دلایل درد سیاتیک

i8r3dkkkfo22oy6oe0kc17

درد سیاتیک یا سیاتالژی (Sciatalgia)‏ که گاهی به سادگی سیاتیک (Sciatica)‏ نامیده می‌شود، به مجموعه علایمی گفته می‌شود که در اثر تحت فشار قرار گرفتن و یا تحریک شدن عصب سیاتیک حاصل می‌شوند.

درد سیاتیک یکی از دلایل شایع درد کمر و پا است و فتق دیسک بین مهره‌ای از علل شایع ایجاد آن است. با این حال درد عصب سیاتیک خود تنها یک علامت است و یک بیماری نیست، و عاملی که باعث ایجاد تحریک در عصب می‌شود را باید بیماری دانست.

سیاتیک اشاره به کمر درد ناشی از مشکل عصب سیاتیک است. این عصب های بزرگ در دو طرف از کمر به پایین پشت هر ران قرار دارند. وقتی که زخمی یا فشاری بر روی عصب سیاتیک قرار می گیرد، می تواند درد در پایین کمر در ناحیه ران ها، باسن و پا ایجاد کند و تا ۹۰٪ از افراد بدون جراحی بهبود می یابند.

علت و دلایل

کوتاه شدن عضلات piriformis

در برخی موارد فشار وارد شده بر عصب سیاتیک و درد کشنده ای که از این فشار حاصل می شود در نتیجه کوتاه شدن و یا سفت شدن و منقبض شدن عضلات piriformis رخ می نماید. این امر یعنی کوتاه شدن طول عضلات piriformis، در نتیجه تنبلی و در نتیجه به کار گرفته نشدن این عضلات که معمولا در زندگی عادی با فشار چندانی درگیر نمی شود حادث می شود.

کم شدن فاصله بین مهره

در برخی موارد نیز به دلیل کم شدن فاصله بین مهره ها فشار بر روی رشته های عصبی وارد می شود و همین فشار نیز به درد شدید در ناحیه کمر و پشت ران ها می انجامد.

این حالت در میان وزنه براداران و در میان کسانی با تمرین با وزنه سر و کار دارند و حرکاتی همانند اسکوات و دیگر حرکات تمرینی سنگین که فشار عمودی شدید بر مهره ها وارد می کنند را به صورت منظم در برنامه دارند شایع تر از دیگر افراد بوده است.

از این رو گفته می شود که پس از تمرینات سنگین همانند پرس های سنگین سرشانه و اسکوات پا و حرکاتی همانند یک ضرب و دو ضرب وزنه برداری که در تمامی این حرکت تمرینی فشار شدیدی بر روی مهره های کمری اعمال شده و زمینه برای کم شدن فاصله بین مهره ها فراهم تر می شود حرکات کششی که آویزان شدن از میله بارفیکس را می توان سر سلسله این کشش ها دانست باید اجرا شود و در صورتی که به این توصیه ساده توجه نداشته باشید ممکن است پس از چند سال به این دردها دچار شوید و از تمرین و از زندگی ساقط شوید.

 جابجا شدن مهره ها

در برخی موارد نیز در اثر وارد شدن ضربه های ناگهانی که معمولا در جریان اجرای انفجاری حرکات تمرینی و در جریان پرتاب های یک ضرب و دو ضرب و همچنین در جریان تصادفات رانندگی نیز رخ می دهد مهره ها کمری جابجا می شوند و همین جابجایی نیز موجب وارد شدن فشار شدید بر اعصاب شده و همین فشار نیز دردهای شدید را سبب می گردد.

 بیرون زدگی دیسک ها

در برخی موارد نیز دیسک هایی که بین مهره ها قرار دارند به دلیل فشار و ضرباتی که ممکن است به صورت عمودی و حتی افقی به ستون فقرات وارد شده باشد از موقعیت خود خارج شده و فرد به اصطلاح دچار بیرون زدگی و هرنی دیسک می شود و همین مسئله نیز فشار شدیدی بر اعصاب این ناحیه وارد می کند و نتیجه این امر نیز به صورت درد شدید در ناحیه کمر و پشت ران ها بروز می کند.

این بیرون زدگی علاوه بر فشارهای ناگهانی و علاوه بر تصادفات ممکن است در نتیجه فشارهای خفیف ممتد و ادامه دار که در طول سالیان دراز بر این عضلات وارد می شود نیز رخ داده باشد که این حالت در مورد کسانی که کارهای بدنی سنگین و سخت داشته و یا تمرینات مداوم ولی نه چندان محتاطانه و نه چندان سنجیده دارند بروز می کند.

تحلیل رفتن عضلات

صد البته در این میان افرادی که در برخی نقاط بدن به دلیل کم کاری این نواحی دچار به تحلیل رفتن عضلات هستند بیشتر از افرادی که عضلاتی متناسب و قدرتمند دارد در معرض بروز دردهای سیاتیک هستند و افرادی که ورزش های منظم می کنند به دلیل اینکه از عضلات قدرتمندی برخوردار هستند در صورتی که رعایت احتیاطات لازم را بکنند در قیاس با افراد معمولی کمتر دچار این مشکلات می شوند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”
مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره