راه حل افزایش قد

[sbu_post_image]

والدین زودباور، مراقب باشید! برخی درمان های کوتاهی قد باعث افزایش قد نمی شوند و برخی دیگر خطرناکند. فقط درمان های پزشکی ممکن و مؤثر هستند. امروزه در جراید و رسانه ها انواع تبلیغات فریب دهنده فراوان برای رشد قد در تمام سنین به چشم می خورد. سودجویان در این آگهی ها به مشتریان خود وعده می دهند با استفاده از چسب های گیاهی، دستگاه های ورزشی ،حرکات کششی، جراحی و کفش های مغناطیسی و حتی مصرف برخی داروها به رشد قدی خود امیدوار باشند و طبیعی است طیف زیادی از نوجوانانی که آرزوی افزایش قد دارند؛ به این سمت گرایش پیدا می کنند.

باورهای غلط در ارتباط با افزایش قد

کشیدگی عضلات و افزایش تدریجی فاصله بین مهره ها باعث افزایش قد نمی شود و این روش آثار زیان آور بسیاری دارد. استخوان درمانی و دارو درمانی نیز تا کنون بهبودی در افزایش قد بچه ها را نشان نداده اند.

غذاها و یا مکمل های غذایی خاص بیشتر از بقیه قد را بلند نمی کنند. برای داشتن رشدی هماهنگ، تغذیه ای متعادل و متنوع ضروری است. زمانی که غذاهایمان متعادل و متنوع باشند دیگر نیازی نیست که آنها را با اسیدهای آمینه و یا ویتامین ها غنی کنیم. به جز ویتامین دی که توسط نور آفتاب ساخته می شود، در موارد بسیار نادری نیاز به مکمل های غذایی برای افزایش قد وجود دارد. ویتامین دی برای تشکیل استخوان های کودکان ضروری است و به عنوان یک مکمل در 2 الی 3 سال اول پس از تولد به آنها خورانده می شود. البته برای برخی بزرگسالان در سن بلوغ نیز تجویز می شود.

فعالیت جسمانی منظم برای تعادل عمومی بدن ضروری است. اگر ورزش حتی به طور موقت افزایش یابد، باعث افزایش ترشح هورمون رشد می شود. البته ورزش های شدید و افراط در آن توصیه نمی شود.

درمان هورمونی افزایش قد

  • اغلب درمان های هورمونی برای جبران نارسایی های ارگانیسم بدن تجویز می شوند. اما هورمون های تیروئیدی هیچ گاه فقط به هدف افزایش قد بچه ها تجویز نمی شوند. این هورمون ها فقط برای اصلاح کم کاری تیروئید استفاده می شوند.
  • تجویز هورمون رشد می تواند در جبران نارسایی این هورمون در جریان رشد مؤثر باشد. ضمناً کارکردهای مفید دیگری نیز در ارگانیسم بدن خواهد داشت. این هورمون می تواند برای کوتاه قدی های ناشی از تاخیر در افزایش قد مفید باشد و نه نارسایی افزایش قد.
  • هورمون های جنسی به علت تأخیر در بلوغ ،برای پسران تجویز می شود و بدین شیوه عمل می کنند که قد را افزایش نمی دهند ولی زمان جبران کوتاهی قد را نسبت به نوجوانان همسال، جلو می اندازد.

درمان کوتاهی قد با توقف بلوغ

پس از بلوغ زودرس، خصوصاً در میان دختران (زیر 8 سال) که ممکن است موجب توقف رشد جنسی و بلوغ شود، تجویز می شود. رشد جنسی زودرس به ندرت اتفاق می افتد، این درمان باعث رشد استخوانی آشکاری برای رسیدن به قد مطلوب، می شود.

در پایان، یک راه حل بسیار خشن برای افزایش قد وجود دارد: کشیدن پاها توسط جراحی افزایش قد. اما این روش برای موارد واقعاً استثنائی در نظر گرفته شده است و هرگز این عمل ها توصیه نمی شود.
به یاد داشته باشیم که مشکلات مربوط به کوتاهی قد در هر بچه ای متفاوت و وابسته به دلایل مختلف است. این معضل ممکن است به دلیل وجود یک مشکل داخلی مهم تر و سخت تر به وجود آمده باشد؛ و ممکن است کوتاهی قد مانع توجه لازم به آن مشکل شود.

آشنایی با روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: سیمرغ. پایگاه تخصصی افزایش قد

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره