درمان بدون جراحی دیسک کمر

 

74111

درمان ها

  • درمان بدون جراحی

پزشک شما ممکن است که راه های درمان بدون جراحی دیسک کمر از قبیل استراحت کوتاه، داروهای ضد التهاب برای کاهش ورم، داروهای ضد درد برای کنترل درد، فیزیوتراپی، تمرین و درمان تزریق اپیدورال استروئید را تجویز کند. اگر به شما گفته شد که استراحت کنید، راهنمایی های در مورد مدت زمان استراحت در تخت خواب حتما دنبال کنید.

استراحت بسیار زیاد در تخت خواب ممکن است باعث سفت شدن مفاصل و ضعف عضلات شما شود که موجب سخت شدن هر چه بیشتر انجام فعالیت ها که به کاهش درد کمک می کنند شود. از پزشک خود بپرسید که آیا در حین درمان دیسک کمر می توانید به کار و شغل خود ادامه دهید.

پزشک شما ممکن است که درمان علایم دیسک کمر را با کمک پرستار یا فیزیوتراپیست آغاز کند  و شروع به آموزش انجام فعالیت های روزانه بدون قرار دادن فشار اضافی بر روی کمر کند.

هدف درمان های بدون جراحی دیسک کمر، حذف مراقبت بعد از عمل دیسک کمر ، کاهش ناراحتی عصب و دیسک و همچنین بهبود شرایط فیزیکی بیمار برای حفاظت از ستون فقرات و افزایش عملکرد کلی آن می باشد. درمان بدون جراحی دیسک کمر با یک برنامه درمانی سازماندهی شده که ترکیبی ازبهترین روش های درمانی است برای اکثر بیماران دیسک قابل انجام است .

بعضی از اولین درمان هایی که پزشک برای شما تجویز می کند عبارتند از : آلتراسوند، تحریک الکتریکی، بسته های داغ و بسته های سرد و درمان دستی (با دست) برای کاهش درد و اسپاسم عضلانی  هستند که باعث آسان تر شدن شروع برنامه تمرینی ورزشی می شود. برای بعضی بیماران کشش ستون فقرات نیر ممکن است به صورت محدودی باعث کاهش درد دیسک کمر شود. همچنین یکی از بهترین راه کاهش درد، درمان دیسک کمر با ورزش است.

گاها، دکتر از شما می خواهد تا در ابتدای درمان برای کاهش درد از بریس کمر استفاده کنید، البته این کار دیسک کمر را درمان نمی کند. درمان دستی ممکن است برای کوتاه مدت کمر درد های غیر مشخصی را تسکین دهد، اما در بسیاری از موارد دیسک باید از این کار اجتناب کرد. در ابتدای کار، تمرین هایی که یاد می گیرید ممکن است کشش های ساده یا تغییر وضعیت بدنی برای کاهش کمر درد و علایم پاها باشند.

زمانی که درد شما کم باشد احتمالا تمرینات شدیدتری برای بهبود توان، انعطاف پذیری، ثبات و قابلیت بازگشت به سبک زندگی عادی استفاده می شود. دستورالعمل های تمرینی باید به صورت درست آغاز شوند و باید در طول درمان اصلاح شوند. یادگیری و ادامه تمرینات در منزل و برنامه های کششی بخشی مهمی از درمان دیسک کمر هستند.

با وجود این که کمردرد و رادیکولوپاتی علل شایعی برای ناتوانی بیماران به شمار می رود، اما بسیاری از بیماران با درمان های معمولی بهبود خواهند یافت. در یک مطالعه از ۲۰۸ بیمار مبتلا به درد رادیکولر حاد در مسیر ریشه های L5 و S1، هفتاد درصد بیماران طی چهار هفته بهبودی واضحی در پاسخ به درمان طبی دیسک کمر نشان دادند.

به همین علت و بر اساس مطالعات مشابه درمان علامتی در بیماران مبتلا به دیسکوپاتی طی شش هفته ی اول کاری منطقی به شمار می رود به شرط این که بیمار دچار اختلال اسفنکتری، ضعف عضلانی پیش رونده و اختلالات عصبی پیش رونده نباشد. در نتیجه کار پزشکان خانواده و پزشکان عمومی در این راستا اهمیت بیشتری پیدا می کند. از جمله روش های مهم درمان دیسک کمر  می توان به استراحت مطلق در بستر به مدت دو تا سه روز، داروهای مسکن معمولی (استامینوفن- NSAIDs و…) شل کننده های عضلانی (متوکاربامول)، ورزش های خاص و در موارد خاص تزریقات موضعی اشاره کرد. شناخت دقیق علائم بیماری و تشخیص صحیح در درمان اهمیت خاصی دارند.

امروزه ثابت شده است که حداکثر مدت زمان لازم برای استراحت مطلق در درمان دیسک کمر دو تا هفت روز است. متأسفانه بسیار مشاهده می شود که استراحت های طولانی مدت سه ماهه و حتی در مواردی که مؤلف آن را قابل گزارش می داند، یک ساله به بیماران پیشنهاد می شود.

اعتقاد بیشتر محققین بر این است که استراحت بیشتر از دو روز، نه تنها اثر بخشی زیادی نخواهد اشت، بلکه با تشدید برداشت استخوان و تسهیل در پیدایش پوکی استخوان، افزایش احتمال مسائل ترومبوامبولیک، افسردگی و ضرر و زیان سرشار اقتصادی برای بیمار مبتلا به دیسک کمر ، خانواده و جامعه نیز به وجود خواهد آمد.

  • اصلاح فعالیت

برای درمان دیسک کمر از انجام فعالیت هایی که علائم شما را تشدید می کنند بپرهیزید مثل کشش های غلط و نا مناسب، خم شدن ها یا بلند کردن اشیا، استفاده از ماشین چمن زنی یا نشستن های طولانی.

  •  ورزش

* یک یا چند دوست با نشاط و شاداب پیدا کنید تا ورزش ادامه دار شود.

* ورزش های هوازی (Aerobic) مثل راه رفتن معمولی، راه رفتن سریع، شنا، دوچرخه سواری را تمرین کنید و سعی کنید سه تا پنج روز در هفته را به آنها اختصاص دهید.

* سعی کنید ورزش ها را به تدریج سنگین تر و طولانی تر کنید. برای مثل هر روزپنج دقیقه بیشتر از روز قبل.

* شروع ورزش  دیسک کمر با گرم کردن تدریجی و پایان آن با سردکردن تدریجی باشد.

* ورزش را با زندگی روزمره ی خود ادغام کنید. برای مثل در کنار میز کار خود، حرکات کششی پا، بلند کردن وزنه های سبک با پا در زمان تماشای تلویزیون، حرکات نرمشی یا حتی هنگامی که منتظر آماده شدن چای هستید و… را انجام دهید.

  • حرکات اصلاحی

– انعطاف لگن وکشش زانو در روی یک سطح مسطح و صاف و قرار دادن یک ساق پا به جلو،کف پای دیگر را روی زمین قراردهید و زانوی خود را طوری قراردهید که زاویه آن ۹۰ درجه باشد زانویی که پشت است باید بر روی یک سطح نرم قرارداشته باشد و زاویه خم شدن زانوی دیگر باید ۹۰ درجه باشد.

زانوی جلویی خود را کمی به جلو ببرید.می توانیدبرای ناحیه ای ازلگن که دچارکشیدگی می شود از بریس استفاده کنید و لگن خود را به جلو ببرید این بار زاویه زانو باید کمی بیشتراز۹۰ درجه باشد این حرکت را به مدت ۱۰ ثانیه نگه داریدو۵ تا ۱۰ مرتبه تکرارکنید وسپس پاهایتان را عوض کنید برای اینکه کشش زانوهایتان آسان ترشود می توانید این حرکت را از حالت ایستاده شروع کنید.

درحالت ایستاده یک قدم به عقب بردارید زانوی جلویی خودرا طوری خم کنیدکه ناحیه لگن به سمت جلو باشدو زانوی عقبی باید کاملاصاف باشداین حرکت رابرای ۱۰ ثانیه نگه دارید و۵تا ۱۰ مرتبه تکرارکنید سپس پای خود را عوض کنید.

-کشش عضلات همسترینگ به صورتیکه کنار نیمکت یامیزایستاده اید: یکی ازساق پاهایتان را بر روی میز بالا بیاورید به صورتی که کاملاکشیده وصاف باشد.می توانید برای ایجاد استحکام با دست خود ساق پا را محکم نگه دارید.به آرامی به سمت جلوخم شویدساق پا و مفصل کمرخود را کاملا صاف نگه داریدتا زمانیکه درناحیه همسترینگ احساس کشش داشته باشید این حرکت رابه مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید وسپس به جای اولیه خودبازگردید واستراحت کنید این حرکت را ۵ تا۱۰ مرتبه تکرارکنید وجای پاهایتان را عوض کنید.

– برروی زمین بخوابید وهر دو زانویتان راخم کنیدیکی از زانوهایتان به طرف سینه خود بالا بیاوریدو سپس زانوی بعدی و می توانید از دو دست خود برای کمک درپشت ران استفاده کنیداین حرکت رابه مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و ۵ تا۱۰ مرتبه تکرارکنید.

– بالابردن یک زانو به سمت سینه وبازگشت به حالت اولیه حالت اولیه  :یکی از زانوهای خودرابه سمت سینه خود بالاب یاورید از دست خود برای بالا بردن زانوکمک بگیرید وبرای ۱۰ ثانیه این حرکت رانگه داریدو۵ تا۱۰ مرتبه تکرارکنید وسپس زانوهای خود را عوض کنید.

– بر روی زمین به صورت طاقباز بخوابید و بازوهای خود را کنارتان قراردهید وکف پاهایتان رابرروی زمین قراردهیدواستخوان پلویس را کج کنیدو زانوهای خود را خم کنیدیک فاصله ای باید بین زمین و مفصل کمرباشددرابتدا یک دم انجام دهیدو سپس با کج کردن استخوان پلویس عمل بازدم را انجام دهید زمانیکه شما نفس خودرا به بیرون می دهید و استخوان پلویس را کج می کنید عضلات شکم باید به سمت ستون مهره ها منقبض شوداین حرکت باعث می شود که عضلات پشت به آرامی کشش پیداکند در حالیکه مستقیم برروی زمین قرارگرفته است. همراه بایک دم دیگر دوباره حرکت را آغازکنید و۱۰ مرتبه تکرارکنید.

– حرکت مانندپل : بر روی کمر بخوابید و بازوهای خود را کنارتان قراردهید و زانوهای خود را طوری خم کنیدکه کف پایتان برروی زمین قرارداشته باشدبا فشار بر روی پاشنه پا لگن خود را بالا بیاورید به صورتیکه یک خط مستقیم اززانوتاشانه هایتان ایجادشود.

باید کمی فشاربرروی ناحیه گلوتس glutes(باسن) باشد و مرکز مفصل کاملا محکم نگه داشته شود.اگرناحیه لگنتان شل وافتاده باشدمفصل کمرتان راکمی نزدیک زمین بیاورید هدف ازانجام این حرکت نگه داشتن یک خط مستقیم ازشانه به سمت زانو است و می توانید این حرکت را به مدت ۲۰تا۳۰ ثانیه نگه داریدشما ممکن است برای افزایش قدرت بدنی نیازداشته باشید که هربار ۵ ثانیه این حرکت را تکرارکنید.

  • فیزیوتراپی

ماساژدادن عمیق بافت ها باعث شل شدن عضلاتی که دچارگرفتگی شده اند میشود.انجام تمریناتی که برای درمان دیسک کمر و بهبود بیمار موثر است بسیارمهم است.استفاده ازکمپرس های گرم وسرد،استفاده ازکمپرس های گرم برای رقیق شدن خون ،اکسیژن وموادمغزی درون دیسک موثراست واستفاده از کمپرس های سردباعث کاهش درد دیسک گردن و کمر ،التهاب وشل شدن عضلات میشود.

آب درمانی(نشستن درحوض های آب گرم )

استفاده از اشعه های فراوادرمانی،برای تحریک ماهیچه های کمر وشل شدن آنها

استفاده ازشوک های الکتریکی عصب یا تی ان این اس TENS:دراین روش با فرستادن اشعه های الکترونیکی ضعیف به اکترودهای پوست باعث شل شدن ماهیچه ها میشوند.

انجام تمرینات برا ی استحکام بدن : این تمرینات که برای استحکام کل بدن انجام میشودبا انجام این تمرینات بدن قوی میشودو ازآسیب به بدن درآینده جلوگیری میشود این تمرینات با انجام درازنشست باعث استحکام عضلات شکم میشود عضلات شکم ، ناحیه ای است که عضلات کمررا پشتیبانی میکند وبه همین دلیل استحکام آن در استحکام عضلات کمر بسیار موثر است.

انجام تمرینات کششی وانعطافی برای جلوگیری از سفت شدن عضلات وکم کردن وزن با سوزاندن کالری بسیارمهم است این تمرینات شامل دوچرخه سواری ،شنا، ایروبیک درآب است.نکته:(وزن اضافی باعث ایجادفشاربرروی ستون مهره ها میشود)به همین علت کاهش وزن بسیارمهم است.همچنین انجام تمرینات ایروبیک میتواند به استقامت ماهیچه ها واستحکام بدن کمک کند.

درتعدادی ازبیماران انجام تمرینات فیزیوتراپی برا ی درمان دیسک کمر نتیجه بخش نیست و بیمار برای بهبودی به عمل جراحی نیازدارد. اگرشما یکی ازاین بیماران هستید دو روش برای جراحی وجود دارد.جراحی باز و جراحی بسته ستون فقرات به دلیل خطراتی که جراحی باز ممکن است داشته باشد شما ممکن است درمان دیسک کمر با لیزر که درمرکز لیزر برروی ستون فقرات انجام میشود انتخاب کنید.

کاهش فشار که در اثر جابه جایی مهره ها برروی ریشه عصب ستون مهره ها ایجادکرده هدف جراحی بسته دیسک کمر و ستون فقرات است و در نهایت با کاهش فشارباعث کاهش درد درکمرمیشود. عمل بسته دیسک کمر حدود یک ساعت طول میکشد و بیمار بعد از جراحی دیسک کمر  نیازی به بستری ندارد و می تواندبرای مراقبت های بعدازجراحی روز بعدازعمل به پزشک مراجعه کند.انجام این جراحی برروی ده ها و هزارها نفر از بیمارانی که دچار کمردرد و گردن درد بوده اندموفقیت آمیزبوده است ومیتواندبه شما هم کمک کند.

امروزه مرکزلیزرستون مهره ها اطلاعات بیشتری برای درمان دیسک کمر در اختیار دارد و با استفاده از عکس برداری با ام آر آی وسی تی اسکن در بهبود بیماران کمک شایانی داشته است.

  • دارو درمانی

داروهای کنترل درد، داروهای مسکن نامیده می شود. بیشتر دردهای ناشی از دیسک کمر می توانند با داروهای ساده ای مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسین یا استامینوفن درمان شوند. بعضی اوقات، نه همیشه، دکتر ممکن است شل کننده عضلات تجویز کند.

اگر شما درد شدید مداومی دارید، دکتر شما ممکن است برای مدت کوتاهی مواد مخدر تجویز کند. ولیکن، از شما خواسته می شود تا فقط داروهایی که نیاز دارید را مصرف کنید چرا که مصرف بیشتر به بهبود سریع تر کمک نخواهد کرد و ممکن است باعث اثرات جانبی ناخواسته مانند یبوست و خواب آلودگی شود و ممکن است به وابستگی به دارو منجر شود.

همه داروها باید همانطور که گفته شده مصرف شوند. مطمئن شوید که به دکتر خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید بگویید، حتی داروهای بدون نسخه ساده، و اگر او داروهای ضد درد تجویز می کند، او را از اثری که دارو بر روی شما دارد مطلع سازید. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تسکین دهنده درد هستند و برای کاهش تورم و التهاب که در نتیجه دیسک کمر ایجاد می شود استفاده می شوند.

این داروها عبارتند از ، آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسین و انواع داروهای تجویزی.  اگر پزشک داروی ضدالتهابی برای شما تجویز کرد، باید مراقب اثرات جانبی آن مانند ناراحتی شکم یا خونریزی باشید. استفاده مدام از این دارو ها یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باید توسط پزشک نظارت شود تا از هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری شود.

داروهای دیگری که اثر ضد التهابی دارند نیز وجود دارند. بعضی اوقات داروهای کورتیکواستروئید-دهانی یا تزریقی- بخاطر اثر ضد التهابی قوی شان برای کمر درد و پا دردهای شدید ناشی از دیسک کمر تجویز می شوند. کورتیکواستروئید مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند اثرات جانبی داشته باشند. باید با دکتر خود در مورد مزایا و همچنین ریسک های این داروها صحبت کنید.

تزریق اکسیژن-اوزون یکی از روش‌های درمانی است که برای برخی از مشکلات کمر از جمله آرتروز و بیرون‌زدگی دیسک به کار می‌رود. اوزون درمانی زمانی به کار می‌رود که سایر روش‌های درمانی موفقیت‌آمیز نبوده‌اند و نیاز است که زمان انجام جراحی به تعویق بیافتد و یا امکان انجام جراحی وجود ندارد. روش اوزون‌درمانی وشی غیرتهاجمی است که اجرای آن ساده است و به همین خاطر به صورت سرپایی انجام می‌شود.

  • تزریق

تزریقات اپیدورال ممکن است در هنگام پا درد بسیار شدید توصیه شوند. این تزریقات تزریق کورتیکواستروئید درون فضای اپیدورال ( ناحیه دور عصب های ستون فقرات) توسط پزشک مجرب در زمینه استفاده از این تکنیک انجام می شود. بعد از تزریقات اولیه ممکن است یک یا دو تزریق دیگر در زمان دیگری انجام شود. این کار باید به عنوان بخشی از یک برنامه جامع و کامل توانبخشی و درمانی انجام شود.

هدف تزریقات کاهش التهاب عصب و دیسک کمر است. تزریق نقاط ماشه  ای  تزریقات بیحسی موضعی ( گاها با کورتیکواستروئید ترکیب می شوند) هستند که به صورت مستقیم درون بافت نرم دچار درد یا عضلاتی که در طول ستون فقرات قرار دارند یا بر روی پشت لگن خاصره  انجام می شوند. با وجود اینکه این تزریقات گاها برای کاهش درد مفید هستند اما به معالجه و درمان دیسک کمر کمکی نمی کنند

عمل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی ار پی )، نوعی طب احیائی است که با هدف بازیابی عملکرد بافتهای بدن از طریق بازسازی و ترمیم آن ها انجام می شود. در طی این عمل، پزشک مقداری از خون بدن بیمار را گرفته و با بهره گیری از تکنیک سانتریفیوژ اجزای مختلف تشکیل دهنده ی آن را جدا می کند. بخشی از این خون که تحت عمل سانتریفیوژ قرار گرفته است بسیار غنی از پلاکت خواهد بود که مقادیر بسیار زیادی از عوامل رشد را در خود ذخیره دارد که نقشی مهم را در فرایند بهبود بافت بدن ایفا می کند. در نهایت، این بخش غنی از پلاکت به ناحیه ی آسیب دیده ی بدن (مانند تاندون ها، غضروف ها و دیسک ها) با بهره گیری از تکنیک هدایت التراسونیک تزریق می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره