post_image

 چاقی، امروزه بعنوان دومین علت مرگ قابل پیشگیری پس از سیگار معرفی شده است. رشد روز افزون آمار نازایی به علت اضافه وزن در کشور به حدود ۱۷% جمعیت کشور در سال ۸۸ (حدود ۱۲ میلیون نفر). لزوم توجه به پیشگیری و درمان چاقی برای درمان نازایی را مطرح می­کند. در مواردی که این اضافه وزن به مرز چاقی مفرط می­رسد. تقریباً تنها راه درمان موجود، جراحی است. اما واضح است برای دستیابی به نتیجه­ ی مطلوب و اجتناب از افزایش وزن مجدد. تغییر در نگرش و سبک زندگی (تغذیه مناسب و فعالیت فیریک منظم و …) امری ضروری و لازم الاجرا است. چنانچه پزشک شما بر این عقیده باشد که شما دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، تاریخچه پزشکی و سلامتی شما را با تمام جزئیات مرور خواهد کرد و برخی آزمایش‌ها و تست‌ها را توصیه می‌کند. چنین اقداماتی کمک به تایید تشخیص‌ها و یافتن علل ایجاد کننده چاقی و نیز هر نوع عوارض مرتبط می‌کنند.

چاقی معضلی در همه کشورهای جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه بوده و به شدت رو به افزایش است. دلیل آن نیز کاهش فعالیت‌های بدنی به دنبال ماشینی شدن سبک زندگی و افزایش میزان استفاده از غذاها و میان وعده‌های ناسالم و پرکالری است. افزایش چاقی باعث گسترش شدید دیابت و پیامدهای این بیماری بر چشم، کلیه، قلب و … می‌شود. همچنین بالا رفتن ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی که مستقیما با چاقی در ارتباط هستند.

گسترش چاقی و نازایی زنان در کیفیت زندگی موثر است. با کاهش کیفیت زندگی افراد در سنین میانسالی و کهنسالی طول عمر به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد بنابراین باید به کاهش میزان چاقی در جامعه کمک کنیم. در صورتی که از چاقی افراد جلوگیری نکنیم در مهار دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی نیز موفق نخواهیم بود. اصلاح شیوه زندگی موثرترین راه برای کاهش چاقی است و راه‌های دارویی و جراحی نیز تاثیر زیادی در لاغری دارد ولی میزان موفقیت آن به اندازه سبک زندگی صحیح نیست.

چاقی و نازایی زنان

زنان چاق پیش از درمان نازایی باید لاغر شوند. طبق اعلام انجمن نازایی انگلیس زنانی که شاخص وزن بدن شان ۳۶ (BMI) و بیشتر از آن است باید از درمان نازایی منع شوند. زنانی که کاهش وزن دارند یا چاق (BMI بالاتر از ۲۹) هستند باید پیش از آغاز درمان وزن کم کنند. اضافه وزن داشتن، مادر و کودک را در معرض خطر دیابت ، فشار خون بالا و دیگر مشکلات قرار می دهد البته این اخطار فقط به زنانی که مشکل اضافه وزن دارند داده شده است. انجمن نازایی انگلیس به همه زنانی که در این شرایط قرار دارند توصیه کرده است پیش از اقدام به درمان نازایی مشکل چاقی و اضافه وزن خود را برطرف کنند.

پیشگیری از نازایی با درمان چاقی

راه‌های زیادی برای درمان چاقی و رسیدن به وزن سلامت وجود دارد . نوع روش درمانی بستگی به سطح چاقی شما، وضعیت کلی سلامتی شما و میزان اراده و میل شما در شرکت در برنامه کاهش وزن دارد . روش های درمان چاقی عبارتند از:

  • رژیم غذایی
  • ورزش و فعالیت بدنی
  • تغییرات رفتاری
  • داروهای تجویزی جهت کاهش وزن
  • جراحی

معمولاً درمان چاقی برای درمان نازایی از طریق تغییراتی در سبک زندگی (تغییر رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و تغییرات رفتاری ) امکان پذیر است. در موارد بسیار جدی و با اصلاح شیوه زندگی از دارو درمانی و جراحی نیز به عنوان درمان کمکی استفاده می‌شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” ارتباط چاقی و نازایی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان چاقی برای درمان نازایی مطالعه فرمایید.

منبع: راستینه. دکتر آذرفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره