0

post_image

تعریف دقیقی برای انزال زودرس (PE) که مورد پذیرش اکثریت آراء باشد وجود ندارد هر چند که انزال زودرس یکی از متداول ترین مشکلات جنسی مردان است و ۲۵% مردان دچار انزال زودرس می شوند. زود انزالی را می توان به PE اولیه دسته بندی کرد که این حالت در شروع رابطه جنسی رخ می دهد. انزال زودرس غالبا تشخیص داده شده و به دلیل تعبیر غلط بیماران و پزشکان درمان دارویی زود انزالی، جزء درمان فرعی قرار می گیرد.

دیر انزالی که گاهی اوقات آن را “اختلال در انزال” نیز می‌نامند، زمانی پدید می‌آید که مردان باوجود تجربه یک دوره طولانی تحریک جنسی (معمولاً ۳۰ دقیقه یا بیشتر)، قادر به رسیدن اوج لذت جنسی (ارگاسم) نیستند. ممکن است برخی مردان اصلاً انزالی نداشته باشند. گاهی اوقات دیر انزالی در مردان موقتی است و می‌تواند برای هر فردی رخ دهد و گاهی هم ممکن است به صورت دائمی اتفاق می‌افتد.

دارو درمانی انزال زودرس

هرچند هنوز توسط سازمان غذا و دارویی آمریکا ( FDA ) دارویی برای درمان زود انزالی تایید نشده است، با اینحال بعضی از داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند و کرم‌های بیحس کننده نشان داده‌اند که می توانند به درمان زود انزالی کمک کنند، این‌ داروها شامل داروهای مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می شود، که در ادامه به معرفی بعضی از آنها میپردازیم.

عدم توانایی در کنترل و تسلیم انزال در حداقل ۵۰% از مقاربت های جنسی تا زمانی که زوجه به ارضای جنسی برسد ، به عنوان زود انزالی تعریف می شود چرا که تنها ۳۰% زنان طی مقاربت به ارگاسم می رسند البته بدون در نظر گرفتن میزان توانایی شریک جنسی شان در کنترل و به تاخیر انداختن انزال.

دارو های درمان زود انزالی

ترامادول سال هاست که حتی بدون برچسب برای درمان زود انزالی استفاده می شود زیرا ماهیت سالم و بی خطر ان پذیرفته شده است و همچنین بیمارانی که به منظور کاهش درد ترامادول مصرف می کردند از تاخیر زمان انزالشان خبر دادند. نتیجه ای که می توان از عمرکوتاه این ماده گرفت این است که ترامادول به عنوان راه حلی برای جلوگیری از زودانزالی با تجویز پزشک توصیه و استفاده می شود.

استفاده از هیدروکلرید ترامادول در دوزهای کم در حدود ۲۵mg و ۵۰mg برای درمان زود انزالی راه حلی مناسب و قابل قبول است زیرا که این دارو موثر، سالم و قابل تحمل است و اثرات سوء جدی در پی ندارد. به علاوه این مطالعه تحلیل های بیشتری را نیز برای تصدیق این روش ارئه می دهد.

سیتالوپرام (سلگزا)، فلوکستین (پروزاک)، سترالاین (زولوفت) و پاروکستین (پاکسیل، پاکساوا)، اینها همه داروی مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می‌باشد، که برای درمان انزال زودرس هم استفاده می شوند. تاثیر نداشتن این داروها تا ۳ هفته طبیعی می‌باشد ولی در صورتیکه تا ۶ هفته تاثیری نداشتند و یا اثرات جانبیشان مشکل‌زا بود، می بایست مصرفشان قطع شده و از یک داروی دیگر استفاده کرد.

زود انزالی مشکلی است که در آن مرد قبل از آنچه خود و همسرش می خواهند، به انزال برسد. البته درصورتیکه این مشکل همیشگی نباشد جای نگرانی نیست و فقط زمانیکه زود انزالی همیشگی بوده و قبل از اینکه رابطه جنسی را شروع کنید و یا زمانیکه تازه رابطه جنسی را شروع کرده اید، رخ دهد، می شود به آن زود انزالی گفت. چندین عامل برروی انزال تاثیر می گذارد به همین دلیل بهترین درمان زود انزالی ترکیبی از درمان های ذهنی، دارویی و تکنیک های جنسی می باشد. درصورتیکه درمان دارویی زود انزالی با هریک از داروهای بالا جواب نداد، می شود از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA) با تجویز پزشک استفاده کرد، یکی از معروف ترین این داروها که اثرات ثابت شده‌ای بر زود انزالی دارد، کلومیپرامین (آنافرانیل) است. توجه کنید که درمان دارویی زود انزالی فقط با تجویز و دستور پزشک ممکن بوده و بدون تجویز وی و مشخص کردن میزان مصرف و یا نوع دارو صدمات جبران ناپذیری به سلامت جنسی و سلامت عمومی شما وارد می شود.

برای آشنایی با ” علت زودانزالی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دانشنامه پزشکی. راستینهدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Tagged with:  
Share →