درمان سندرم پیش از قاعدگی

[sbu_post_image]

سندرم پیش از قاعدگی به دليل حساسيت بدن نسبت به تغييرات هورموني رخ مي دهد. 10 الي 20 روز قبل از شروع قاعدگي، سطح هورمون هايي نظير پروژسترون و استروژن سريعا تغيير مي كند و باعث بروز علائمي نظير پف كردگي، كج خلقي، حساسيت بافت پستان و احساس خستگي در بعضي از خانم ها مي شود. تقريبا 90% از خانم ها علائم سندرم قبل از قاعدگی را قبل از شروع قاعدگي تجربه مي كنند و كمتر از 20% از خانم ها اين علائم را با شدت بيشتري دريافت مي كنند كه ممكن است عملكرد و روابط آنها را تحت تاثير قرار دهد.

روش های موثر در درمان سندرم پیش از قاعدگی

این سندروم اغلب نیاز به درمان خاصی ندارد اما برای افرادی که در این مدت خیلی اذیت می‌شوند یکسری توصیه‌ها وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

  • 10 روز قبل از شروع عادت ماهانه مصرف برخی از داروها و چربی‌های خاص می‌تواند باعث کاهش دردها شود؛ بنابراین بد نیست با متخصص زنان و زایمان خود در این زمینه گفت‌و‌گویی داشته باشید تا در صورت لزوم برای شما داروی لازم را تجویز کند.
  • برخی از داروهای گیاهی ایرانی هم در کاهش دردهای این دوران موثر هستند.
  • ویتامین E: مصرف یک روز در میان ویتامین‌‌E 400 میلی‌گرم می‌تواند تا حدود زیادی به کاهش این عوارض کمک کرده و به ویژه درد سینه‌ها را کاهش دهد؛ البته مراقب باشید چرا که ویتامین E از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است و مصرف زیاد آن می‌تواند باعث مسمومیت شود.
  • بهتر است در این دوران کمتر فلفل و ادویه‌جات مصرف کنید.
  • پیاده‌روی و ورزش‌هایی مانند یوگا هم به خاطر تمرکز و آرامشی که به شما می‌دهند در کاهش علائم این سندروم مفید هستند.

منبع: پارسی طب

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره