دوپینگ ورزشکاران با انسولین

post_image

یکی از شیوه‌های دوپینگ که امروزه رایج شده است دوپینگ به وسیله‌ تزریق انسولین است. انسولین باعث می‌شود حجم ماهیچه‌ها افزایش پیدا کند. با وجود این‌که معمولا مصرف انسولین برای تنظیم قند خون است، این ماده می‌تواند به عنوان یک آنابولیک عمل کرده و کمک کند تا گلوکز و آمینواسید به سلول‌های ماهیچه‌ای برسند، بدین ترتیب حجم ماهیچه‌ها بیشتر خواهد شد. انسولین می‌تواند از پارگی بافت‌های ماهیچه‌ای جلوگیری کند.

ورزشکاران و استفاده از انسولین

انسولین جدا از اثرش بر روى متابولیسم گلوکز و چربی، بر متابولیسم پروتئین هم مؤثر است. این اثرات شامل افزایش انتقال اسید آمینه به داخل سلول‌ها، افزایش تبدیل اسیدهاى آمینه به پروتئین و سرکوب کاتابولیسم هستند. به همین جهت برخى ورزشکاران به‌ویژه در رشته‌هاى قدرتى به سوء مصرف آن می پردازند. البته براساس مطالعات انجام شده، اثربخشى تجویز انسولین در تحریک هیپرتروفى عضله شناخته شده نیست. از سوى دیگر حتى با فرض مؤثر بودن تجویز آن در افزایش حجم عضلات، عوارض شدید مصرف خودسرانهٔ انسولین در ورزشکاران مصرف آن را غیرقابل توجیه مى‌نماید.

امروزه تعداد ورزشکارانی که از انسولین به عنوان ماده‌ای برای بالا بردن کارآیی خود به طور غیرقانونی استفاده می‌کنند زیاد شده است. استفاده انسولین در درازمدت توسط ورزشکاران بدنساز ضایعات جبران ناپزیری به بار خواهد آورد. بدنسازانی که از انسولین برای تقویت عضلات خود استفاده می کنند دچار بیماری قند خون خواهند شد زیرا بدن آنها دیگر بطور طبیعی هورمون انسولین ایجاد نخواهند کد.

مشکل این‌جاست که تستی برای تشخیص سوءاستفاده کنندگان از انسولین وجود ندارد؛ زیرا تست‌های موجود تفاوت بین انسولین سنتتیک و انسولین که خود بدن به طور طبیعی ایجاد می‌کند را نشان نمی‌دهند.

عوارض دوپینگ ورزشکاران با انسولین

متأسفانه مصرف‌کنندگان انسولین اطلاعات ناچیزى در مورد انواع انسولین و میزان متغیر جذب در محل‌هاى مختلف تزریق دارند. این امر باعث شده که احتمال بروز حملات هیپوگلیسمى غیر‌مترقبه وجود داشته باشد که احتمالاً به اغماء و مرگ منتهى مى‌گردد، به‌ویژه در افرادى که از استروئیدهاى آنابولیک استفاده مى‌کنند. ترکیب انسولین و استروئید آنابولیک کلیرانس گلوکز سرم به داخل عضله و سایر نسوج را تسریع مى‌نماید و باعث مى‌شود که انرژى در دسترس مغز قرار نگیرد.

منبع: همشهری آنلاین ، ویستا ، پزشکیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *