-1

post_image

ژینکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان به شرایطی اطلاق می شود که به هر علت سینه های آقایان به صورت یک یا دو طرفه بیش از حد عادی رشد کرده و نمای ظاهری مشابه خانم ها می گیرد، این حالت غالبا باعث ایجاد مشکلات روحی در آقایان می شود. این افراد به دنبال راه درمان بزرگی سینه در آقایان می گردند.

علل بزرگی سینه در آقایان

بزرگ شدن سینه در آقایان می تواند علل مختلفی داشته باشد مثل:

  • علل طبیعی بزرگی سینه در آقایان: در ۳ دوره زندگی، آقایان می توانند به علل اختلالات هورمونی گذرا دچار بزرگی سینه شوند. (نوزادی، نوجوانی و بالای ۶۵ سال) در زمان نوزادی و نوجوانی غالبا خود به خود این مشکل بهبود پیدا می کند بنابراین احتیاجی به درمان ندارد.
  • بزرگی سینه در آقایان به علت مصرف برخی از داروها (مثل کورتون) یا اعتیاد به مواد مخدر مثل هروئین یا اعتیاد به الکل.
  • بزرگی سینه در آقایان به علت برخی از بیماری ها، مثل نارسایی کلیه یا نارسایی کبد.
  • بزرگی سینه در آقایان به علت افزایش وزن.

راه های درمان بزرگی سینه در آقایان

چندین روش درمانی استاندارد برای بزرگی سینه در آقایان وجود دارد، که انتخاب روش مناسب به میزان ژنیکوماستی، شرایط بیمار و مدت زمان بیماری و مهارت جراح بستگی دارد. استفاده از لیپوساکشن به تنهایی و یا به روش اولتراسونیک به‌طور کامل پاسخ‌گوی درمانی نخواهد بود. چون بزرگی سینه در آقایان تنها به دلیل تجمع چربی ایجاد نمی‌شود که بتوان با لیپوساکشن تماماً آن را برطرف نمود. قسمتی از افزایش سایز متعاقب افزایش غدد شیری هستند که قابل تخلیه کردن با لیپوساکشن حتی از نوع اولتراسونیک نخواهد بود.

احتمال اینکه بزرگی سینه در آقایان به طور خود به خود برطرف شود بعید می باشد و اغلب علی رغم درمان طبی به سمت فیروز متراکم غیرقابل برگشت و هیالینیزاسیون پیش می رود. قطع داروهایی که باعث بزرگی سینه در آقایان می شوند، اصلاح اختلال سیستمیک یا سیر طبیعی بزرگی سینه در آقایان فیزیولوژیک اغلب منجر به برگشت خودبخودی ژنیکوماستی می شود، هر چند اصلاح اختلال زمینه ای به ویژه اگر بیماری طول کشیده و فیبروز بافت پستان ایجاد شده باشد، مؤثر نیست. بنابراین هنوز هم روش های جراحی درمان استاندارد بزرگی سینه در آقایان می باشد.
تا چند سال قبل درمان جراحی بزرگی سینه در آقایان عمدتا برداشتن بافت به وسیله برش باز جراحی بود ولی امروزه از درمان اولیه ژنیکوماستی به وسیله برش باز باید خودداری شود. در سالیان اخیر اساس درمان ژنیکوماستی تغییر کرده و در اکثریت موارد از لیزر لیپولیز، لیپوساکشن اولتراسونیک، لیپوساکشن Power assisted و در بعضی موارد لیپوساکشن معمولی استفاده می شود. لیزرلیپولیز به تنهایی نیز فقط روی قسمت چربی بزرگی سینه در آقایان مؤثر است و استفاده از لیپولیز و لیپوساکشن به‌طور همزمان باعث تخلیه بافت چربی سینه شده و تا حدود زیادی سایز سینه را کاهش می‌دهد ولی باز هم تخلیه قسمت غدد شیری امکان‌پذیر نخواهد بود.

درمان بزرگی سینه در آقایان هنوز به خاطر ماهیت سفت و متراکم پستان و اضافه بودن پوست که اغلب وجود دارد با چالش هایی همراه می باشد. بزرگی سینه در آقایان که از نظر بالینی به مدت بیش از ۱۲ ماه باقی مانده باشد به طور تیپیک کاملا برطرف نمی شود. هدف از درمان بزرگی سینه در آقایان، حفظ نمای طبیعی پستان مردانه است و نه برداشتن تمام بافت پستان.

برای آشنایی با ” نشانه های بزرگی سینه در آقایان ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر صفائی. زیبایی و سلامت. دکتر الهیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Share →