دیابت نوع ۱یا دیابت کودکان یک بیماری ناشی از کمبود انسولین در کودکان است و برای درمان لازم است به فرد انسولین تزریق شود.

کار انسولین در بدن کودک

انسولین باعث می شود بدن کودک از غذاهای مصرف شده استفاده کند و او مانند سایر افراد هم سن خود، به طور طبیعی رشد کند.

خصوصیات دیابت نوع یک

این نوع از دیابت، یک بیماری وابسته به انسولین است که درصورت عدم درمان حملات Ketosis (بالارفتن اسید خون ورفتن به سمت کما) ممکن است اتفاق بیافتد.
درسنین کودکی ۵ تا ۷ سال ، بلوغ شایعتر است.
در افرادی که دچار دیابت نوع ۱ هستند پروتئینهایی وجود دارد که باعث تخریب سلولهای بتای لوزالمعده می‌شوند. پاسخ ایمنی بدن ممکن است در نتیجه وجود پروتئینهایی مانند پروتئین شیر گاو باشد. کودکانی که هرگز از شیرمادر تغذیه نشده‌اند دو برابر سایر کودکانی که حداقل سه ماه از شیر مادر تغذیه شده‌اند در معرض ابتلا به دیابت نوع ۱ می‌باشند. تغذیه کوتاه مدت با شیر مادر و استفاده از شیر گاو در کودکانی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به دیابت نوع ۱ هستند می تواند عاملی بر علیه فعالیت سلولهای بتای لوزالمعده باشد.

رفتار والدین با کودکان مبتلا به دیابت

شاید پس از اطلاع خانواده از دیابت کودک، اولین چیزی که در مورد غذا خوردن به ذهن آنها می رسد، این است که بعد از این فرزند آنها نمی تواند به هیچ عنوان از مواد قندی و شیرینی جات و مواد نشاسته ای استفاده کند، این موضوع باعث ناراحتی زیاد خانواده و کودک می شود و حتی ممکن است بلافاصله مصرف این غذاها در خانواده و یا برای فرد ممنوع شود در صورتیکه استفاده از موادغذایی قنددار برای دیابتی ها ممنوع نیست ولی مقدار مصرف آنها مهم است که باید به آن توجه شود.

برای اصلاح این رفتارهای نادرست لازم است در ابتدا همه مواد غذایی که در اطراف ما وجود دارد و همچنین اثر آنها بر قند خون شناخته شوند.

غذاها انواع مختلفی دارند که بر حسب شباهتشان آنها را به ۶ دسته تقسیم میکنند ،در بین آنها ۳ دسته دارای مواد قندی و نشاسته ای (کربوهیدرات) بوده و ۳ دسته دیگر مواد قندی نشاسته ای(کربوهیدرات) ندارند یا بسیار کم دارند.

Print Friendly, PDF & Email