درمان بدون جراحی دیسک گردن

علت و دلایل

علت و دلایل بروز بیماری دیسک گردن کاملاناشناخته است.عده ای معتقدند که ازبین رفتن دیسک های گردن براثرکهولت سن ایجاد می شود اما ممکن است این عارضه در افراد جوان هم رخ دهد. اما تعدادی از دلایل فتق دیسک بین مهره های گردن شامل شوک یا ضربه ،التهاب وعفونت  ژنتیک،محیط، و موارد دیگر است.

Existing Post Image

خم کردن رو به جلوی گردن، حالت اندامی نامناسب (قوز کردن) به ویژه هنگام خوابیدن یا نشستن، فعالیت‌های درگیر کننده‌ی بازوها در جلوی بدن (برای مثال: ظرف شستن، رانندگی و …) و بلند کردن اشیاء چهار حرکتی هستند که همگی هر روز انجام می‌دهیم و در صورت تکرار، طول کشیدن یا شدید بودن به بیرن زدگی دیسک کمر دامن می‌زنند. چرخاندن یا خم کردن گردن به طرفین نیز به دلیل متمرکز نمودن فشار بر یک طرف دیسک در بروز بیماری دیسک گردن بی‌تأثیر نیست و همگی می توانند علت دیسک گردن باشند. برجستگی دیسک گردن گاهی در پی حرکتی جزیی شامل خم کردن رو به جلوی گردن مانند از زمین برداشتن وسیله‌ای کوچک یا عطسه کردن رخ می‌دهد. دیسک در این موارد به طور طبیعی در معرض نیروهای حاصل از بلند کردن اشیاء، قوز کردن، خم کردن مکرر و طولانی مدت بوده است که در نهایت این نیروها در قالب رخدادی منجر به بیرون زدگی دیسک گردن شده‌اند.

لایه های خارجی دیسک یعنی فیبرهای انالوس براثراختلالاتی که درناحیه داخلی یعنی نوکلئوس مانندکاهش فضای دیسک رخ میدهد دچارپارگی میشوند بیماری فرسودگی دیسک می تواند باعث بیرون زدگی دیسک گردن هم شود.

  • اختلال درناحیه داخلی دیسک

این اختلال شامل آسیب به دیسک بدون هیچ گونه بدشکلی درناحیه خارجی دیسک است.اختلالات براثر ضربه به گردن به وجود می آید.بیماری فرسودگی دیسک می تواند بر اثر اختلال درناحیه درونی دیسک رخ دهد.

  • عفونت

یکی از دلایل دیسک گردن عفونت بین مهره های گردن است.

تشخیص

عموما  یک ارزیابی جامع و دقیق کلینیکی برای تعیین محل  نوع درد دیسک گردن و معاینه گردن و ارزیابی دقیق هرگونه ضعف، از دست داد حس و واکنش های غیر عادی فتق دیسک گردن را به بهترین شکل مشخص و محل آن را معین می کنند.

پزشک می تواند با بررسی ایکس ری، سی تی اسکن و ام آر آی نسبت به بروز دیسک گردن یقین پیدا کند. عکس ایکس ری می تواند خارهای استخوانی و باریک شدن فضای دیسک بخاطر پیر شدن و خراب شدن ستون فقرات را نشان دهد اما قادر نیست فتق دیسک یا عصب ها را نشان دهد. سی تی اسکن و ام آر آی جزئیات بیشتری از همه عناصر ستون فقرات می دهد و می تواند بیشتر بیرون زدگی های دیسک گردن را نشان دهد.

همچنین، ممکن است از نوار عصب و عضله برای مشاهده علامت ها یا شواهد از تخریب عصب ها ناشی از دیسک گردن نیز ممکن است انجام شود.

در صورتی که علائم دیسک مهره های  گردن را در خود احساس کردید؛ برای درمان آن هرچه سریعتر اقدام کنید.

در این قسمت به بهترین و کامل ترین  را ه ها و روش های درمان قطعی دیسک بین مهره های گردن میپردازیم. بسیاری از بیماران با علائم بیرون زدگی (فتق) دیسک گردن بدون هیچ درمانی بهبود می یابند.

برای بیمارانی که درد آنها ادامه می یابد گزینه های دیگری وجود دارد. داروهای زیادی وجود دارند که می توانند به کاهش درد های مرتبط با دیسک گردن کمک کنند. بسیاری از بیماران با استفاده از درمان های بدون جراحی بهبود می یابند. پزشک شما ممکن است که درمان های بدون عمل شامل زمان کوتاهی از استراحت، گردن بند طبی، داروهای ضد التهابی برای کاهش تورم، داروهای بی حسی برای کنترل درد، فیزیوتراپی، تمرین ، نرمش و ورزش و همچنین تزریق اپیدورال داروهای استروئیدی استفاده کند.

هدف درمان بدون جراحی کاهش ناراحتی عصب ها ناشی از بیرون زدگی مواد دیسک، تسکین درد، و بهبود شرایط فیزیکی بیمار مبتلا به دیسک مهره های گردن است. این روش می تواند برای بسیاری از بیماران فتق دیسک گردنی با استفاده از یک برنامه درمانی منظم که اغلب ترکیبی از روش های درمانی مختلف است دنبال شود. همچنین شما میتوانید درمورد ادامه دادن  فعالیت شغلی خود بعد از دوره درمان دیسک ازپزشک سوال کنید

درمان بدون جراحی

پس از شروع درد دیسک گردن، یک دوره زمانی کوتاه یکی دو روزه از استراحت بسیار مفید است. بعد از این دوره زمانی استراحت، شروع دوباره حرکت برای جلوگیری از ضعف عضلات و سفت شدن مفاصل بسیار مهم است.

پزشک شما با کمک پرستار و فیزیوتراپیست ها، آموزش و تعلیم تمرین های درمانی مختلف را برای تقویت گردن شروع می کند. این تمرینات ممکن است در خانه یا در کلینیک فیزیوتراپی ( در مواردی که تمرینات تخصصی هستند و یا نیاز به تجهیزات دارید) انجام شوند.

بسیار مهم است که تمرینات همانطور که توسط پزشک یا فیزیوتراپیست توضیح داده شد انجام شوند.  پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است از کشش، تحریک الکترونیکی، کمپرس گرم، کمپرس سرد، درمان دستی برای کاهش درد، التهاب و اسپاسم عضلات استفاده کند.

  • دارو درمانی

داروهایی که برای کنترل درد دیسک گردن استفاده می شوند مسکن نام دارند. بیشتر دردها با استفاده از داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسین یا استامینوفن درمان می شوند. در بعضی موارد، دکتر شما داروهای شل کننده عضلات تجویز می کند.

اگر شما درد شدید و مزمن دارید، دکتر شما داروهای مخدر برای شما تجویز می کند. ولیکن، شما باید به همان میزانی که نیاز است از این داروها استفاده کنید تا دچار اثرات جانبی مانند خواب آلودگی و یبوست  یا وابستگی به دارو نشوید.

تمام داروها باید همانطور که توسط پزشک شما گفته شده مصرف شود. مطمئن شوید که پزشک خود را از تک تک داروهایی که مصرف می کنید مطلع ساخته اید، حتی دارو های بدون نسخه.

اگر دکتر قرص و داروهای ضد درد تجویز کرد، حتما درمورد اینکه این دارو روی شما چه اثری روی شما داشته به او بگویید. همچنین، دکتر خود را از اثرات آلرژیک داروها روی بدن خود آگاه سازید.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مسکن هستند و همچنین برای کاهش تورم و التهاب ناشی از بیرون زدگی (فتق) دیسک گردن استفاده می شوند. این داروها شامل (آسپیرین) ایبوپروفن، ناپروکسین و انواع داروهای تجویزی هستند.

اگر پزشک شما داروهای ضد التهابی تجویز کرد، باید مراقب اثرات جانبی آن از جمله نارحتی شکم و خونریزی باشید. استفاده مزمن از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باید توسط پزشک نظارت شود.

داروهای کورتیکوستروئید چه خوارکی باشند چه از طریق تزریق در بعضی از موارد برای بازو درد شدید و گردن درد تجویز می شوند چرا که اثر ضد التهابی بسیار بالایی دارند. کورتیکوستروئیدها همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند اثرات جانبی داشته باشند. در مورد مزایا و خطرات این داروها با دکتر خود صحبت کنید.

  • فیزیوتراپی

اگر علائم بیماری دیسک مهره های گردن  باگذشت یک هفته یابیشتردرمان نشد بیمار برای درمان به مراکزفیزیوتراپی برای کاهش  و رفع درد وتمرینات خاص گردن ارجاع داده میشود.

راه ها و روش های درمان های متنوعی توسط پزشک فیزیوتراپ توصیه میشود این درمان هاشامل تمرینات کششی، گرما وسرما، درمان های دستی (کایروپراکتیک) وغیره است.  میزان تاثیرهرکدام ازاین درمان ها  نامشخص است وبراساس مطالعات وتحقیقاتی که صورت گرفته است میتوان درمورد عملکردهریک ازاین درمان ها دربهبود بیمارمبتلا به پارگی دیسک گردن مطلع شویم.

نکته ای که درانجام تمرینات و حرکات فیزیوتراپی بسیارمهم است توصیه پزشک برای ادامه حرکات درخانه است شرایط عمومی که پزشک برای بیمار توصیه میکند مصرف مسکن و انجام تمرینات ریلکس کردن و آرامش گردن است.

  • ورزش و حرکات اصلاحی

هرزمان که شما احساس مطلوبی داشتیدپزشک به شما اجازه میدهد تا تمرینات کششی برای کاهش دردگردن وافزایش انعطاف این ناحیه انجام دهید.بهتراست این تمرینات را بعدازگرم شدن ماهیچه ها بوسیله دوش آب گرم ،حمام ،حوله انجام دهید.

درادامه چندنمونه از تمرینات کششی برای بیماری دیسک گردن وجوددارد که می توانید درخانه انجام دهید.

-به آرامی سرتان را به سمت چپ بچرخانیدبااستفاده ازدست چپ خود فشارآرامی برروی چانه خودبیاوریدتاسرتان کمی بیشتربچرخد این حرکت را به مدت ۲۰ ثانیه نگه داریدوبه حالت اولیه بازگردانید وبرای طرف راست این حرکت را تکرارکنید.

– برای رفع درد دیسک گردن خودرابه سمت چپ کج کنید طوریکه گوش شما شانه تان را لمس کند بوسیله دست چپ خود فشار آرامی برروی گیجگاه ایجادکنید به مدت ۲۰ ثانیه این حرکت را نگه دارید وبرای طرف راست آن را تکرارکنید.

-سرتان رابه ست پایین به جلو خم کنید طوریکه چانه تان سینه شما را لمس کند زمانیکه این حرکت را انجام می دهید شانه های خود را آرام نگه دارید این حرکت را به مدت ۲۰ ثانیه نگه داریدو تکرار کنید.

– به سمت پشت به صورت طاقباز بخوابید زانوهای خود را خم کنید و یک پشتی برای حفاظت ازگردن به زیرسرخود قرار دهید سرتان رابه سمت جلو حرکت دهیدمانند هنگامیکه سرخود را به نشانه بله تکان میدهید این حرکت را به مدت ۱۰ ثانیه نگه داریدوسپس رها کنید و آنرا ۱۰ مرتبه تکرارکنید.

اگرهنگام انجام هرکدام ازاین حرکت ها دچار درد و ناراحتی شدیدفورا انجام آن را متوقف کنید.

  •  تزریق

تزریق اپیدورال ممکن است در هنگام بروز دوباره درد دیسک گردن شدید توصیه شد.  این تزریقات کورتیکوستروئیدها درون فضای اپیدورال ( ناحیه دور عصب های ستون فقرات) توسط پزشک متخصص انجام می شود.

تزریق اولیه ممکن است با یک یا دو تزریق دیگر در آینده دنبال شود. این کار باید به عنوان بخشی از یک برنامه توانبخشی درمانی جامع انجام شود.

تزریقات نقاط ماشه ای تزریقات مستقیم بی حسی موضعی (اغلب با کورتیکوستروئیدها ترکیب می شوند) درون بافت نرم دچار درد یا عضلات ستون فقرات هستند. اگرچه این داروها در مواردی برای کنترل درد مفید هستند، تزریق نقاط ماشه ای به درمان بیرون زدگی دیسک گردن کمک نمی کنند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره