا از نوع اشباع‌شده هستند و بهتر است سعی كنید تا این قسمت‌ها را قبل از مصرف جدا كنید.

۵) خواب ناكافی و نامنظم نیز می‌تواند موجب كاهش رشد شود. در واقع هورمون رشد بیش از همه در حین خواب ترشح می‌شود، البته یك خواب منظم و راحت. منظور از خواب كافی افزایش‌دادن طول مدت خوابیدن نیست، زیرا خواب طولانی و مداوم موجب تنبلی و كم‌تحركی خواهد شد. داشتن وضعیت مناسب به‌ هنگام خوابیدن نیز اهمیت زیادی دارد. خوابیدن با یك وضعیت بدنی صحیح می‌تواند كمك كند تا ستون مهره‌ها در وضعیت صحیحی قرار گرفته و به افزایش قد كمك كند.

۶) داشتن وضعیت بدنی مناسب. به كودكانتان توصیه كنید تا صاف و كشیده راه بروند و قوز نكنند. همچنین برای آنها صندلی مناسبی كه از كمر و پشت آنها حمایت كند تهیه كنید و مراقب باشید كه در هنگام مطالعه وضعیت بدنی صحیحی داشته باشند. عدم رعایت وضعیت بدنی مناسب موجب می‌شود تا كودك شما نتواند رشد قدی مناسبی داشته باشد.

۷) ورزش‌كردن سرعت رشد استخوانی را با افزایش هورمون رشد زیاد می‌كند. البته توجه داشته باشید كه انجام ورز‌‌ش‌های سنگین نظیر وزنه ‌برداری و یا ورزش‌هایی كه در طی آنها ممكن است فشار زیادی بر استخوان‌ها وارد شود، می‌توانند با آسیب‌رسانی به صفحه رشد استخوانی رشد قدی را كاهش دهند.

۸) متاسفانه آمار بالای مصرف سیگار در بین نوجوانان باعث شده است تا سیگار نیز به‌عنوان یكی از عواملی كه می‌تواند رشد قدی را كاهش دهد و از راه و روش افزایش قد در کودکان است، تحت بررسی قرار گیرد. مصرف بیش از حد سیگار (بیش از ۷ عدد در روز) با اثر بر ریه و كاهش اكسیژن رسانی به بافت‌ها می‌تواند در درازمدت موجب جلوگیری از افزایش قد و كاهش رشد قدی شود.

برای آشنایی با راه های افزایش قد نیز می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: گفتار

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره