درمان دیابت با انسولین

post_image

در درمان دیابت با انسولین هرگز، هنگامی که از درمان هایی مانند درمان گیاهی دیابت استفاده می کنید، نوع انسولین را تغییر ندهید مگر با تجویز پزشک معالج. توجه کنید که داروخانه به شما انسولین تاریخ گذشته ندهد. خودتان روی جعبه و تاریخ آن را بررسی کنید. هرگز انسولین تاریخ مصرف گذشته را تزریق نکنید. درجه بندی سرنگهای مصرفی بایستی با نوع و غلظت انسولین شما هماهنگی داشته باشد و این سرنگها را برای سهولت کار شما با رنگهای متفاوت مشخص کرده اند مثل انسولین u-100 سر نارنجی داشته و بر روی پوشش استریل آن u-100 ذکر شده است.

نگهداری انسولین در منزل و در مسافرت

اگر در درمان دیابت با انسولین، نگهداری و استفاده از انسولین به طور صحیح انجام نشود اختلال در اثر درمانی آن به وجود می آید. شیشه های انسولین اضافی را در یخچال نگهداری کنید. هرگز نگذارید که انسولین یخ بزند. انسولین مصرف روزانه خود در درمان دیابت با انسولین را نیز پس از استفاده در یخچال نگهداری کنید. اگر یخچال در دسترس نیست در جای خیلی سرد و به دور از روشنایی و گرما بگذارید. هرگز شیشه محتوی انسولین را تکان ندهید یا بالا و پایین نیندازید و با آن بازی نکنید زیرا تمام این موارد انسولین را آماده می کند که زود به هم چسبیده و به صورت محلول گره دار در آید و یا با حرارت کم سرمازده شود.

در درمان دیابت با انسولین از گرم شدن یا سرد شدن زیاد از حد انسولین در مسافرت جلوگیری کنید (مثلاً آن را در اتومبیل در بسته نگذارید). در درمان دیابت با انسولین انسولین خود را همیشه همراه داشته باشید، در مسافرت با هواپیما، در ساک دستی خود بگذارید که با خود حمل می کنید. در چمدان نگذارید. (کیف مخصوص برای حمل سرنگ، پنبه، الکل، و انسولین خود تهیه کنید).

انتخاب محل تزریق انسولین

دانستن این که چرا و در چه محلی انسولین را در درمان دیابت با انسولین تزریق کنید امری است بسیار مهم که بایستی به آن توجه کافی مبذول کنید. قسمت بالایی که بر روی بازوها، ران ها، کپل، ناحیه کمر، و شکم مشخص شده با تقسیم بندی به صورت مربع های کوچک برای تزریق انسولین در درمان دیابت با انسولین می باشد. برای بعضی قسمت ها به کمک افراد خانواده نیاز دارید چون برای شما دسترسی به آن مشکل خواهد بود. هر مربع محل جدیدی است برای تزریق انسولین روزانه در درمان دیابت با انسولین و بایستی حتماً در محل تعیین شده تزریق را انجام دهید. توجه به این امر پوست و قسمت های چربی دار بدن و عضلات را سالم نگه می دارد. برای هر تزریق روزانه محل جدیدی را انتخاب کنید و یک محل را حتی دوبار هم استفاده نکنید.

در درمان دیابت با انسولین به طور منظم از یک قسمت بدن که برای تزریق مشخص شده شروع کنید. مربع ها را به صورت حرکت ساعت (به طرف راست) آغاز کرده و یا بر خلاف حرکت عقربه های ساعت (از طرف چپ) مورد استفاده قرار دهید و تمام مربع های یک محل را مثل (بازوها) را قبل از این که به قسمت دیگر مشخص شده تغییر دهید تمام کنید. (مثل استفاده از دستها قبل از رفتن به قسمت مشخص رانها و یا بالعکس). این مسئله به تنظیم قند خون شما و درمان دیابت با انسولین کمک می کند چون محل تزریق در جذب انسولین و تنظیم قند خون تأثیر به سزایی دارد. اگر در روز برای درمان دیابت با انسولین دو مرتبه انسولین تزریق می کنید، برای تزریق دوم محل (مربع) جدیدی را انتخاب کنید در همان قسمت باز هم حرکت شما می تواند از بالا به پایین، از پایین به بالا و یا از راست به چپ، یا چپ به راست باشد. هرگز بدون نظم و سیستم مشخص از یک محل به محل دیگر حرکت نکنید زیرا به خاطر داشتن محل تزریق بدون سیستم مشخص در درمان دیابت با انسولین مشکل خواهد بود و به پوست صدمه می زند. هنگامی که تمام مربع های یک قسمت را استفاده کردید به قسمت دیگر مراجعه کنید و دو مرتبه همان سیستم را برای درمان دیابت با انسولین ادامه دهید.

نکات مهم که بایستی به خاطر بسپارید:

زمان تزریق انسولین را برای درمان دیابت با انسولین منظم نگاه دارید (در ارتباط با وعده های غذا). مقداری را که تجویز شده است تزریق کنید. در درمان دیابت با انسولین، انسولین را هر روز تزریق کنید حتی اگر چیزی نخورده اید مگر این که پزشک شما غیر از این دستور دهد. اگر به دلایلی لازم است که برنامه روزانه تزریق انسولین و یا مقدار آن را برای درمان دیابت با انسولین تغییر دهید با پزشک معالج خود مشاوره کنید. قبل از تزریق انسولین تاریخ انقضای آن را چک کنید. برای هر تزریق محل جدیدی (مربع) را انتخاب کنید. تعادل بین ورزش، تغذیه و تزریق انسولین را در درمان دیابت با انسولین حفظ کنید. فعالیت زیاد و غذای کم سبب پایین افتادن ناگهانی قند خون می شود. غذای زیاد و فعالیت کم و یا فقط غذای زیاد، میزان قند خون را افزایش می دهد. در درمان دیابت با انسولین مقدار انسولین تزریقی و زمان آن را در دفترچه ای یادداشت کنید.

مصرف قرص های دیابت

قرص های دیابت در درمان دیابت با انسولین مثل انسولین عمل نمی کنند، فقط افراد مبتلا به دیابت نوع دوم می توانند از این قرصها استفاده کنند. این داروها را به نام داروی کاهش دهنده ی قند خون (ORAL Hypogliycemic) هم می نامند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان مرض قند ” و ” روشهای درمان دیابت با انسولین ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان دیابت مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب جدیدترین روش های کنترل دیابت

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره