دیابت حاملگی و مراقبت های قبل از زایمان

[sbu_post_image]

میدانیم که کلید حاملگی سالم (Healthy pregnancy) برای یک زن دیابتی داشتن قند خون نرمال ، (گلوکز) خون ،هم قبل از حاملگی و هم در طول حاملگی است. برای رسیدن به این هدف شما به یک برنامه درمانی دیابت که غذا ، ورزش (فعالیت بدنی) و انسولین را تنظیم (balance) کند نیاز دارید. این برنامه در طول حاملگی تان تغییر می کند.

همچنین لازم است جهت کنترل دیابت بارداری ، قند خون خود را کنترل کرده و نتایج را ثبت نمایید. با قند خون در حد نرمال و مراقبت پزشکی شانس شما برای داشتن بارداری بدون مشکل و کودک سالم تقریبا به خوبی زنی غیر دیابتی خواهد بود.

مراقبت های قبل از تولد برای خانم های باردار

از انجایی که در مورد دیابت بیشتر از قبل می دانیم زمان بهتری برای داشتن برنامه ای برای حاملگی وجود ندارد. با وجود ابزار هایی برای چک کردن سطح قند خون در منزل ، می توانید با پزشک و مامای خود برای کنترل کردن دیابت تان همکاری کنید.

برای بهترین مراقبت قبل از زایمان ، تیمی با اعضای زیر داشته باشید:

  • یک پزشک ، با تجربه در درمان افراد دیابتی و کسی که زنان حامله دیابتی را ویزیت کرده باشد.
  • یک ماما (پزشک کودکان) یا neonatologist (پزشک مخصوص تازه متولد شده) که اشنا به مشکلات خاصی که می تواند در کودکان زنان دیابتی رخ دهد، بوده و قادر به درمان آنها باشد.
  • یک متخصص تغذیه که بتواند برنامه غذایی تان را با توجه به تغییراتان در طول حاملگی و بعد از آن تنظیم کند.
  • یک مربی دیابتی ( diabetes educator ) که می تواند در مدیریت دیابت تان در طول حاملگی کمکتان کند.

حاملگی اغلب همراه با نوسانات زیادی است. هنگامی که ضربان قلب نوزاد را می شنوید یا وقتی که اولین ضربه های پای او را احساس می کنید ممکن است بترسید.همیشه زمانی برای تغییر وجود دارد هنگامی که کودک ( جنین) رشد می کند بدن شما نیز دچار تغییر می شود. چون شما دیابتی هستید این تغییرات بر سطح گلوکز خونتان تاثیر می گذارند.حاملگی همچنین می تواند باعث شود که نشانه های افت قند خون سخت تشخیص داده شوند. در طول حاملگی برای کنترل دیابت تان به تلاش بیشتری نیاز دارید. آزمایش قند خون که در منزل انجام می دهید کلیدی است برای مراقبت خوب از خود و کودکتان قبل،در طول و بعد از حاملگی است.

منبع: دیابت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره