درمان لنف ادم

lymph (6)

لنف ادم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود.لنف ادم اولیه به دلیل اختلال در عملکرد بافت های لنفاتیک ایجاد می گردد. لنف ادم اولیه ممکن است در بدو تولد ایجاد شود اما در بیشتر اوقات تاخیری است و بدون علت واضحی آغاز می شود.لنف ادم ثانویه شایعتر است و ناشی از جراحی و رادیوتراپی در طی درمان سرطان می باشد.علت لنف ادم ثانویه ممکن است در اثر آسیب به عروق لنفاوی به علت عفونت ,آسیب ناشی از تصادفات  … نیز رخ بدهد.

 لنف ادم سه مرحله دارد . در مرحله اول عضو متورم شده و حاوی مایع  دارای پروتئین است و معمولا با بالا بردن عضو ورم کاهش می یابد.اگر این مرحله بدون درمان باقی بماند لنف ادم وارد مرحله دوم شده و به دلیل افزایش بافت همبندی و چربی باعث سخت شدن و تغییرات پوستی و بافتی می شود.

مرحله سوم لنف ادم با افزایش شدید حجم عضو ,سخت شدن پوست ,ایجاد هیپرکراتوز و پاپیلوماتوز تظاهر می کند.عفونت به صورت سلولیت و باد سرخ به کرات در مبتلایان به لنف ادم رخ می دهد.عفونت به طور شایعی در بیماران مرحله دوم و سوم لنف ادم دیده می شود و هر بار ابتلا به عفونت باعث بدتر شدن وضعیت و تشدید ورم دست و پا می شود.

راه های درمان

موثرترین روش درمانی شناخته شده برای لنف ادم روش “درمان ضد احتقانی ” یا به طور اختصار CDT است.  CDTبه عنوان موفقیت آمیز ترین روش درمان لنف ادم در سراسر دنیا شناخته شده است. لنف ادم بعد از جراحی سینه و دیگر انواع لنف ادم به خوبی به این نوع درمان  غیر تهاجمی و غیر جراحی پاسخ می دهند.

CDT مجموعه ای از چند بخش شامل درناژ یا تخلیه لنف , بانداژچند لایه با باندهای مخصوص لنف ادم ,ورزش طراحی شده برای لنف ادم , مراقبت های پوستی می باشد.CDT معمولا به دو فاز تقسیم می شود. فاز درمانی که توسط درمانگر اجرا می شود و فاز نگه دارنده که شامل مراقبت های است که باید توسط بیمار ادامه یابد و به طور متوالی تحت نظر درمانگرمی باشد.

حتی در موارد لنف ادم های مزمن این روش بسیار موثر میباشد.البته چون این درمان وقت گیر ,طولانی مدت و نیاز به صبور بودن دارد بعضی از بیماران در ابتدا برای شروع این درمان مشکلاتی دارند اما با دیدن نتایج زودرس درمانی مشتاقانه آن را دنبال می کنند.

Pikto_KPEپمپ های فشاری

ماشین هایی هستند که لنف را از داخل بافت ها می دوشند.مشکل بزرگ در ارتباط با این پمپ ها اثر موقتی و ناپایدار آن هاست.از طرفی از آنجایی که مبتلایان به لنف ادم دست دچار تورم تنه هم میب اشند استفاده از این پمپ ها موجب تجمع بیشتر مایع در این نواحی می شود.

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره