post_image

حاملگی تاثیرات عمده ای بر تنظیم عملکرد تیروئید زنان سالم و مبتلا به اختلالات تیروئید دارد. این اثرات باید به خوبی شناخته، بدرستی ارزیابی و تفسیر و بطور صحیح اداره شوند. در زنانی که در مناطقی با کمبود ید زندگی می کنند، اغلب هیپوتیروکسینمی و تمایل به تشکیل گواتر و پرکاری تیروئید در حاملگی اتفاق می افتد. در بین علائم پرکاری تیروئید در بارداری، اختلالات بارز کلینیکی در عملکرد غده تیروئید احتمالاً شایع تر بوده و در ۲ تا ۳ درصد حاملگی ها اتفاق افتاده اما موارد تحت بالینی اغلب بدون تشخیص و درمان پرکاری تیروئید در بارداری باقی می ماند.

نشانه های پرکاری تیروئید در بارداری

شایعترین نشانه پرکاری تیروئید در بارداری، گواتر است. البته گواتر در اثر گره تیروئید یا سرطان تیروئید نیز ایجاد می شود. دومین علامت بیماران تپش قلب شدید و مداوم است. سومین علامت پرکاری تیروئید در زنان باردار، کاهش وزن است به طوری که این افراد تعریق شدیدی دارند و به هیچ وجه اضافه وزن پیدا نمی کنند. علی رغم این که اشتهای آن ها زیاد است.

ریزش مو نیز از دیگر علایم پرکاری تیروئید در بارداری است. البته قبل از دوران بارداری نیز ممکن است دوره عادت ماهیانه قطع شود و بیمار فکر کند که باردار است. بیرون زدگی و خیره شدن چشم نیز از دیگر علائم پرکاری تیروئید در بارداری است. لرزش شدید در دست نیز از علائم پرکاری تیروئید است.

وقتی این مادران زایمان می کنند، شدت بیماری افزایش می یابد چون در طول دوران بارداری به علت هورمون های استروژن بیماری کمی دارای آرامش است. اما مادری که با علائم تیروئید پرکار باردار شده، ممکن است دچار سردرگمی شود که داروهایش را در این دوران استفاده کند یا نه.

دارودرمانی پرکاری تیروئید

متی مازول دارویی است که این بیماران قبلا مصرف می کردند. در سه ماهه اول دیگر این دارو توصیه نمی شود چون یک سری عوارض جدی روی جنین دارد. پس پروپیل تیواوراسیل جایگزین این دارو می شد که ثابت شده روی جنین اثر منفی ندارد. بعد از سه ماهه اول بارداری متی مازول دوباره جایگزین پروپیل تیواوراسیل می شود. اگر بیمار سه یا چهار قرص در روز قبل از بارداری مصرف می کرده، در دوران بارداری دوز دارو کاهش یافته و به نصف یا یک قرص در روز تقلیل می یابد.

یکی از درمان های پرکاری تیروئید دادن ید رادیواکتیو یا اسکن است البته این روش ها در دوران بارداری ممنوع است بنابراین بیماری که دچار پرکاری تیروئید باید پزشک را در جریان بارداری اش قرار دهد تا این روش ها برایش تجویز نشود. اگر هم بیماری شدید بود، باید کنترل شده و بعد اقدام به بارداری کرد.

بیماری پرکاری تیروئید علل متفاوتی دارد؛ از اختلالات مربوط به مصرف ید (که عامل پیش ساز این هورمون است) گرفته تا بیماری هایی که سیستم ایمنی را درگیر کرده و منجر به پرکاری غده تیروئید یا تیروتوکسیکوز می شود.

به هر حال چنانچه خانمی قبل یا حین بارداری متوجه بیماری پرکاری تیروئید در بارداری گردد باید داروی مناسب که به جنین آسیبی نرساند استفاده کند و تحت نظر یک متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد به درمان پرکاری تیروئید در بارداری بپردازد، زیرا در دوران بارداری کنترل دقیق این بیماری به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از بارداری بسیار مشکل است. از طرفی این هورمون در رشد و نمو مغزی جنین موثر است و اختلال در کارکرد آن منجر به آسیب به جنین می شود.

برای آشنایی با ” کم کاری تیروئید در بارداری ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: بهداشت زنان. پرشین پرشیا. افکار نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره