دیابت حاملگی و تاثیر آن بر جنین

post_image

مراقبت صحیح مادران باردار دیابتی و کنترل قند خون آنها، میزان مرگ‌و‌میر مادر و جنین را از ۶۵ درصد به حدود دو تا پنج درصد که رقمی نزدیک به یک حاملگی نرمال است، کاهش می‌دهد.

بارداری زنان مبتلا به دیابت

قبل از کشف انسولین در سال ۱۹۲۱ آمار مرگ‌و‌میر مادران باردار دیابتی بیش از ۶۵ درصد بوده و عملا حاملگی در زنان مبتلا به دیابت امکان‌پذیر نبود.
اقدامات پزشکی جدید و کاهش آمار مرگ‌و‌میر مادران و جنین آنها به لزوم کنترل دقیق مادر در سه تا شش ماه قبل از اقدام به بارداری است و لازم است مادران مبتلا به دیابت از نظر کلیه، تیروئید، قلب و چشم قبل از اقدام به بارداری بررسی شده و هموگلوبین A1 آنها اندازه‌گیری شود.
در صورتی که قند خون ناشتا مادر کمتر از ۱۲۶ میلی‌گرم و هموگلوبین A1 آن کمتر از ۱۰ باشد (نشانه کنترل درست دیابت) مادر قادر به بارداری خواهد بود.

تاثیر دیابت بر جنین در دوران بارداری

در سه ماهه اول بارداری شانس سقط جنین در بالاترین حد خود قرار می‌گیرد زیرا در سه ماهه اول به علت حالت تهوع و استفراغ ناشی از ویار حاملگی، کنترل دیابت مشکل‌تر بوده و ممکن است بیمار به سمت کتواسید دیابتی پیش رود.

در سه ماهه دوم در صورت عدم کنترل صحیح میزان قند خون و عوامل مذکور جنین دچار ماکروزومیا (بزرگ شدن بیش از حد) می‌شود.

در سه ماهه سوم نیز که کنترل بسیار مشکل خواهد بود؛ بیمار باید هفته‌ای یک ‌بار توسط متخصص زنان معاینه شود و تست‌های بررسی سلامت جنین نیز از هفته ۳۲ برای بیمار آغاز گردد.

مهمترین مسئله برای این افراد آن است که در صورت احساس به کندی حرکت جنین خود، بلافاصله پزشک را مطلع کنند، چرا که حرکت جنین اولین تست بررسی سلامت آن محسوب می‌شود. از آنجا که شیوع مرگ‌های بدون علت جنین‌های دیابتیک در هفته ۳۵ و ۳۶ حاملگی مشهود است؛ بسیاری از متخصصان معتقدند که بهتر است مادر در این زمان در بیمارستان بستری شده و تا آخرین روزهای دوران بارداری تحت مراقبت کامل قرار بگیرد.

لزوم استفاده از انسولین در مادران باردار

انسولین از جفت عبور نمی‌کند لذا توصیه می‌شود مادران با خیال راحت انسولین را طبق توصیه پزشک معالج خود تزریق کنند.همچنین رژیم غذایی مناسب تحت نظر متخصص تغذیه و مصرف روزانه حدود ۳۰ تا ۳۵ کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای این افراد توصیه می شود.

منبع: بارداری و زایماندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *