درمان دیابت با انسولین

[sbu_post_image]

درمان دیابت با استفاده از انسولین باید با دقت انجام شود. هرگز نباید نوع انسولین خود را بدون تجویز معالج تغییر دهید، به ویژه زمانی که از روش‌های دیگر مانند درمان گیاهی دیابت استفاده می‌کنید. همچنین، باید از داروخانه‌های معتبر خرید کنید و اطمینان حاصل کنید که تاریخ انقضای انسولین را بررسی کرده‌اید تا از تاریخ گذشته استفاده نکنید. هرگز انسولین تاریخ مصرف گذشته را تزریق نکنید.

سرنگ‌های مصرفی باید با نوع و غلظت انسولین شما هماهنگ باشند و برای سهولت کار، این سرنگ‌ها با رنگ‌های متفاوت مشخص شده‌اند. به عنوان مثال، سرنگ‌های انسولین u-100 دارای سر نارنجی هستند و روی پوشش استریل آن‌ها نیز u-100 ذکر شده است. این اقدامات به شما کمک می‌کند تا از انسولین به درستی و با دقت استفاده کنید و احتمال خطا را کاهش دهید.

نگهداری انسولین در منزل و در مسافرت

اگر درمان دیابت با انسولین به درستی انجام نشود، ممکن است اختلالات در اثر درمانی ایجاد شود. برای نگهداری و استفاده صحیح از انسولین، شیشه‌های انسولین اضافی را در یخچال نگهداری کنید و هرگز اجازه ندهید که انسولین یخ بزند. همچنین، انسولین مصرفی خود را پس از استفاده در یخچال نگهداری کنید. اگر یخچال در دسترس نیست، آن را در یک محیط خیلی سرد و دور از نور و گرما قرار دهید. هیچ وقت شیشه انسولین را تکان ندهید یا بالا و پایین نیندازید و با آن بازی نکنید، زیرا این کارها ممکن است باعث چسبندگی انسولین شود و یا باعث سرمازدگی آن شود.

در درمان دیابت با انسولین، باید از گرم شدن یا سرد شدن زیاد انسولین در هنگام مسافرت پرهیز کرد. به عنوان مثال، انسولین را در اتومبیل در شرایطی که ممکن است دمای آن بالا یا پایین شود، نگهداری نکنید. همیشه انسولین خود را همراه داشته باشید، به خصوص در سفرهای هوایی، آن را در کیف دستی خود قرار دهید و همراه خود حمل کنید. همچنین، می‌توانید یک کیف مخصوص برای حمل سرنگ، پنبه، الکل و انسولین خود تهیه کنید.

انتخاب محل تزریق انسولین

دانستن این که چرا و در چه محلی انسولین را در درمان دیابت با انسولین تزریق کنید امری است بسیار مهم که بایستی به آن توجه کافی مبذول کنید. قسمت بالایی که بر روی بازوها، ران ها، کپل، ناحیه کمر، و شکم مشخص شده با تقسیم بندی به صورت مربع های کوچک برای تزریق انسولین در درمان دیابت با انسولین می باشد. برای بعضی قسمت ها به کمک افراد خانواده نیاز دارید چون برای شما دسترسی به آن مشکل خواهد بود. هر مربع محل جدیدی است برای تزریق انسولین روزانه در درمان دیابت با انسولین و بایستی حتماً در محل تعیین شده تزریق را انجام دهید. توجه به این امر پوست و قسمت های چربی دار بدن و عضلات را سالم نگه می دارد. برای هر تزریق روزانه محل جدیدی را انتخاب کنید و یک محل را حتی دوبار هم استفاده نکنید.

در درمان دیابت با انسولین به طور منظم از یک قسمت بدن که برای تزریق مشخص شده شروع کنید. مربع ها را به صورت حرکت ساعت (به طرف راست) آغاز کرده و یا بر خلاف حرکت عقربه های ساعت (از طرف چپ) مورد استفاده قرار دهید و تمام مربع های یک محل را مثل (بازوها) را قبل از این که به قسمت دیگر مشخص شده تغییر دهید تمام کنید. (مثل استفاده از دستها قبل از رفتن به قسمت مشخص رانها و یا بالعکس). این مسئله به تنظیم قند خون شما و درمان دیابت با انسولین کمک می کند چون محل تزریق در جذب انسولین و تنظیم قند خون تأثیر به سزایی دارد. اگر در روز برای درمان دیابت با انسولین دو مرتبه انسولین تزریق می کنید، برای تزریق دوم محل (مربع) جدیدی را انتخاب کنید در همان قسمت باز هم حرکت شما می تواند از بالا به پایین، از پایین به بالا و یا از راست به چپ، یا چپ به راست باشد. هرگز بدون نظم و سیستم مشخص از یک محل به محل دیگر حرکت نکنید زیرا به خاطر داشتن محل تزریق بدون سیستم مشخص در درمان دیابت با انسولین مشکل خواهد بود و به پوست صدمه می زند. هنگامی که تمام مربع های یک قسمت را استفاده کردید به قسمت دیگر مراجعه کنید و دو مرتبه همان سیستم را برای درمان دیابت با انسولین ادامه دهید.

نکات مهم که بایستی به خاطر بسپارید:

درمان دیابت با انسولین نیازمند رعایت نکات مهمی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

– زمان تزریق انسولین را با توجه به وعده‌های غذایی خود منظم نگه دارید. همچنین، مقداری که پزشک شما تجویز کرده است را تزریق کنید.

– در درمان دیابت با انسولین، باید انسولین را هر روز تزریق کنید، حتی اگر چیزی نخورده‌اید، مگر این که پزشک شما دستور دیگری داده باشد.

– اگر به دلایلی لازم است برنامه روزانه تزریق انسولین و یا مقدار آن را تغییر دهید، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

– قبل از تزریق انسولین، تاریخ انقضای آن را چک کنید.

– برای هر تزریق، محل جدیدی (مربع) را انتخاب کنید تا از ایجاد زخم و التهاب در محل تزریق جلوگیری شود.

– در درمان دیابت با انسولین، باید تعادلی بین ورزش، تغذیه و تزریق انسولین حفظ شود. فعالیت زیاد و غذای کم می‌تواند باعث پایین افتادن ناگهانی قند خون شود، در حالی که غذای زیاد و فعالیت کم یا فقط غذای زیاد می‌تواند میزان قند خون را افزایش دهد.

– در درمان دیابت با انسولین، مقدار انسولین تزریقی و زمان آن را در دفترچه‌ای یادداشت کنید تا بهتر بتوانید آن را کنترل کنید.

با رعایت این نکات، می‌توانید در درمان دیابت با انسولین بهتر عمل کنید. همچنین، در صورت بروز هرگونه مشکل یا سوال، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

مصرف قرص های دیابت

قرص های دیابت در درمان دیابت با انسولین مثل انسولین عمل نمی کنند، فقط افراد مبتلا به دیابت نوع دوم می توانند از این قرصها استفاده کنند. این داروها را به نام داروی کاهش دهنده ی قند خون (ORAL Hypogliycemic) هم می نامند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان مرض قند ” و ” روشهای درمان دیابت با انسولین ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان دیابت مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب جدیدترین روش های کنترل دیابت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره