درمان ناتوانی جنسی

[sbu_post_image]

آپومورفین به صورت خوراکی برای درمان نعوظ، به خصوص در ناتوانی های جنسی که علت روانی دارند، توصیه می شود. به صورت قرص های زیر زبانی است و عوارضی همچون تهوع، استفراغ و خواب آلودگی دارد. به دلیل عوارض ناخوشایند و اثر ضعیف، کمتر از ویاگرا استفاده می شود.

فنتولامین هم به شکل خوراکی و هم تزریق در آلت استفاده می شود. در ناتوانی های جنسی خفیف تا 40% تاثیر دارد.

یوهیمبین از قدیم برای تقویت قوای جنسی مصرف می شده است. این دارو از پوست درخت Yohimbe استخراج می شود و در افراد مبتلا به ناتوانی جنسی با منشا جسمی(مثل قطع نخاع) مفید است.

ترازودون در اصل داروی ضد افسردگی است اما روی نعوظ هم اثر دارد.

انواع داروهای تزریقی برای درمان ناتوانی جنسی

چهار نوع دارو برای تزریق داخل اجسام غاری آلت استفاده می شوند: پاپاورین، فنتولامین، پروستاگلاندین E1 یا آلپروستادیل از اولین داروهایی هستند که از سال 1997 برای درمان ناتوانی جنسی استفاده شدند. سرنگ آماده آن به نام Coreject در بازار موجود است. این دارو موجب گشادی رگ های آلت می شود. سرعت شروع اثر بسیار بالا است و حداکثر تا 3 بار در روز قابل استفاده است. تزریق این دارو به تنهایی تا 70% موارد موثر است. در صورتی که باز هم نعوظ ایجاد نشد، از تزریق ترکیب آن با فنتولامین و پاپاورین استفاده می شود که تا 90% جواب می دهد.

هر چند داروهایی تزریقی میزان تاثیر زیادی دارند اما به دلیل درد ایجاد فیبروز در محل تزریق و هزینه زیاد اغلب افراد از همان داروهای خوراکی استفاده می کنند و تنها در صورت عدم موفقیت بر اینها روی می آورند.

تجویز دارو از طریق مجرای آلت یا پیشابراه

یک ترکیب صناعی پروستاگلاندین E1 به نام MUSE در سال 1996 برای درمان ناتوانی جنسی معرفی شد که نیاز به تزریق در جسم غاری ندارد و فقط آن را توسط یک اپلیکاتور وارد مجرای آلت می کنند. سپس آلت را چند دقیقه می مالند تا دارو جذب شود. این دارو هم در بسیاری از افراد میزان زیادی در ایجاد نعوظ موثر است اما در بعضی کاملاً ناموفق است. ALBRA هم ترکیب دوگانه دیگری از پروستاگلاندین E1 (آلپروستادیل) و پرازوسین است که به نعوظ کمک می کند. مشکل این ترکیب ها، شروع اثر کندتر و عدم قطعیت در ایجاد نعوظ است.

برچسب های پوسته و پمادها

این برچسب ها روی کلاهک آلت چسبانده می شوند و فعلاً در دست تحقیق قرار دارند. نمونه آنها برچسب پوستی مینوکسیدیل سولفات، پمادهای اکسیدنیترو، آلپروستادیل و پاپاورین هستند.

آشنایی با درمان دارویی ناتوانی جنسی (کلیک کنید)

منبع: کتاب ناتوانی جنسی در مردان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره