درمان بزرگی سینه در آقایان

post_image

ژنیکوماستی (gynecomastia) به معنای بزرگ شدن بیش از حد پستان در مردان است. این نوع بزرگی پستان بیشتر ناشی از رشد کردن بافت غددی پستان است نه زیادی بافت چربی به علت چاق شدن. ژنیکوماستی ممکن است در یک یا هر دو پستان رخ دهد و با ایجاد توده کوچکی زیر نوک پستان مردان آغاز می‌شود که ممکن است حساس هم باشد و حتما برای درمان بزرگی سینه در آقایان اقدامات لازم انجام شود.

ژنیکوماستی در حین بلوغ در پسران نوجوان ناشایع نیست و معمولا در طول چند ماه خود به خود برطرف می‌شود. بزرگ شدن پستان در نوزادان هم ممکن است رخ دهد و حتی با ترشح شیر (گالاکتوره) همراه باشد. این عارضه ممکن است برای چند هفته در طول دوره نوزادی به طول انجامد، اما ندرتا ممکن است تا ۲ سالگی هم طول بکشد.

عوامل موثر در بروز ژنیکوماستی

آندروژن‌ها، هورمون‌هایی هستند که خصوصیات مردانه، مانند رشد مو‌های بدن، افزایش حجم عضلات، و کلفت شدن صدا را ایجاد می‌کنند. استروژن‌ها هورمون‌هایی هستند که خصوصیات زنانه را ایجاد می‌کنند. در بدن مردان علاوه بر آندرو‌ژن‌ها، مقداری هورمون‌های استروژنی نیز وجود دارد.

تغییرات در میزان‌های این هورمون‌ها، یا چگونگی پاسخ دهی بدن به آنها ممکن است باعث ژنیکوماستی در مردان شود. بیش از نیمی از پسران در هنگام بلوغ ژنیکوماستی پیدا می‌کنند.

در پسران و مردان چاق نیز رشد پستان ها نسبت به دیگران بیشتر است. البته حجم عمده این رشد مربوط به چربی است، اما قسمتی از آن به دلیل تبدیل هورمون مردانه در بافت چربی به هورمون زنانه است که به رشد بافت های پستانی منجر می شود. مردان پیر نیز بتدریج با کم شدن هورمون مردانه و زیاد شدن بافت چربی درجاتی از ژنیکوماستی را تجربه می کنند که غیر طبیعی نیست.

نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که سرعت ایجاد ژنیکوماستی اهمیت زیادی دارد. وقتی این مشکل سریع ایجاد می شود، پستان ها نسبت به لمس حساس می شود و در این موارد باید احتمال وجود بیماری ها را در نظر داشت. نکته دیگر، خروج خون و تغییر شکل پوست پستان است که حتما باید به عنوان یک نشانه خطر مورد توجه قرار گیرد. همان طور که گفته شد، پسران اواسط بلوغ به موازات رشد اندام های مردانه به طور موقت رشد مختصری در پستان هایشان خواهند داشت. توجه به این موضوع لازم است که اگر رشد پستان ها با رشد اندام های جنسی هماهنگ شود، به عنوان کمبود هورمون های مردانه، فرد باید مورد معاینه و بررسی های آزمایشگاهی قرار گیرد. گاهی این اتفاق در مردان بالغ که حتی صاحب فرزند هستند نیز رخ می دهد که باید به دلیل به اختلالات هورمونی مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

گاهی ژنیکوماستی نشانه بیماری های خطرناکی مثل تومورهای هیپوفیز است. دراین بیماری به دلیل رشد تومور تولید هورمون های کنترل کننده غده های سازنده هورمون مردانه مختل شده و بیمار به موازات رشد پستان ها دچار افت قوای جنسی می شود و وجود سردرد و نقص بینایی، تشخیص این بیماری را محتمل می کند.
تومورهای بیضه نیز می تواند با ایجاد ژنیکوماستی خود را نشان دهد، در این حال معمولا رشد یکی یا هر دوی بیضه ها علامت بیماری است.

بهترین درمان ژنیکوماستی

در قدیم تنها چاره درمان بزرگی پستان در مردان، استفاده از روش های جراحی بود ولی با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه راه بهتری به عنوان روش استاندارد و درمان بزرگی سینه در آقایان پیدا شده است که همان لیپوساکشن یا کمک امواج ماوراصوت (اولتراسوتیک) است.

در این روش بدون نیاز به بی هوشی عمومی و فقط با بی حسی موضعی و ایجاد یک سوراخ کوچک چند میلی متری تمامی نسج سینه که شامل نسج سفت هم می شود، خرد شده و بیرون کشیده می شود.

لیپوساکشن با روش های معمولی نمی تواند نسوج سفت را خارج کند، در نتیجه، اثر مطلوبی نخواهد داشت به همین دلیل لیپوساکشن اولتراسونیک به خاطر نتیجه بهتری که با کمترین اثر ایجاد می کند، روش استاندارد درمانی شناخته شده است. پس از انجام این کار به علت اثر امواج ماوراصوت، پوست سینه جمع شده و شکل طبیعی سینه ها در آقایان حفظ می شود. بیمار نیازی به بستری نداشته و پس از انجام این پروسه گن مخصوص را پوشیده و به زندگی عادی خود می تواند باز گردد و این گن را باید تا ۲ ماه بعد حتما ببندد تا شکل طبیعی پوست حفظ شود. این روش درمانی هیچ خطری نداشته و پس از درمان بزرگی سینه در آقایان، بیماری فوق برگشت نخواهد داشت. پس ابتدا با مراجعه به جراح علت بزرگی سینه خود را پیدا، سپس با خیال راحت اقدام به درمان آن کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ژنیکوماستی مطالعه فرمایید.

منبع:‌ دکتر شاهرخ الهی. بیتوته. همشهری آنلایندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *