درمان کم خوابی در دیابت

post_image

کیفیت ضعیف خواب در افراد مبتلا به دیابت با کنترل ضعیف قندخون در این افراد همراه است. افرادی که کنترل خوبی بر مقدار قند خونشان ندارند، بیشتر مستعد ابتلا به عوارض دیابت هستند و کیفیت زندگی این افراد پایین و امید به زندگی در این افراد کاهش می یابد. افراد مبتلا به دیابت دچار اختلالات خواب شدیدتری نسبت به سایر افراد هستند و کم خوابی عاملی است که این افراد را در معرض ابتلا به سایر بیماریها قرار می دهد. اختلالات خواب نظیر ، آپنه انسدادی خواب در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار شایع است که با درمان کم خوابی در دیابت تا حدی این اختلالات کنترل می شوند.

توجه به این نکته که علل اختلال خواب در دیابت چند فاکتوری می باشند در درمان موفقیت آمیز اختلال خواب در دیابت خیلی موثرمی باشد. در مورد کم خوابی در افراد دیابتی می توان علاوه بر درمان دارویی ازدرمانهای آرام سازی نیز استفاده کرد.

اقدامات لازم برای درمان کم خوابی در دیابت

۱-در یک ساعت مشخصی به رختخواب بروید حتی در تعطیلات.

۲-رختخواب خود را آرام، تاریک و راحت درست کنید.

۳-از رختخواب برای تماشای تلویزیون و یا انجام کار دیگری استفاده نکنید.

۴-از مصرف نیکوتین، کافئین و الکل۶-۴ ساعت قبل از خواب بپرهیزید.

۵-قبل از خواب چرت نزنید.

۶- می توانید قبل از خواب حرکات آرام سازی بدن داشته باشید اما از انجام حرکات سنگین ورزشی بپرهیزید.

۷- می توانید ۱۵ دقیقه قبل از خواب کتاب بخوانید.

۸- اگر ۱۵دقیقه بعد از رفتن به رختخواب خوابتان نبرد، با خود کلنجار نروید. بلند شوید و به انجام کاری مثل کتاب خواندن و یا تماشای تلویزیون خود را مشغول کنید و هر گاه احساس خواب آلودگی کردید به رختخواب خود برگردید.

۹- از خوردن و آشامیدن درست قبل از خواب بپرهیزید. به جز کسانی که به دستور پزشک بایستی قبل از خواب چیزی بخورند.

۱۰- خوابیدن خود را در الویت قرار دهید و اجازه ندهید ادامه فعالیتهای روزانه جایگزین آن شود.

در مورد بی خوابی های ناشی از مشکلات تنفسی علاوه بر اقدام به کاهش وزن ، برای درمان دارویی از پزشک خود کمک بگیرید. در مورد درد ساق پا و گرفتگی های عضلات پا، نیز می توانید از داروهای تجویزی پزشک خود استفاده کنید. با کنترل قندخون نیز می توان از دفعات رفتن به دستشویی کاست و با حرکات آرام سازی نیز می توان از یک خواب با کیفیت بهتر بهره جست.

برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند، بکار بردن درمان های مداخله ای کم خوابی (چه درمان انسدادی خواب چه درمان بی خوابی) می تواند به کنترل بیماری دیابت در این افراد کمک کند. در حقیقت بهبود کیفیت خواب در افراد دیابتی همانند ابزار قدرتمندی مثل دارو برای درمان دیابت نوع ۲ است.

بهبود کیفیت خواب در افراد دیابتی دارای تاثیری مشابه با استفاده از داروهای ضد دیابت است. درمان کم خوابی در دیابت یا مقاومت مزمن به انسولین می تواند در بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ موثر باشد، زیرا به آنها کمک می کند تا بهتر بتوانند به کنترل قند خون خود بپردازند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” اختلالات خواب در دیابت ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ” دیابت و عوارض آن ” مطالعه فرمایید.

منبع: موسسه طبرستان. کلینیک مجازی دیابتدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *