راه و روش افزایش قد در کودکان

post_image

حتما شما باز می‌خواهید که فرزندان قد بلندتری داشته باشید. متاسفانه بررسی‌های آماری نشان می‌دهند که ۵۳تا۵۴ درصد از کودکان و نوجوانان ایرانی دارای کوتاهی قامتند که علت اصلی آن را رژیم غذایی نامناسب می‌دانند. رعایت نکات زیر یکی از راه و روش افزایش قد در کودکان و رسیدن فرزند شما به قامتی بلندتر بسیار مفید و کمک کننده‌اند:

۱) براساس برنامه منظمی کودک خود را جهت انجام معاینات فیزیکی نزد پزشک متخصص غدد ببرید. حتی اگر به‌دلیل دیگری کودک را نزد پزشک برده‌اید (مثل سرماخوردگی) باز بهتر است که از وی خواهش کنید تا قد و وزن کودکتان را اندازه بگیرد و نظر خود را به شما بگوید.

۲) سعی کنید یک محیط پر از آرامش را برای کودک خود فراهم آورید و از ایجاد هرگونه استرس در فرزندتان جلوگیری کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که یک زندگی خانوادگی پر از استرس، جر و بحث‌های خانوادگی و یا حتی طلاق می‌توانند تولید هورمون رشد در کودک را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب کوتاهی قد شوند. دیده شده است که در این موارد کوتاهی قد با کاهشی در میزان هوش و یادگیری کودک نیز همراه است.

۳) دریافت بیش از حد غذاهای حاوی کربوهیدرات مثل برنج، نان، سیب‌زمینی، ذرت و سایر غلات می‌توانند سرعت رشد قدی را کاهش دهند. کربوهیدرات‌ها کالری زیادی دارند ولی فاقد مواد مغذی اصلی تقویت کننده رشد هستند. در واقع، این خود یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا آسیایی‌ها به نسبت اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها کوتاه‌ قدتر باشند.

۴) دریافت بیش از حد چربی به‌خصوص نوع اشباع شده آن نیز همانند کربوهیدرات می‌تواند موجب جلوگیری از افزایش قد و مناسب شود. همچنین شیرینی‌ها نیز حاوی مقادیر زیادی از چربی‌های اشباع‌شده بوده و بهتر است که مصرف آنها را محدود کنید. چربی‌های سفیدی که روی گوشت قرمز وجود دارند نیز غالبا از نوع اشباع‌شده هستند و بهتر است سعی کنید تا این قسمت‌ها را قبل از مصرف جدا کنید.

۵) خواب ناکافی و نامنظم نیز می‌تواند موجب کاهش رشد شود. در واقع هورمون رشد بیش از همه در حین خواب ترشح می‌شود، البته یک خواب منظم و راحت. منظور از خواب کافی افزایش‌دادن طول مدت خوابیدن نیست، زیرا خواب طولانی و مداوم موجب تنبلی و کم‌تحرکی خواهد شد. داشتن وضعیت مناسب به‌ هنگام خوابیدن نیز اهمیت زیادی دارد. خوابیدن با یک وضعیت بدنی صحیح می‌تواند کمک کند تا ستون مهره‌ها در وضعیت صحیحی قرار گرفته و به افزایش قد کمک کند.

۶) داشتن وضعیت بدنی مناسب. به کودکانتان توصیه کنید تا صاف و کشیده راه بروند و قوز نکنند. همچنین برای آنها صندلی مناسبی که از کمر و پشت آنها حمایت کند تهیه کنید و مراقب باشید که در هنگام مطالعه وضعیت بدنی صحیحی داشته باشند. عدم رعایت وضعیت بدنی مناسب موجب می‌شود تا کودک شما نتواند رشد قدی مناسبی داشته باشد.

۷) ورزش‌کردن سرعت رشد استخوانی را با افزایش هورمون رشد زیاد می‌کند. البته توجه داشته باشید که انجام ورز‌‌ش‌های سنگین نظیر وزنه ‌برداری و یا ورزش‌هایی که در طی آنها ممکن است فشار زیادی بر استخوان‌ها وارد شود، می‌توانند با آسیب‌رسانی به صفحه رشد استخوانی رشد قدی را کاهش دهند.

۸) متاسفانه آمار بالای مصرف سیگار در بین نوجوانان باعث شده است تا سیگار نیز به‌عنوان یکی از عواملی که می‌تواند رشد قدی را کاهش دهد و از راه و روش افزایش قد در کودکان است، تحت بررسی قرار گیرد. مصرف بیش از حد سیگار (بیش از ۷ عدد در روز) با اثر بر ریه و کاهش اکسیژن رسانی به بافت‌ها می‌تواند در درازمدت موجب جلوگیری از افزایش قد و کاهش رشد قدی شود.

برای آشنایی با راه های افزایش قد نیز می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: گفتار

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره