در نیامدن موهای صورت در پسران

post_image

اگر خوب به دوروبر خود نگاه کنید متوجه در نیامدن موهای صورت در پسران می شوید. برخی از پسران و مردان موی زیادی در صورت و بدن خود ندارند یا برخی از آنان شاید اصلا ریش و سبیل درنیاورند. بد نیست بدانید هورمون‌های مردانه مانند هورمون تستوسترون در زمان بلوغ در پسران (که معمولا در ۱۳ تا ۱۷سالگی اتفاق می‌افتد) ترشح می‌شود و در اثر آن موهای کرکی در نواحی خاصی که گیرنده تستوسترون دارند به موهای مردانه و نهایی تبدیل می‌شوند. این نواحی شامل ریش و سبیل درصورت، قسمت‌های جلوی سینه، کتف‌ها و تنه است که با رسیدن به سن بلوغ این موها از حالت کرکی تبدیل به موهای نهایی می‌شوند. یعنی به موهایی تبدیل می‌شوند که دوره رشد طولانی دارند و حتی حدود یک سانتی‌متر در ماه می‌توانند رشد کنند. اما گاهی در برخی از پسران موهای کرکی و اولیه تبدیل به موهای مردانه و نهایی نمی‌شوند.

علت در نیامدن موهای صورت در پسران

درآمدن موهای صورت یا ریش یکی از علایم بلوغ در پسرها می‌باشد اما به ندرت در بعضی پسر ها ریش درنمی‌آورد و یا ریش‌های بسیار کم‌پشت و تنکی دارد. علت‌های مختلفی برای این پدیده وجود دارد. در نیامدن موهای صورت در جنس مذکر می تواند دو منشأ داشته باشد. یکی اینکه اصلا فولیکول مویی وجود نداشته باشد. مثل هیپوتریکوزیس ارثی چنین مشکلی وجود دارد و به طور ژنتیکی در بعضی از پسران و مردان خانواده، قسمتی از ریش‌های فرد درنمی‌آید.

در نیامدن موهای صورت در پسران بیشتر به این دلیل است که فرد هنوز بالغ نشده است و مشکل هورمونی دارد. اگر رشد موها تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی به تاخیر افتد، والدین باید با توجه به این موضوع، فرزند خود را نزد متخصص غدد ببرند تا پس از بررسی‌ها اگر مشخص شود هنوز به بلوغ نرسیده است یا مشکل کم کاری غدد جنسی دارد، درمان شود. گاهی مشخص می‌شود که فرد بالغ شده است و آثار دیگر بلوغ مانند رشد عضلات بدن، افزایش میل جنسی و دو رگه شدن صدا را دارد اما موهای نواحی که گفته شد در وی رشد نکرده است. اولین دلیلی که مطرح است مساله هورمونی است که باید مدنظر قرار گیرد و اگر هورمون‌ها دچار اختلال است، باید درمان شود.

علت دیگر در نیامدن موهای صورت در پسران، مساله نژادی و ارثی است چرا که برخی از نژادها مثل نژادهای زرد و آسیای میانه نژادهایی کم مو هستند.

یکی دیگر از علل در نیامدن موهای صورت در پسران هم مساله ارث است که برخی به صورت وراثتی در جاهایی از نواحی بدن کم مویی دارند. اما اگر هر سه این عوامل رد شود، مشخص می‌شود که مشکل کم مویی به عنوان صفتی بدون علت شناخته می‌شود چرا که رشد نکردن مو با تیپ مردانه علت مشخصی ندارد.

در غالب این موارد در قسمت‌های فاقد ریش، فولیکول مو اصلا وجود ندارد و لذا هیچ درمانی نمی‌تواند باعث رشد مو شود و تنها راه‌حل کاشت مو می‌باشد .

موهای زیر بغل وعانه تنک وکم پشت بود ، وموهای صورت (ریش ) سینه ، بالای شکم وکمر وجود نداشته یا بسیار کم است .

علائم در نیامدن موهای صورت در پسران

حال اگر کمبود تستوسترون بعد از بلوغ رخ دهد، بیمار ممکن است فقط از کاهش میل جنسی و اختلال عملکرد جنسی و نیز کاهش یافتن انرژی شکایت کند. در بیماران بالغ شده‌ای که دچار کمبود خفیف هورمون‌های مردانه می‌شوند یا در مواردی که این کمبود تازه‌ ایجاد شده باشد، موهای صورت یا بدن چندان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند زیرا پس از درآمدن ریش، تنها میزان اندک آندروژن (هورمون مردانه) برای حفظ آن کافی است و به همین دلیل است که افرادی که تغییر جنسیت از مذکر به مونث می‌دهند، علی‌رغم اینکه تحت درمان با هورمون های زنانه قرار می‌گیرند، اگر چه رشد موهای صورت‌شان کمتر می‌شود اما تقریبا در همه موارد لازم است برای رفع موهای صورت از لیزردرمانی استفاده نماییم. البته در مواردی که فرد به طور طولانی‌مدت از هورمون های مردانه محروم باشد، رشد موهای صورتش کمتر شده و نیاز به اصلاح کردن صورتش کمتر می‌شود.

درمان در نیامدن موهای صورت در پسران

افرادی که از کم‌پشت بودن موهای صورت و ریش رنج می‌برند، در ابتدا باید تحت بررسی هورمونی توسط متخصص غدد درون‌ریز قرار بگیرند و تا مشکلات هورمونی احتمالی بررسی شده و تحت درمان قرار گیرند و در ضمن معاینه توسط متخصص پوست و مو برای بررسی موهای سر، دندان‌ها و علایم جنسی ثانویه می‌تواند برای تشخیص سندرم‌های خاص مفید باشد. افرادی که به طور ارثی دچار تنک بودن ریش هستند، معمولا از نظر سایر مسایل هیچ مشکلی نداشته و قدرت جنسی آنها نیز تفاوتی با سایر افراد ندارد.

اغلب کسانی که مشکل در نیامدن موهای صورت در پسران را دارند با تراشیدن ریش، این نقص را تقریبا غیرقابل مشاهده می‌کنند ولی کسانی که اصرار به بلند کردن محاسن دارند، اگر در زمان معاینه توسط متخصص پوست موهای کرکی قابل مشاهده باشد، مصرف داروی ماینوکسیدیل موضعی ممکن است موهای ریز را درشت‌تر کند ولی در مواردی که هیچ مویی وجود نداشته باشد، معمولا درمانی به جز کاشت مو وجود ندارد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” کم کاری غدد جنسی مردان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه در نیامدن موهای صورت در پسران مطالعه فرمایید.

منبع: دکتر ملکی. هایپر کلابزدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *