دلایل ناباروری مردان

[sbu_post_image]

در مردان، بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند باعث ناباروری شوند. اولین علت آن‌ها اختلال در توانایی جنسی است. رابطه جنسی منظم شرط لازم برای باروری طبیعی است. برخی از دلایل ناباروری در مردان عبارتند از:

– بیماری‌های دوران کودکی مانند جراحی‌هایی که در اطراف بیضه انجام می‌شود.
– بالا بودن بیضه و بیماری واریکوسل (شایع‌ترین عامل ناباروری که قابل درمان است).
– اختلالات هورمونی به صورت اختلال در هورمون‌های هیپوفیز یا هورمون‌های جنسی.
– رشد نامناسب بیضه‌ها.
– اختلالات ژنتیک مانند کوچک‌بودن بیضه.
– برخی عفونت‌های مزمن که در عملکرد بیضه اختلال ایجاد می‌کند، مثل سل که لوله‌های انتقال‌دهنده اسپرم را از بین می‌برد.
– برخی داروها.
– برخی عفونت‌های دستگاه تناسلی مانند سوزاک، به شرطی که موجب تنگی مجرا شود و مانع خروج شود.
– بیماری‌های تب‌دار طولانی مدت که بر نطفه‌سازی تأثیر می‌گذارد، علتی برای ناباروری مردان است. در این بیماری‌ها، اسپرم در دمای پایین‌تر از دمای بدن فعالیت پیدا می‌کند و این حرارت بالا و طولانی‌مدت باعث از بین‌رفتن اسپرم‌ها می‌شود.
– برخی از بیماری‌های ژنتیک و بیماری‌هایی که با اختلالات بویایی و هورمونی همزمان هستند.
– بعضی از بیماری‌هایی که موجب ایجاد ترشحات غلیظ در بدن می‌شوند.
– سرفه‌های خشک و اختلالات ریوی.
– اختلالات بیضوی به صورت ترشحات غلیظ.
– برخی از مشاغل.

افرادی كه در معرض مواد آسیب‌رسان به بیضه‌ها قرار دارند مثل انواع حشره‌كش‌ها وقتی به صورت مدام با آن تماس داشته باشند یا مثل كسانی كه در كارخانه‌های تولید این مواد هستند
یا سم‌پاش‌ها. نانوایی‌ كه دائما در كنار تنورهای داغ قرار دارد. برخی مواد رنگی، سیگار و … هم می توانند تا حدی بر قدرت باروری تأثیر بگذارند.

نشانه های کاهش تستوسترون

با پیر شدن، سطح تستوسترون در بدن مردان کاهش می‌یابد و این باعث می‌شود که تمایلات جنسی، بافت عضلانی و انرژی آن‌ها کاهش پیدا کند. کاهش تستوسترون می‌تواند علتی برای کاهش میل جنسی، انزال زودرس، اختلالات نعوظی و … باشد که در آندروپوز و بر اثر پیری رخ می‌دهد. اگر احساس خستگی و بی‌رمقی می‌کنید، موهای بدنتان کم شده و ریزش دارند، بافت عضلانی‌تان دارد تحلیل می‌رود و به جای آن بافت چربی دور شکم و کمرتان افزایش می‌یابد، این به معنای عدم ترشح کافی تستوسترون در بدن شما است.

درمان ناباروری در مردان

به طور کلی، توان باروری در مردان و زنان تحت کنترل هورمون‌های محور هیپوتالاموس-هیپوفیز قرار دارد. هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) از هیپوتالاموس ترشح می‌شود و با تاثیر بر روی هیپوفیز، تولید و آزاد شدن هورمون‌های LH و FSH را تحریک می‌کند. FSH تولید اسپرم را در لوله‌های اسپرم‌ساز و LH تولید هورمون تستوسترون توسط سلول‌های لیدیگ را تحریک می‌کند. اختلال در تولید و ترشح این هورمون‌ها که ممکن است ناشی از وجود تومور در محور هیپوتالاموس–هیپوفیز، رادیوتراپی و مصرف برخی داروهای تقویتی در ورزشکاران باشد، بر میزان تولید و کیفیت اسپرم‌ها تاثیر می‌گذارد.

انتخاب روش درمانی برای ناباروری مردان توسط پزشک بر اساس سن بیمار، سلامت عمومی و سابقه پزشکی وی، وسعت بیماری، قابلیت تحمل فرد در برابر داروها، روش‌های درمانی و جراحی مختلف، نحوه انتظار از دوره بیماری و ارجحیت خود بیمار بستگی دارد. در حال حاضر روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که می‌توان به روش‌های آزمایشگاهی و استفاده از داروهای خاص و روش‌های جراحی مخصوص جهت برطرف کردن دلایل ناباروری مردان اشاره کرد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان ناباروری ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ناباروری مردان مطالعه فرمایید.

منبع: برترین ها. پارسی طب. پزشکان بدون مرز

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره