درمان نداشتن ریش و سبیل آقایان

post_image

رشد موهای صورت شامل موهای ریش و سبیل جز صفات ثانویه جنسی در مردان است که پس از بلوغ صورت میگیرد . در فرهنگها ، سنتها و مذاهب مختلف ریش و سبیل اهمیت زیبایی شناختی ، اجتماعی و مذهبی متفاوتی دارد. بر همین اساس درمان نداشتن ریش و سبیل در آقایان و یا ریش و سبیل کم پشت در افراد و شرایط اجتماعی مختلف اهمیت یکسانی ندارد.

رشد مو در ناحیه صورت آقایات تحت تاثیر دو عامل اصلی می باشد اول وجود یا عدم وجود فولیکولهای مو و دوم میزان اثر هورمون های جنسی مردانه. هر کدام از این دو عامل ممکن است تحت عوامل ژنتیکی یا محیطی قرار گیرند. در مردانی که فولیکولهای موجود نداشته باشد و یا در مردانی که فولیکولهای مو تحت تاثیر هورمونها قرار نگیرند(به علل کاهش سطح هورمونهای بدن و یا حساس نبودن گیرنده های هورمونی فولیکولها) موها رشد نخواهند کرد.

ارتباط ژنتیک و رویش ریش و سبیل آقایان

در واقع رویش موی صورت، به زمان شروع رویش آنها در دوران بلوغ بستگی دارد. بنابراین هم مقدار و مکان رویش مو و هم کیفیت موی صورت، بر اساس ژنتیک استوار است. بعضی مردان موهای ضخیمی دارند و مدت کوتاهی پس از شروع بلوغ یا درمان با تستوسترون، دارای صورت پُرمویی می‌شوند، در حالی که عده‌ای دیگر، هرگز موی کاملی در صورت خود ندارند و بعضی فقط در قسمت چانه و اطراف آن مو دارند. بعضی ممکن است دچار طاسی در قسمت ریش باشند و یا ریش آنها به صورت تکه‌ای (Patchy) درآید. این الگو ارتباطی مستقیم با ویژگی‌های ژنتیکی دارد و ممکن است ارتباطی با نسبت پدری فرد نداشته باشد، یعنی در حالت پُرمویی پدر یا برادر، این مسئله رد نمی‌شود.

راه های درمان کم پشتی ریش و سبیل آقایان

با توجه به زمان رویش مو پس از شروع درمان با تستوسترون، افراد به اشکال متفاوتی به درمان پاسخ می دهند. به‌طور کلی موی صورت، در طی چند سال ضخیم می شود و غالبا در پسران چند سال طول می‌کشد تا پس از شروع بلوغ، موهای ضخیم و پُرپشتی در صورتشان داشته باشند.

گاه ممکن است در فردی عدم رویش موی صورت ناشی از کمبود هورمون های جنسی باشد . در این افراد استفاده از این هورمون می تواند سبب رویش موی صورت شود . البته در این حالت ویژگیهای دیگر مردانه در فرد هم تحت تاثیر خواهد بود . زیرا وجود هورمون مردانه برای رشد آندام تناسلی ، رویش موهای ناحیه شرم گاهی و زیر بغل ، مردانه شدن صدای فرد ، عضلانی شدن اندام ها و … ضروری است و در صورت کمبود این هورمون در بدن تمامی ویژگیهای مردانه در فرد تحت تاثیر قرار می گیرد .یعنی در این افراد دیگر صفات و ویژگیهای مردانه هم با نقصان مواجه است . برای معاینه و بررسی می توانید به فوق تخصص غدد ( ترجیحا غدد اطفال ) مراجعه نمایید .

در آن دسته از مردان که به علت عدم وجود فولیکولهای مو، ریش و سیبیل ندارند؛ امکان رشد موها وجود نخواهد داشت و تنها راه درمانی کاشت ریش خواهد بود . در دسته دوم کسانی که سطح هورمونی پایین داشته باشند با درمان مقتضی مشکلات هورمونی امکان رشد موها وجود دارد. در افرادیکه سطح هورمونهای بدن طبیعی است و تنها مشکل در سطح گیرنده های موی صورت است استفاده از داروهای موضعی ضد ریزش مو به رشد موها کمک خواهد کرد و نیازی به کاشت ریش و سبیل نیست . این نوع درمانها تنها در موارد کمبودهای هورمونی نداشتن ریش و سبیل مردان کاربرد دارند و در مواردیکه شخص دچار کمبود هورمونی نیست ، استفاده از هورمونهای جنسی مردانه برای درمان نداشتن ریش و سبیل آقایان تنها موجب بروز عوارض این هورمونها خواهد شد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درنیامدن موهای صورت در پسران ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان نداشتن ریش و سبیل آقایان مطالعه فرمایید.

منبع: تبیان. نیک صالحی. دکتر حسن زاده

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره