0

انسولین چیست؟

انسولین ماده ای شیمیایی است که در لوزالمعده تولید و در خون ترشح می شود.وجود انسولین در بدن ورود قند را از خون به داخل سلولهای بدن تسهیل می کند بنابراین در صورت کمبود انسولین قند وارد سلول نمی شود ومیزان آن در خون زیاد می شود بعلاوه انسولین سبب کاهش میزان قند در خون می شود ودر صورت فقدان انسولین قند موجود در خون کاهش نمی یابد از طرف دیگر تولید قند توسط کبد افزایش می یابد به همین علت قند خون در افراد دیابتی علی رغم نخوردن غذا بالامی رود. در دیابت نوع ۱(جوانان)تزریق انسولین برای حفظ حیات  امری ضروری است. در رابطه با عملکرد لوزالمعده و دیابت ، ابتلا به دیابت نوع ۱ ، سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس را از بین می‌برد. در این شرایط برای کنترل قند خون به تزریق مادام‌العمر انسولین نیاز است.

انواع انسولین

انسولین کوتاه اثر

انسولین خالصی است که ماده دیگری به آن اضافه نشده است. این نوع انسولین مثل آب بی رنگ است .مدت اثر این نوع انسولین کوتاه است  .۴ تا ۶ ساعت  طول اثر دارد  و معروفترین ترکیب انسولین دراین گروه انسولین رگولار یا کریستال نامیده می شودواکثر مردم آن را به عنوان انسولین شفاف می شناسند.

انسولین متوسط اثر

که در بازار به نام انسولین N.P.H،انسولین کدر (شیری )شناخته می شود. استفاده از این نوع انسولین در دیابت کودکان به تنهایی توصیه نمی شود زیرا زمان شروع اثر انسولین و زمانی که مقدار اثر در سطح خون به حد اکثر می رسد، طول می کشد. توصیه می شود که از انسولین  N.P.Hبه همراه انسولین شفاف استفاده شود. دفعات  تزریق با انسولین N.P.Hدو نوبت در ۲۴ ساعت است.

انسولین طولانی ا ثر

این انسولین به نام لنتوز (گلارژین )در بازار موجود است. این انسولین ها اخیرا”مورد استفاده قرار گرفته است و طول اثر این انسولین ۲۴ ساعت است و یک مقدار  ثابتی از انسولین درسطح خون ایجاد می کند.مصرف این انسولین هم به تنهایی در کنترل دیابت کافی نیست.

انسولین های مخلوط

انسولین مخلوط حاوی نسبت مشخصی از انسولین رگولار و NPH می باشد. با این نوع انسولین قند خون کودکان را نمی توان کنترل کرد.

 منبع:کتاب راهنمای دیابت نوع ۱ در کودکان و نوجوانان از خانم زهرا سعید رضایی کارشناس تغذیه و خانم دکتر قائمیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Share →