ppp
پس از تولد نوزادتان، بدن شما شروع به بازیابی انرژی از دست رفته در دوران حاملگی و زایمان می‌کند. در برخی از مادران، کنترل قند خون در هفته‌های اول پس از زایمان آسان‌تر می‌شود ولی در برخی از آن‌ ها تغییرات قند خون غیر قابل پیش‌بینی خواهد بود. در این دوران بهتر است قند خونتان را به صورت مکرر اندازه بگیرید تا از افزایش و یا کاهش‌ های غیر قابل پیش‌ بینی آگاهی یابید و این کار را تا زمان پایدار شدن قندها ادامه بدهید.

اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید، پزشک درباره داورهای مصرفی پس از زایمان تصمیم می‌گیرد. معمولاً می‌توان مصرف داروهای پیش از حاملگی را دوباره آغاز کرد و تا هنگامی که قندتان کنترل می‌‌گردد آن‌ها را ادامه داد. در مادرانی که تمایل به شیردهی نوزاد خود دارند باید انسولین ادامه پیدا کند و نمی‌توان از داروهای خوراکی برای درمان دیابت استفاده نمود.

اگر به دیابت حاملگی مبتلا بوده‌اید شانس بالایی دارید که دیابت شما بی درنگ پس از زایمان از بین برود. این واقعیت به خصوص هنگامی صورت می‌گیرد که دیابت شما در زمان حاملگی فقط با ورزش و رعایت رژیم غذایی در کنترل بوده است و به انسولین نیاز نداشته‌اید. شما باید آزمایش قند را تا چندین روز پس از زایمان ادامه دهید تا مطمئن شوید که بیماری شما به طور کامل از بین رفته است. زنان با سابقه‌ی دیابت حاملگی، بیش‌تر در سال‌های پس به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند. بنابراین قند خود را هر یک تا ۳ سال اندازه بگیرید.

در هفته‌های اول پس از زایمان به علت خستگی ناشی ازمراقبت نوزاد استرس ناشی از خواب ناکافی، کنترل قند شما مشکل می شود. اختلالات خواب شانس چرت زدن در هنگام غذا خوردن و یا میان وعده‌های غذایی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین شما در معرض کاهش قند خون قرار می‌گیرید. بنابر همه‌ دلایل بالا، آزمایش مکرر قند خون در روزهای پس از زایمان ضروری است. نتایج را در دفترچه‌ی مخصوص ثبت کنید و آن را با پزشک خود مرور کنید.

با رسیدن نوزاد به خانه، توجه شما از مراقبت از خود معطوف به مراقبت از نوزاد می‌شود. در نظر داشته باشید که مراقبت صحیح از نوزاد نیازمند مراقبت صحیح از خود است. عادت‌هایی را که در دوران حاملگی سبب حفظ قند شما در محدوده‌ی طبیعی می‌شد پس از زایمان ادامه دهید.

نکات کلیدی برای حفظ سلامتی

    مراقب علایم افسردگی باشید و چنانچه این علایم در شما پیدا شد با پزشک خود مشورت کنید.
    غذاهای سالم بخورید.
    قند خون خود را به طور مکرر آزمایش کنید.
    به اندازه کافی بخوابید. سعی کنید در زمان‌هایی که نوزادتان خواب است استراحت کنید و یا مراقبت از او را به دیگران بسپارید.
    حداقل چند دقیقه از روزها را به خود اختصاص دهید: دوش آب گرم بگیرید، مطالعه کنید و یا با دوستان خود قدم بزنید.
    پیشنهاد کمک از سوی دوستان و خانواده را بپذیرید.

منبع : دکتر اسدالله حبیب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره