درمان تنیس البو

مفصل آرنج بعنوان یک مفصل مهم در اندام فوقانی از سه استخوان بازوییhumerusدر بالا و استخوانهای ساعد(زند زیرین وزبرین یا radius & ulnar)در پایین تشکیل می شود.

در قسمت استخوان بازویی اپی کوندیل داخلی و خارجی و بین این دو اپی کوندیل قسمت قرقره ای شکل بنام تراکلیاTracleaقرار دارد.حرکت مفصل آرنج عمدتا در حول این قسمت قرقره ای شکل و زند زیرین یعنی قسمت استخوان اولنا انجام می شود.قسمت قرقره ای یا تراکلیا به همراه بخش اولنار دارای پوشش غضروفی بوده و مفصلی را بوجود می آورد که خمیدگی و راست کردن ساعد را انجام می دهد فراهم می آورد.

البته قسمت استخوان رادیوس نیز پوشش غضروفی دارد. پوششی بنام کپسول دور مفصل آرنج را می پوشاند قسمت داخلی کپسول لاله بنام بافت سینوویال وجود دارد که وظیفه آن ترشح مایع سینوویال است این مایع در واقع از مواد لزجی وچسبنده تشکیل می شود که موجبات تسهیل حرکت مفصل را ف فضای مفصلی آرنج بسیار کم بوده و لذا این مفصل را مفصلی حساس به ضایعات نموده است فضای کم این مفصل درمان آنرا را نیز سخت تر از مفاصل دیگر کرده است.

بین و استخوان اولنار و رادیال دو مفصل یکی در قسمت پایین نزدیک مچ دست و دیگری در قسمت بالا در نزدیکی آرنج با نام مفصل رادیو اولنار وجود دارد که نقش آن ایجاد حرکت چرخشی به داخل(پروناسیون) و حرکت به بیرون (سوپیناسیون) ساعد می باشد.

چند بورس در اطراف آرنج وجود دارد .بورسها فضاهایی بین تاندونها و استخوانها هستند که موجبات حرکات عضلات را فراهم می آورد.

تاندونهای اطراف آرنج در قسمت اپی کوندیل خارجی و داخلی می چسبد.

از قسمت اپی کوندیل داخلی عصب اولنار عبور می کند این عصب همان عصبی است که وقتی آرنج شما به جایی برخورد می کند حالت برق گرفتگی ایجاد می کند.یکی از مشکلات آرنج فشار روی این عصب در قسمت داخلی آرنج است که معمولا در کابران کامپیوتر و تاپیستها بدلیل طرز قرار گرفتن آرنج روی میز و تحت فشار قرار گرفتن این عصب بوجود می آید.فشار روی این عصب خواب رفتگی و گز گز انگشت چهارم و پنجم دست را ایجاد می کند.

عصب مهم دیگر که ازقسمت جلوی آرنج عبور می کند عصب مدیان است که حس انگشت شست دوم و سوم و نیمی از چهارم را فراهم می کند.

456

درمان:

استراحت دادن به آرنج

کاهش فشار روی آرنج و اصلاح نحوه کار بخصوص محافظت از آرنج در هنگام کار با رایانه

حمل نکردن اشیائ سنگین

عدم حمل اشیائ سبک به مدت طولانی

استفاده از یخ و یا گرما

استفاده از اسپلینت مخصوص

داروهای ضد التهاب

طب سوزنی

فیزیوتراپی

ورزش درمانی

ماسا‍ژ

لیزر

تزریق در ناحیه آرنج با کورتیکو استیروییدها و یا تزریق بوتوکس می تواند کمک کننده باشد

شاک ویو درمانی:یکی از روشهای جدید در درمان سندروم آرنج تنیس بازان استفاده از شاک ویو است که معمولا در سه تا پنج جلسه انجام می شود.

ساختمان وآناتومی آرنج

مفصل آرنج مفصلی است که از ۳ استخوان تشکیل شده است دربالای استخوان بازویک استخوان به نام هیومرس (humerus) و دو استخوان دیگر درساعد به نام رادیوس وآلنا (radius and ulna) قراردارد یک استخوان برجسته درپایین هیومرس قراردارد که به آن اپی کندیل(epicondyles) گفته می شود. این برآمدگی درناحیه بیرونی وکناری آرنج قراردارد که به آن اپی کندیل جانبی گفته می شود. ماهیچه ها، تاندون ها ولیگامنت ها ،مفصل آرنج را به یکدیگر متصل کرده است و در کنار یکدیگر نگه داشته است. اپی کندیلیت جانبی، تنیس البو شامل ماهیچه ها وتاندون ها ی ناحیه ساعد می شود.

ماهیچه های ساعد درمچ دست وانگشتان گسترش یافته است تاندون های ساعد که به آن اکستانسورگفته می شود، ماهیچه ها را به تاندون ها متصل کرده اند و به اپی کندیل جانبی متصل شده اند تاندون ها معمولا در بیماری تنیس البو دردناک هستند، که آن ماهیچه اکتانسورکارپی رادیالیس برویس (ECRB) می گویند.

علل بیماری تنیس البو

استفاده بیش ازحد

مطالعات اخیرنشان می دهد که تنیس البو بر اثر آسیب دیدگی ماهیچه های خاصی  ازساعد ایجاد می شود، ماهیچه ECRB به استحکام مچ دست هنگام راست کردن مفصل آرنج کمک میکند وبه عنوان مثال هنگام ضربه برروی زمین آسیب دیدگی دراین ناحیه ایجاد می شود زمانیکه ماهیچه اکستانسور کارپی رادیالیس برویس ECRB براثر استفاده بیش ازحد ضعیف می شود، پارگی کوچکی در ناحیه ای که به اپی کندیل جانبی متصل شده است ایجاد می شود، و در نهایت منجر به  درد آرنج و التهاب می شود.

ماهیچه ECRB ممکن است به دلیل موقعیت قرارگیری آن درمفصل آرنج درمعرض خطر آسیب دیدگی بیشتری باشد زمانیکه آرنج را خم وراست میکنید ماهیچه ها برروی استخوان برجسته کشیده میشوند واین کشیدگی می تواند با گذشت زمان باعث ساییدگی ماهیچه ها شود.

فعالیت ها

فقط ورزشکاران درخطر ابتلا به عارضه تنیس البو قرار ندارند، اکثرافرادی که فعالیت یا کارشان باعث استفاده بیش از حد ازماهیچه ساعد می شود، می توانند دچاراین عارضه شوند. نقاشان، لوله کشان، نجاران افرادی هستند که مستعد ابتلابه عارضه تنیس البو هستند. مطالعات نشان می دهد که کارگران، آشپزان یا حتی قصابان بیشتر از بقیه افراد در معرض خطر ابتلا به این اختلال هستند. براین اساس انجام فعالیت های مکرر و بلند کردن شی که براساس شغل افراد است می تواند باعث ایجاد چنین آسیب دیدگی شود.

سن

اکثرافرادی که دچار عارضه تنیس البو می شوند، بین سنین ۳۰ تا۵۰ سال هستند. اگر چه هر فردی که درمعرض خطر باشد می تواند به این عارضه مبتلا شود، اما در ورزش هایی که از راکت استفاده می شود مانند تنیس بازان و کاربرد روش های نامناسب و تجهیزات نامناسب برای انجام این ورزش می تواند خطر بروز این عارضه را افزایش دهد.

دلائل دیگر

اپی کندلیت جانبی می تواند بدون هرگونه آسیب دیدگی مکرر ناشناخته ای ایجاد شود که به آن دلیل ناشناخته گفته می شود.

علائم تنیس البو

علائم تنیس البو به تدریج ایجاد می شود. دراکثر موارد  درد در ابتدا به صورت خفیف ایجاد می شود و بعد از چند هفته و چند ماه شدیدترمی شود. هنگام شروع علائم هیچ آسیب دیدگی خاصی ایجاد نمی شود. علائم رایج تنیس البو شامل موارد زیراست:

۱-  ایجاد درد و سوزش در ناحیه خارجی آرنج

۲-  ایجاد ضعف در نگهداشتن اشیاء

علائم این عارضه با انجام فعالیت هایی مانند نگهداشتن راکت، استفاده ازآچار، تکان دادن دست شدیدترمی شود. علائم در بازویی که در این فعالیت ها بیشتر برز پیدا می کند، اما این عارضه می تواند درهر دو بازو ایجاد شود.

تشخیص

پزشک در معاینات خود موارد زیادی را درنظرمی گیرد این موارد شامل علائمی است که باعث تشدید عارضه می شود، مانند شغل و فعالیت های ورزشی که با انجام آنها باعث ایجاد این عارضه شده است پزشک درمورد فعالیت هایی که باعث ایجاد این علائم شده اند و ناحیه ای از بازو که علائم ایجاد می شود با شما صحبت کرده و اطلاعاتی کسب می کند. درصورتیکه آرنج شما قبلا دچار آسیب دیدگی شده است حتما به پزشک اطلاع دهید درصورتیکه به بیماری روماتیسم ناشی ازآرتروز یا بیماری های عصب دچار هستنید پزشک را مطلع کنید در طول معاینات پزشک انواع مختلفی ازتست ها و آزمایش ها را برای تشخیص دقیق تر انجام می دهد. به عنوان مثال پزشک ازشما درخواست می کند که مچ دست وانگشتان خود را صاف کنید درحالیکه بازوی شما کاملا صاف است تا پزشک بروزهرگونه درد دراین ناحیه را ارزیابی کند در صورتیکه در این ناحیه درد ایجاد شود مفصل شما سالم نیست وباید تحت درمان آرنج تنیس بازان قرار گیرید .

آزمایش

پزشک انجام روش های دیگر را برای مشخص شدن علت درد به بیمار توصیه می کند.

اشعه ایکس

این نوع عکس برداری برای مشخص شدن بیماری آرتروز مفصل ضروری است.

ام آر آی

درصورتیکه پزشک علت درد را با مشکلات ناحیه گردن مرتبط تشخیص دهد انجام عکس برداری بوسیله ام آر آی را به بیمار توصیه می کند. این عکس برداری اختلالاتی مانند بیرون زدگی دیسک یا آرتروز گردن را نشان می دهد. این دو اختلال می توانند، علت درد بازو باشند و به پزشک برای تشخیص کمک بسیاری می کند.

الکترومایوگرافی

این عکس برداری برای تشخیص فشردگی عصب ها موثراست عصب های زیادی درناحیه آرنج قراردارند وعلائم فشردگی عصب شبیه به علائم عارضه تنیس البواست پس با انجام این تست علت درد کاملا مشخص می شود.

درمان تنیس البو

درمان بدون جراحی

به صورت تقریبی ۸۰ تا ۹۵ درصد از بیماران با کمک درمان های بدون جراحی بهبود می یابند.

استراحت

اولین قدم برای احیای بیمار استراحت دادن به مفصل بازو است. این بدان معنی است که باید برای مدت چند هفته از انجام فعالیت ها وورزش هایی که باعث ایجاد فشار روی آرنج می شود، خودداری کنید.

داروهای ضد التهاب بدون استروئید

مصرف داروهایی مانند آسپیرین وایبوپروفن باعث کاهش درد والتهابات می شود.

کنترل ابزاروتجهیزات

درصورتیکه شما ورزش هایی که ازراکت استفاده می شود، انجام می دهید پزشک از شما درخواست می کند برای متناسب بودن راکت با دست شما حتما آن را کنترل کنید. استفاده از راکت های محکم باعث جلوگیری از ایجاد فشار بروی ساعد می شود. این به این معنی است که هنگام استفاده از راکت ماهیچه های ساعد به سختی کار نمی کنند. در صورتیکه از راکت هایی در اندازه بزرگ استفاده می کنید برای جلوگیری از بروز علائم آن را با راکت های کوچکتر تعویض کنید.

درمان های کایروپراکتیک(درمان دستی)

این درمان ها می تواند باعث تنظیم و تحرک مفصل آرنج شود. به این نوع درمان در بعضی از مواقع یک درمان بسته گفته می شود. این درمان مزایای زیادی نسبت به درمان های دیگر دارد. بسیار مهم است که درطول درمان کپسول های مفصل با دست کشش داده شود درمان های کایروپراکتیک فقط برای کاهش علائم بیماری انجام نمی شود، بلکه برای اصلاح مشکل واختلال هم انجام می شود. قبل ازشروع هرگونه درمانی پزشک کایروپراکتیک معایناتی برروی نواحی سر، گردن، ناحیه فوقانی مفصل کمر و اندام های فوقانی به صورت کامل انجام میدهد این معاینات برای ارزیابی عملکرد سیستم عصبی که شامل گروهی ازعصب ها است که  به آن شبکه بازویی (brachial plexus) گفته می شود، انجام می شود.

 فیزیوتراپی

انجام تمرینات خاص فیزیوتراپی باعث استقامت ماهیچه های ساعد میشود  پزشک فیزیوتراپی ممکن است روش های دیگری مانند آلتراسوند، ماساژ با یخ و روش هایی برای تحریک ماهیچه ها را برای بهبود ماهیچه ها انجام دهد .

بریس

کابرد بریس درناحیه پشت ساعد باعث کاهش علائم تنیس البو می شود، این بریس با استراحت دادن ماهیچه ها و تاندون ها می تواند به کاهش علائم کمک کند.

تزریق استروئید

استروئید مانند کورتیزون یک ماده موثر ضدالتهابی است پزشک استروئید را در ماهیچه های آسیب دیده برای کاهش علائم اختلال تزریق می کند.

شاک ویو

شوک درمانی با فرستادن امواج الکتریکی به آرنج انجام می شود. این امواج ضربه های و شوک های خفیفی در آرنج ایجاد می کند. که باعث تحریک بدن برای بهبودی می شود. شاک ویو تراپی توسط بعضی ازپزشکان به صورت آزمایشی انجام می شود، اما تعدادی دیگر این روش را برای درمان موثر می دانند.

درمان جراحی تنیس البو

درصورتیکه علائم عارضه بعد ازگذشت  ۶تا ۱۲ ماه  بوسیله درمان های بدون جراحی درمان نشد پزشک انجام جراحی را به بیمار توصیه می کند.

اکثرجراحی ها برای درمان تنیس البو با برداشتن ماهیچه بیمار و اتصال یک ماهیچه سالم به استخوان انجام می شود. میزان تاثیر جراحی برای درمان بیمار به مواردی بستگی دارد این موارد شامل  میزان شدت آسیب دیدگی، سلامتی کلی و نیازهای شخصی بیمار است. درمورد همه موارد ذکرشده حتما با پزشک مشورت کنید. در مورد نتیجه جراحی و عوارض جانبی آن هم با پزشک صحبت کنید.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره