درمان دردهای سیاتیکی کمر

تاثیر تزریقات داخل ستون فقرات (ترانس فورامینال) در درمان دردهای کمر و پا ناشی از دیسکهای کمری

تزریق استروئید به داخل فضای اپیدورال کمری بیش از نیم قرن است که بعنوان یکی از درمان های دردهای سیاتیکی کمر به کار برده میشود. با توجه به اینکه در مورد تاثیر این روش در درمان طولانی مدت بیماران مبتلا به دیسکهای کمری اختلاف نظرهایی وجود دارد در ادامه مطلب به ذکر مطالبی راجع به این روش درمانی و همچنین علت کمر درد می پردازم.

در دو طرف هر مهره دو سوراخ وجود دارد که فورامن نامیده میشوند. رشته های نازک عصب سیاتیک  که از نخاع برای عصب دهی به پاها جدا میشوند از طریق این فورامن ها از ستون فقرات خارج میشوند.

زمانی که دیسکهای کمر آسیب میبینند در موارد خفیف دچار تغییر شکل میشوند و در موارد شدید تر قسمتی از لایه خارجی آنها پاره شده و ماده نرم داخلشان به بیرون راه پیدا مینماید. تماس این ماده و فشار ناشی از دیسک بر محل خروج عصب در ناحیه فورامن سبب ایجاد کمر درد و درد سیاتیک می شود که میتواند به همراه درجاتی از بی حسی گزگز و مور مور شدن درپاها انتشار یابند.

اولتراسوند در فرکانس‌های بالاتر می‌تواند به‌منظور تصویربرداری از ساختارهای بافت نرم، مفاصل پشت و دیسک‌ها مورداستفاده قرار بگیرد. زمانی که اولتراسوند با مقاصد تشخیصی مورداستفاده قرار گیرد، به آن سونوگرافی می‌گویند. در طب اسکلتی عضلانی، سونوگرافی به‌سرعت به یک روش عکس‌برداری پرکاربرد تبدیل‌شده است. پزشکان استفاده‌کننده از اولتراسوند می‌توانند به کمک این فناوری، در کلینیک خود استخوان‌ها و مفاصل را بررسی کنند. این روش خطرات پرتوزایی را برای بیمار ایجاد نکرده و دقت عکس‌برداری و تشخیصی آن بالاست. می‌توان به کمک این روش، داروهای مختلفی را با دقت باورنکردنی به مناطق موردنظر بدن تزریق نمود که این کار با استفاده از تکنیک‌های عکس‌برداری دیگر، امکان‌پذیر نخواهد بود.

 45555

بدن انسان قدرت ترمیم بسیار زیادی دارد و بلافاصله پس از ایجاد آسیب فرایند ترمیم و بازسازی شروع میشود. وجود التهاب و واسطه های التهابی در محل بیرون زدگی دیسک از این فرایند جلوگیری مینماید خصوصا اینکه قسمت داخلی دیسک که به  بیرون راه می یابد بصورت بالقوه سبب ایجاد التهاب و تورم و فشار مضاعف بر ریشه عصبی می شود.

انجام تزریق اپیدورال بخشی از مسیر درمان در بیماران مبتلا به کمردرد یا دردهای سیاتیک اندام تحتانی میباشد.

این کار در بیمارانی بکار میرود که به  روشهای ساده تری مانند درمان دارویی – استراحت – فیزیوتراپیآب درمانی پاسخ مناسبی نداده اند. انجام این تزریقات یک روش درمان میباشد که به بدن بیمار فرصت ترمیم رامیدهند تا حتی المکان از انجام عمل جراحی باز اجتناب شود.

روش انجام این تزریق نقش مستقیمی را در ایجاد اثر درمانی و پایداری این درمان دارد.

در آخرین تحقیقاتی که بصورت طولانی مدت روی انجام این روش در بیماران مبتلا به فتق دیسکهای کمری در مقایسه با جراحی باز انجام شده این روش در ۷۱ تا ۸۴ درصد موارد سبب درمان بیماران شده است.

این اثر در بیماران با فتق یکطرفه دیسک که باعث تنگی یکطرفه فورامن (سوراخ خروجی عصب) هستند بیشترمیباشد.

نکات زیر را در هنگام کمردرد رعایت کنید.

تحرک داشته باشید

اگر می توانید هر ۲ تا ۳ ساعت بلند شوید و ۱۰ تا ۲۰ دقیقه راه بروید.  یادتان باشد که این کار را در سطحی هموار انجام دهید نه بر روی سطوح ناصاف مانند  سراشیبی ها و پله ها. اگر می توانید، پیاده‌روی سرعتی داشته باشید و در این حین  دستان خود را نیز همزمان با پاهایتان تکان دهید.

دراز کشیدن های طولانی می تواند کمر درد را بدتر کند. نشستن نیز می  تواند اوضاع را بدتر کند. هر ۳۰ دقیقه وضعیت و حالت بدنتان را تغییر دهید. اگر باید  برای مدتی طولانی بنشینید هر چند وقت یک بار به خودتان استراحت بدهید. بلند شوید و  کمی قدم بزنید و یا اینکه روی سطحی صاف دراز کشیده و کمی حرکات کششی انجام  دهید.

برخی ورزش ها می توانند به درمان کمردرد کمک کنند. در مورد ورزش برای سیاتیک مطالعه کرده و سعی کنید آنها را فرا بگیرید. هنگامی که دراز می کشید، در مسیر  دراز کشیدن مواظب پشتتان باشید و حالت های دراز کشیدن و خوابیدنی که به درمان کمر  درد شما کمک می کند را، فرا بگیرید.

یخ و گرما برای درمان کمر درد

هیچ قانونی برای اینکه از گرما استفاده شود و یا سرما وجود ندارد. شما  می توانید هر دو را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است و در درمان  کمر درد و کاهش درد کمر شما موثرتر است.

استفاده از دارو های مسکن برای کاهش کمردرد

دارو های مسکن بدون نسخه می توانند در تسکین درد کمر به شما کمک کنند.  برای گرفتن نتیجه بهتر موارد زیر را به یاد داشته باشید:

  • عوارض جانبی و خطرات مصرف هر کدام از دارو هایی را که می خواهید مصرف  کنید از پزشکتان بپرسید و از مصرف خودسرانه ی هر گونه دارویی بپرهیزید.
  • از روی یک زمان بندی منظم و دقیق، هر زمان که درد شما شروع شد  بلافاصله داروی مسکن را مصرف کنید. قبل از مصرف حتما دستورالعمل نوشته شده بر روی  هر دارو را مطالعه کنید.
  • بیش از یک نوع داروی مسکن را مصرف نکنید مگر اینکه زیر نظر پزشک و با  نسخه پزشک باشد.

اگر پزشک برای شما یک داروی شل کننده عضلانی و یا یک داروی مسکن قوی  تجویز کرد، با دقت به نکات و روش مصرفی که پزشک و یا داروساز برایتان توضیح می دهند  گوش کنید و از آنها پیروی کنید.

نکاتی برای حرکت کردن هنگام کمر درد

  • اگر یک حرکت خاص موجب تشدید درد شما می شود، این کار را به آرامی  انجام دهید.
  • هنگامی که می خواهید دراز بکشید کمر خود را صاف نگه دارید.
  • برای تماشای تلویزیون و یا کتاب خواندن در رختخوابتان ننشینید.  تختخواب فقط مکانی برای خوابیدن و استراحت کردن است.
  • بر روی صندلی های محکم و سفت بنشینید. صندلی ای را انتخاب کنید که  دسته داشته باشد که هنگام نشستن و یا بلند شدن بتوانید از آنها کمک بگیرید.
  • صبح ها بعد از بیدار شدن و خارج شدن از رختخواب، ۴۰ تا ۶۰ دقیقه از  انجام حرکات و تمرین های شدید دوری کنید.

موارد اورژانسی کمر درد

در بسیاری موارد، شما می توانید به کمر درد خود در  منزل رسیدگی کنید. اما گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که شما باید به پزشک مراجعه  کنید و یا حتی با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سعی کنید اطلاعات خود را در  مورد کمردرد بالاتر ببرید تا بتوانید زمان های خطرناک را تشخیص  دهید.

آیا این تزریقات نیاز به تکرار دارند؟

در بسیاری از بیماران که به این روش پاسخ کامل یا نسبتا کاملی را میدهند تکرار این تزریقات ضروری نمی باشد . در بعضی از بیماران که پاسخ نسبی به این روش میدهند جهت تکمیل کار انجام تزریق مجدد ضروری میباشد.

انتخاب بیماران برای استفاده از روش تزریق ترانس فورامینال پس از مراجعه بیماران به کلینیک درد و انجام معاینات دقیق و بررسی ام آر آی و در صورت لزوم نوار عصبی آنها مقدور می باشد.

در مجموع باتوجه به اینکه انجام تزریق ترانس فورامینال یک روش با تهاجم بسیار کم و عوارض اندک میباشد و سبب بهبود درد حاد و درمان طولانی مدت در بیش از دو سوم بیماران با فتق دیسک شده است بهتر است این روش در بیماران مبتلا به کمر درد بعنوان قدم اول درمان پس از درمانهای اولیه دارویی بکار رود.

هیلتراپیا (HILTERAPIA) یک روش درمانی نوین برای دردهای اسکلتی عضلانی عمیق، مانند بیرون‌زدگی دیسک، سیاتیک، تاندونیت و مشکلات مشابه آن است. دستگاه لیزر hiro پیشرفته‌ترین و کامل‌ترین ابزار هیلتراپیا است که توسط سازمان FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) مورد تایید قرار گرفته است.

این روش درمانی از درمان های جراحی بسته کمر بوده ، رسیدن به نتایج در کوتاه‌ترین زمان ممکن را تضمین می‌کند و نتایج حاصل از درمان، حتی بعد از اولین جلسه درمانی نیز قابل مشاهده و ملموس هستند. این روش دارای تاثیرات ضددرد و ضدالتهاب و گرفتگی عضلات است و این اثرات طی مطالعات بالینی متعدد به اثبات رسیده‌اند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره