ديابت و ورزش

دیابت در افرادی به خوبی کنترل می شود که به طور منظم ورزش کنند. ورزش باید جزئی از زندگی هر فرد باشد. امروزه ورزشکاران حرفه ای زیادی وجود دارند که دیابتی میباشند.

فواید ورزش برای فرد دیابتی

  • ورزش باعث سوختن قند اضافی در بدن میشود.
  • ورزش به داشتن روحیه خوب کمک میکند.
  • ورزش به داشتن وزن مناسب کمک میکند.
  • ورزش باعث تنظیم ضربان قلب وکاهش فشار خون می شود.
  • ورزش باعث طبیعی شدن مقدار چربیهای خون می شود.
  • ورزش باعث بهبود عملکرد انسولین میشود.

نوع ورزش ودیابت

بهترین ورزش همانی است که شما دوست دارید. انجام ورزشهای هوازی مانند پیاده روی آهسته دویدن دوچرخه سواری و…. که به مدت 30 دقیقه یا بیشتر در روز انجام شود. فعالیتهای شدید و غیر هوازی مانند پرورش اندام یا وزنه برداری وبوکس معمولا توصیه نمی شود.

زمان ورزش ودیابت

بهترین زمان برای ورزش بستگی به برنامه خودتان دارد. هر روز در یک ساعت خاصی ورزش کنید تا انسولین و میان وعده خود را با آن بهتر مطابقت دهید.

 زمان ممنوعیت ورزش ودیابت

در صورتیکه سطح کتونها در خون وادرار شما زیاد باشد ورزش  آن را بالاتر می برد واین برای شما خطرناک است.به خاطر داشته باشید قبل از ورزش مقدار کتون را با نوارهاي مخصوص كتون چک کنید.

شروع ورزش ودیابت

در ابتدا باید توجه کنید هر ورزشی به آهستگی شروع شود حتی زمان آنرا به آهستگی زیاد کنید تا بدن بتواندخود را با آن تطابق دهد.

مدت زمان ورزش ودیابت

انجام 30 دقیقه ورزش هوازی در روز وبطور مجموع 5 بار در هفته ایده ال است. اگر بیشتر از این مقدار طول بکشد چربیها در بدن شروع به سوختن میکنند. در افرادی که تمایل دارند اضافه وزن آنها کم شود لازم است بیشتر از این مدت ورزش کنند. بعد از ورزش لازم است نبض خود را چک کنید اگر بیشتر از 160 ضربه در دقیقه بود ورزش شما سنگین بوده است.

 منبع:کتاب راهنمای دیابت نوع 1 در کودکان و نوجوانان از خانم زهرا سعید رضایی کارشناس تغذیه و خانم دکتر قائمی


 

 

 

 

 

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره