درمان دیابت بارداری

[sbu_post_image]

دیابت بارداری وضعیتی است که در آن قند خون برای اولین بار در زمان بارداری بالا می رود. این وضعیت تقریباً در 5/4 تا 6 درصد تمام حاملگی ها اتفاق می افتد. شایع ترین زمان بروز دیابت حاملگی بین هفته های 24 تا 28 بارداری است که بهترین زمان برای درمان دیابت بارداری همین موقع است.

تقریبا تمام زنان باردار به علت تغییرات هورمونی دوران بارداری تا حدودی به عدم تحمل گلوکز مبتلا می شوند. یعنی قند خونشان نسبت به حالت طبیعی مقداری بالاتر می رود ، اما نه به اندازه ای که بتوان به آنها بیمار دیابتی اطلاق کرد. معمولاً این تغییرات هورمونی بین هفته های 24 تا 28 بارداری ، زن باردار را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می دهد.

در طی بارداری افزایش هورمون های خاصی که توسط جفت ساخته می شوند، کمک می کند تا مواد غذایی از مادر به جنین در حال تکامل، منتقل شود. سایر هورمونهای تولید شده از جفت ، به مادر برای جلوگیری از افت قند خون کمک می کنند. این هورمون ها از طریق متوقف کردن عملکرد انسولین وظیفه خود را انجام می دهند. در طی دوران بارداری این هورمون ها می توانند تا حدی باعث افزایش قند خون مادر عدم تحمل گلوکز و یا (impaired glucose intolerance) شوند. بدن برای کاهش مقدار قند خون شروع به ساختن مقدار بیشتری انسولین می کند تا سلول ها بتوانند گلوکز را تحویل گرفته و تبدیل به انرژی کنند. معمولاً لوزالمعده ی مادر برای غلبه بر تاثیر هورمون های بارداری بر قند خون، تولید انسولین را بیشتر می کند (حدود 3 برابر مقدارعادی). اما اگر لوزالمعده ی مادر نتواند به اندازه کافی انسولین برای غلبه بر افزایش هورمون های بارداری تولید کند، مقدار قند خون بالا می رود و نتیجه آن دیابت بارداری است.

درمان دیابت حاملگی

درمان دیابت حاملگی یعنی گام برداشتن در مسیر حفظ قند خون در حد نرمال به روش های زیر است.

  • برنامه غذایی برای درمان دیابت بارداری

با متخصص تغذیه یا پزشک دیابت خود مشورت کنید تا برنامه غذایی مناسب و سالمی را برای شما و جنینتان تهیه کنند. داشتن یک برنامه غذایی مناسب می‌تواند کمک کند قند خون شما را در حد نرمال نگه دارید. این برنامه غذایی به شما کمک می‌کند که چه مواد غذایی را در هر وعده و به چه مقدار مصرف کنید. انتخاب زمان و مقدار مناسب بسیار مهم است، بنابراین برای کنترل قند خون به شما توصیه می‌شود که:
– مصرف شیرینی‌ها را محدود کنید.
– میزان غذای خود در سه وعده اصلی را کاهش دهید و یک تا سه میان‌وعده غذایی در روز را در برنامه‌تان در نظر بگیرید.
– فیبرهای غذایی مانند میوه، سبزیجات، حبوبات، غلات و نان را به وعده‌های غذایی‌تان اضافه کنید.

 درمان دیابت حاملگی با ورزش

بین ورزش‌ها، شنا و پیاده‌روی می‌تواند به کنترل قند خون در دیابت حاملگی کمک کند. با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید که بهترین نوع ورزشی را که برای شما مناسب است به شما توصیه کند. اگر در حال حاضر ورزش می‌کنید، بپرسید که چه ورزش‌های دیگری را نیز می‌توانید انجام دهید.

درمان دیابت بارداری با انسولین (در صورت نیاز)

بعضی از خانم‌هایی که دچار دیابت بارداری هستند، نیاز به تزریق انسولین دارند. با پیروی از یک برنامه غذایی مناسب و انجام تمرینات ورزشی، می‌توانید به کنترل قند خون خود و درمان دیابت بارداری کمک کنید. پزشک شما نحوه تزریق انسولین را به شما آموزش خواهد داد. تزریق انسولین هیچ ضرری برای شما و جنین شما ندارد، زیرا نمی‌تواند از طریق رگهای خونی به جنین منتقل شود.

برای آشنایی با ” ورزش و دیابت بارداری ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: گابریک. موسسه طبرستان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره