درمان نگهدارنده هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

post_image

هیپرپلازی مادرزادی غده آدرنال  Congenital Adrenal Hyperplasia خانواده ای از بیماری های ژنتیکی هستند که در اثر نقص آنزیم هایی که در مراحل بیوشیمیایی تولید کورتیزول از کلسترول نقش دارند، ایجاد می شوند. این آنزیم ها در غدد آدرنال فعالیت می کنند.
تولید بیش از حد آندروژن در مبتلایان به این بیماری باعث ظاهر شدن صفات مردانه و در برخی موارد نیز از دست دادن نمک می شود. این بیماری به دو نوع کلاسیک و غیر کلاسیک (NC) تقسیم می شود. در نوع کلاسیک نقص آنزیمی شدیدتر است و باعث بروز علائم بیماری مانند مردانه شدن دستگاه تناسلی خارجی در دختران در بدو تولد می شود. نوع کلاسیک بیماری CAH را به دو نوع از دست دهنده نمک و بروز صفات مردانه به تنهایی تقسیم می کنند.

درمان نگهدارنده هیپرپلازی مادرزادی غده آدرنال

پس از اینکه بیمار وضعیت ثابتی پیدا کرد با ادامه درمان با هیدروکورتیزون از افزایش آندروژن توسط آدرنال پیشگیری می شود . داروی انتخابی هیدروکورتیزون استات میباشد که با دوز ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم به ازای هر متر مربعسطح بدن در روز در دو تا سه دوز منقسم تجویز می شود . بیمار بایستی به انداره کافی کلرو سدیم (نمک طعام) دریافت کند.
همچنین برای تأمین مینرالوکورتیکوئید از فلودروکورتیزون یا فلورینف استفاده میشود. بیمار بایستی هیدروکورتیزون را برای تمام عمر مصرف کرده و در شرایطی مانند عفونتها و عمل جراحی مقدار آن را افزایش دهد.
برای بهتر شدن پیش آگهی این بیماران بخصوص از نظر رشد طولی هنگام بلوغ از ضد آندروژن(متوقف کننده آروماتاز) و همچنین هورمون رشد با یا بدون آگونیست هورمون مترشحه لوتئال استفاده میشود.

تهیه وتنظیم: دکتر دهقان منشادی فوق تخصص-غدد متابولیسم ورشد

برگرفته از کتاب مرجع طب غدد ویلیامز وکتاب مرجع نلسون ۲۰۱۱دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *